PILGUHEIT FOTOKUNSTILE

1. Dokumentaalsus

Kas ongi vaja eristada kunstilist fotot dokumentaalsest. Fotokunsti kui objekti vaja ennekõike selle loojale ja neile vähestele piltnikele, kes tahavad end selles vallas avada. Küsimuseks on ja ilmselt jääb, milleks ja kus ning kellele vaja fotokunsti. Olgu kohe
lisatud, et näiteks fotod National Geographic lehekülgedel on küll erakordsed loodusfotod (subjekt, koht, moment, jne), ent mitte fotokunsti näidised.
Loodusfoto on ennekõike dokumentaalne ja kunstiks võib seal tegevuse järgi naljatades lugeda oskust puu otsa ronida või mitu päeva onnis looma varitseda. Linnusulestiku värvide ilu või loom reljeefses valguses, päikesest ergava rohututi juures, on kaunis vaade ning efektne jäädvustada, kuid mida on selles loomingulisust, peale oskuse teha õigel ajal ning kohas pildikõps. Kingsepp, kes tunneb nahatööd ja mõistab tellija jala järgi meelepärase kinga või saapa valmistada, on meister ja võib olla diplomitega pärjatud, aga mitte veel kunstnik, kui ta pole loonud uut ja ilusat mudelit või täiendanud omatahtsi olemas olevat.
On palju häid käsitöölisi, ent vähem loojaid. Nii on entsüklopedist võimekas viktoriinides, ent mitte leiutajana või avastuse tegemisel. Suurkujude maalide täpne kopeerija ei loo iseseisvalt tippteost jne. Kõrgetest oskustest enam on olulisem isiku emotsionaalne tajuvõime, tunnetada kunstilise väljenduse erilist sädet ja võimendavaid hetki.
Oskustega fotograaf, kvaliteetse fototehnikaga võib olla eelduseks kunsti tegemisel nagu uus lõuend molbertil, ent sünnib see ikkagi looja peas, tema tundemaailma toel, mitte looduse üksikasjalisel kopeerimisel või käskude ja keeldude raames: kui palju tohib fotosid töödelda, mis programmiga jne. Et fotografeerimine on põnev ja kaasakiskuv harrastus ning peale elamuslikusse, eriti veel kui ollakse looduses, ka tervistav ajaviide,
muutub pildistamine aina laiaulatuslikumaks. Kunst saab ja võib kuuluda massidele, aga paraku massid ei tee kunsti! . Pilditegemise kättesaadavus devalveerib kunstilise foto
mõiste ja/või huvi selle vastu. Ning seda enam, kui fotokunsti edendamist taotlevatel loodusfotode konkurssidel tunnustatakse pilte roiskuvast kalast rannaliival või surnud loomast. Ja samas, iga dokumentaalne foto, kui ei ole optika poolt moondatud, on tegelikkuse peegeldaja ning võib ka kunstipäraselt mõjuda, ent ainult siis, kui on ilu kandja.

2. Loodusmaastik kui kunstitoes

Olenevalt võimalustest, oskustest, kogemustest ning sotsiaalsest sunnist on inimtegevus loominguline ehk valmistab kunsti. Sama väljund on ka fotograafias.

Kunstilise foto sünnil pole määravaks tööriist vaid loov isik. Teisisõnu, pilt valmib mitte aparaadi, vaid piltniku tegevusel. Fotokunst nagu iga teine kunsti liik on ilu loomine. Ilu sünnib meie elukogemuste ja eetiliste tõekspidamiste pinnal, mistõttu ei asu see ühtmoodi iga vaataja silmades. Kunst vermitakse avalikkuse survel ja maitsel ning teinekord leiab märkamist alles peale looja surma.

Fotokunstnik on fotograaf, kes optika ja/või pilditöötlus abil edastab oma nägemust. Kes valguse ja värvide kaudu talletab meeleolu ja tundmusi ümbritsevast. Fotokunstnik ei taotle reaalse olu edastamist, vaid ennekõike omal moel ilu loomist.

Fotokunstnik lähtub loodusmaastiku jäädvustamisel, millisena pilti kujutas või kujutab mõni viiv tagasi, praegu või peatselt saabuvas ajas; fotoreporter või huviturist ennekõike mida hetkel näeb. Kunstnik toetub fantaasiale, lähtub emotsioonidest, tavafotograaf salvestab antud ajahetke ega hakka nõudlema midagi enamat. Üks jäädvustab ilusat pilti seinale riputamiseks, teine paneb toorfaili ajalehe või Facebooki küljele: uudishimulistele ning sõpradele tutvustamiseks, mis oli antud ajahetkel päriselt näha. Tavapiltnikule, kes peab pühaks oma fotoaparaadi toorfaili esitlust, on pilditöötlus vaid pinnuks silmas.

Kunstiline foto on mäng hingekeeltega, see pole päris pilt loodusest.

Tavafoto on olu või sündmust kirjeldav dokument. Olenevalt juhusest, vajadusest või võimalusest, millal aparaadi nupule vajutada , on see rohkemal või vähesemal määral värvi ja/või valgusküllane ning kompositsioonilt pilkupüüdev, kuid igal juhul ainuüksi hetke peegeldus läbi fotoaparaadi objektiivi. Kunst sünnib demokraatia tunnetuses, mitte etteantud käskudega: mida tohib ja kuidas. Piltniku loominguvabadusest sõltub kuidas end lahti mõtestada. Fotokunsti uudsus ja mõjuvus tuleneb viisist kuidas seda tehakse, millise moodusega edasi anda oma tundeid.

http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=17554943&size=l&album_id=300659

Ergas valgus taevas võib mõjutada vaatajat mitmel viisil ja iga üks leiab oma tee…


Sügis tinistab kollasega, jälitab ning mõlgub meelel pea iga sammuga…

Nagu ümber kujunemas rannamaastik, muutuvad meie meeled. Kas pidada tehnitsistlikku loodusmaastikku ilusaks või vältida teisenenud vaateid? Otsigem vaid puhast loodust ilma vibratsiooni külvavate mastideta, või märgata kaugvaate kaunidust! Ilu tunnetamise võime ja tarve pole üks ühele sarnane.

Maastiku võlu joonistub suurel määral ilmastiku ja piltniku meeleolust, mida ja kuidas endale pilti talletada.

Pildid järgnevad…

Posted in dokumentaal-foto, fotokunst | Leave a comment

Reis endisele Poola alale

Peale Musta mere karastust ei olnud  raske üle elada pilte põhu põletamistest   ja polnud koormav taluda  Moldova tolliametnike  tembutusi. Ukraina 7 ime konkursi laureaadid õhutavad  end pildistama: nii noorim Kolomõja  muna kui vanad staarid  Kamjanets-Podilskõi ja Hotõn. Kindlustel on sarnased   kõrged  kaldapealsed  ja ühendav   jõevesi, ent on  erineva arhitektuuriga.  Muljete paljususest tekib  kõrgetest müüridest ja vallidest kokteil: nimega ajalooline linnus. Mälusoppidele vaja puhkust anda,  muidu võivad elamused  sulanduda. Kui neid ehituskunsti  imesid külastada eri päevadel, on enam  avastamist ja jäädvustamist. Leidsin pausihetki õitsva akaatsia, sorgo ja sinepipõllu seltsist.  Järjekordselt tõden, kuivõrd piltnikud  leiavad kontakte ühise huvi põhjal. Väitleme  kas demokraatia toimib ja kuivõrd võime üksteist  märkamatult  ahistada. Ukraina kõrgeim mäetipp avardab mitte ainult vaadet vaid ka silmaringi.

Nii nagu kobestamisega suureneb mulla võime haarata endasse  enam vett, suureneb – peale Moinaki  hüdromassaži -  muljete mahutavus. Vähemalt nii võib  tõlgendada, miks Vorohtas leian jäädvustamiseks  arvukaid pildikaadreid.  Mägede ja nõlvade keskel  adud  looduse andekust Sineviri järve loomisel ja saad  kosutust  heinaliste   tegemistest. Kuivama pandud saod   on kui kunstiteosed, nagu pühakujud  päikese  auks. Elukeskkond on muutnud inimesed ja loomad leplikeks, vastupidavateks ja töökateks. Metsa-Karpaatia külad erinevad seninähtud Ukrainast  enam, kui omal ajal Eesti NSV  ja  Nõukogude Venemaa. Taga-karpaariast ei sobi lahkuda ostmata Jablunitsja küla laadalt kasvõi üht sokipaari, või uudistamata Dilove külas asuvat Euroopa keskpunkti sammast ja  kolõbaks  nimetatavaid   toidumaju.

Hämmastab  Goševi  mungakloostri külastuse rohkus. Eriti aga usklike arv Valgevenes. Bresti  linna on ehitatud uus katedraal, kuhu mahub enam inimesi kui minevikku kaduvasse Tallinna Linnahalli.  Kindluse hoovis  võid endale  avastada, et  üleheroiseeritud  sõdurpeal vaikib, ent mäletab   punaarmeelaste kahepalgelist olemist endises Poola linnas. Grodnos naudid naiselikku  uusehitist ehk  originaalse arhitektuuriga  teatrimaja.

Seljataha on jäänud Krimmi poolsaar ja lai  Dnipr. Kuid ka Ingul (E 58, M 14), enne Mõkolajivi linna (vene keeles Nikolaev) on veerohke. Teen peatuse. Jäädvustan Krimmist lahkumise kinnituseks  veesõidukeid  kui viimast ühendust Musta merega.
Foto NAGI's: Sadam Inguli jõel

(Foto: Sadam Inguli jõel)

Jõgi on  suure Lõuna-Bugi (ukraina keeles Pidvennõi  Bug) lisajõgi. Rõõmustab jahtide rohkus ja ujula. Õhkub rütmilisust ja tornkraanad on ennemini  loodusmaastiku kui  sadama koostisosadeks. Usun, et kohtun veel edaspidigi igatsust õhutavate veteväljade  vaadetega.
Ei lähe kaua, kui uus peatus. Pole  aru saadav, mis rohttaimed põllul kõrguvad ja  mida  ilmselt siloks  koristatakse. Põllul kasvab kõrreline, mida  näen esimest korda. Kohati ulatub üle pea ja tihe. Ladvas lehvib  lipp nagu meil rannajoonel pilliroo pööris. Sudanka, teavad peatust võtnud mehed. Tuleb meelde, et  midagi  vilksamisi sai  koolis õpitud. Kui aju pingutada, jah, mäletan täpselt, et parempoolsel raamatu leheküljel, kuskil köite keskel olid pliiatsijoonistused ja nimed:  Sudaani rohi, Sudaani sorgo.   Aafrikast pärit nimi oli sedavõrd eksootiline, et jäi uskumatul kombel mitmed moodi  mällu.  Ilmselge, et sellelt Krasne (vene keeles Krasnoe) küla  põllult, korjatakse enam massi,  kui meil  Eestis mais haljast kasvataks.  Midagi sarnast ei osanud õpiku alusel  ette kujutada. Sorgo  elutseb ennekõike väga soojas kliimas. 40 soojakraadi on meeltmööda. Musta mere äärealast põhja pool  enam ei kasva, küll aga vohab Aafrikas. Jahedus, rääkimata öökülmast, paneb kevadisest külvist tärkava orase põdema, kuni taimede hukkumiseni.  Soojalembelist  sorgot  kohtabki vaid Ukraina lõunaalal.  Siloks  kasvatakse suhkrurikast sorgot, millest perenaised oskavad siirupit valmistada. On sorte, mida lastakse valmida teraks ja teisi luualehvikuteks. Tugevatest kiudjatest sorgo vartest ja leherootsudest põimitakse luudasid. Toimekamad  inimesed on neid koos arbuusidega ka Eestis müünud. Sudaani rohtu kasvatav  Ukraina ala  ei pane uudistama mitte ainult põhjamaa inimesi, vaid  ka Aafrikat.  Hiljaaegu uuris  Sudaani vabariigi delegatsioon, kuidas  teramaisi osta ja  mismoodi lõuna Ukrainaga,  Musta mere kaudu, kaubavahetust arendada.
Foto NAGI's: Jõuliselt kasvab päevalill Lõuna-Ukrainas
(Foto: Jõuliselt kasvab päevalill Lõuna-Ukrainas)
Kasvamine eeldab vaba ruumi, et  millegi asemele kerkida. Oleme harjunud teravilja  põllule  uue vilja külviga, mitte aga selle tarvis põhu põletamisega. Kui Eesti künnimees süütab adra ette jääva põhuvaalu pole ta ainult  paha inimene, vaid keskkonnale vaenulik element või midagi sarnast, kes põllu mikro- ja makrofloorat kahjustab. Kindlasti hävivad ka taimekahjurid  ja haigusttekitajad ning osaliselt  ka  umbrohtude seemneid. Kas me ikka  oskame  igakülgselt  hinnata põhupõlengu kahju või kasu? Meie esiisad märkasid, kui metsa põletasid, et kõige pikem kõrs saadi alepõllult.  Kui enne Krimmi jõudmist päevalillesid  pildistasin, jõudsin puugiga Jevpatorijasse. Puuki muidugi nahalt ei põleta. Pensionil olev arstist korteriperemees tõmbas putuka välja ja pani veritsevale täpikesele joodilapi peale.  Käisin  päevalillede vahel vaid mõne meetri, aga sellest piisas. Nüüd tee ääres põhu põletamist jälgides loodan, et meie bioringlusest ehk ka mõni puuk sellel moel väheneb. Iga üks on oma huvi  eest väljas. Traktorist tulelondiga teenib endale elatist, õhtuks peab põld  mustama.  Haakeriista   ketas ei suuda  mulda pöörata, kui põhuvaal põllul. Ukrainas  põletatakse kõikjal põhku, mida  söödaks ei jõuta  koristada. Valikuliselt peenestatakse põhk juba teravilja koristamisel ja see ei sega enam mullaharimist. Kirbet  suitsulõhna on sõites pidevalt tunda. Leegid kütavad ärevust.
Foto NAGI's: Enne kõrrekoorist põhk põletatakse
(Foto: Enne kõrrekoorist põhk põletatakse)
Kohalikud on oluga  harjunud ja maaomanikud ei tunneta probleeme, kui neid üldse ongi. Teame, et looduses eksisteerivad mitmed  isereguleeruvad süsteemid ja kooslused. Sedavõrd mis  kaob, tuleb samavõrd asemele ja vastupidi. Näeme, et loodus  taastub metsapõlengutestki. Elutegevus on katkematu protsess, iseasi on ajaline kulg.
Põllul pole lõppu nagu külateelgi. Peatun, aga mis silmapiiri taga, olgu edasi!
Sean pildimasinat  kaunitariga kohtuma. Laiuva võraga puu on õitest  pungil, mis  mesilaste paradiis. Nad koguvad siit vähemalt 8 kg mett. Eestis,   sama suurelt  pärnalt,  korjavad  aga  enamgi. Akaatsiate ühelt hektarilt kogutakse 600 kg  linnumagusat. Ülejäänud meetaimed,  nii meil kui Ukrainas, jäävad akaatsia saagile tublisti alla. Akaatsia  mett loetakse Ukraina parimaks. On väga hele ja mitte küllastunud suhkru maitsega. Praegugi võtan kohvi kõrvale ja valan   tomatilõigule. Saab  üpris maitsev komplekt.
Maailmas on üle 1000 akaatsia liigi. Krimmis on põõsavormid  kohati  sedavõrd tüütu kasvuga, kui meil lepavõsa. Puud sirguvad 10-15 meetrini. On ka lopsakamaid ja kõrgema  leinapuu võradega. Kasvab jõudsalt stepis, järelikult talub põuda. Elab  meilgi Eestis tuulevarjulises soojemas koduaia nurgas. Vili on pikk, kahe tuletiku jämedune, sirge kaun, tumedate pisikeste seemnetega.  Rohelistest kaunadest sai algkooli päevil mitmehäälseid piiksuvaid vilesid meisterdada. Meie tundsime kui läätsepuud, akaatsia mõiste sööbis alles agronoomiks õppimise aegu. Uskujatele  sümboliseerib akaatsia surematust ja on püha puu. Üksikuna põllu veerul on väga suursugune ja kaunis. On austustäratav, aga mitte ainult seda. Kui keegi näeb unes õitsevat akaatsiat, on oodata ilusat ja puhast armastust.

Foto NAGI's: Õitsev akaatsiapuu
(Foto: Õitsev akaatsiapuu)

Usun, et sina,  reisijutu lugeja, tajud  akaatsia toimet. Ei, mitte filmi seltsielu tähenduses,  kus enne ning peale sööki hõigatakse  armastust. Vaid tunned  pildilt kiirgavat  soojust. Uudistad, kuidas on põldu pruunistatud? Kui viltuste ketastega  agregaat põllupinda kobestab, pööratakse   kõrretüükad ja umbrohuseemned mulla sisse. Kui see tehtud, ütleb  maaharija, et põld on kooritud. Põldur ei tee seda iluarmastusest, vaid  omakasu pärast. Piltlikult ta nagu ohverdab tarvitamata saagise, et uut ja suuremat saada. Meelitab mullabaktereid  põhku  lagundama. Õhustatud   mullakihist ei aura vett. Niiskus peibutab  omakorda  umbrohuseemned idanema ja paneb umbrohu  juured kasvama. Kui paari nädala pärast on umbrohi tärganud, keerab  ader nad sügavamale. Kündmine on ühtede jaoks elu lõpp ja teistele  algus. Õhukas mullakiht jääb talveks veevaru koguma, et vara kevadel külvisele elujõudu lisada.  Akaatsiaga pilt  pruunistatud põlluga pole üksnes vaade tööarmastusest, vaid ka loomingust: kui sügavalt ja mis ajastuses on  mulda kultuuristatud.
Minul aeg  jõuda  Pervomaiskisse (E 58,M 16). Odessa linnani vaid 15 km. Ei sinna ei plaani keerata. Küll aga ajab muigele anekdoot  sealselt veebilehelt. Eestlane püüdnud  kuldkalakese. Võtnud konksu suust  ja kala paluma: Otpusti menja, ja ispolnju ljuboe tvoje želanie! Tõlkes tähendab, et kui kala vabaks saab, lubab kõik tahtmised täita. Eestlane haaranud kala  sabast kinni ja teda vastu puud vopsides soovib: ne nat-to rass-go-ffa-ri-vatt sso mnoi ppo russ-ki.  (Ei maksa minuga vene keeles kõneleda!)
Eeh Odessa! Sa oled krooninud ühe Tallinna kaunitari Musta mere esimeseks printsessiks  ja lasknud    mitmel  Tartu tudengil  matemaatika olümpiaadilt diplomeid koguda. Ja kahjuks need eestlased, kes vaid ukraina keelt mõistavad, ei saa vene keelt rääkivas Odessas ei edasi ega tagasi. GPS kaardilt pole linn nähtav. Odessa naljad juba Nõukogude ajast tuntud!
Ega sellega veel  anekdoot  lõpe! Mind krooniti Moldova piiril!
Nagu ikka, tuleb tollipunktis oodata. Kõhukas ülemus istub juba musta limusiini ja kaugeneb suunas, kuhu isegi õhtuks soovin. Tolliteenistuses vaikne, pole ka järjekorda, aga jutule ei pääse. Veerand tunni pärast sain täita  migratsiooni kaardi: kuhu, miks, kui kaua jne. Aga mida meile tõite, teadis üks noor mees küsida. Mul hea meel,  et saan Eesti õlut kinkida. Peremehele  ja perenaisele  jäi mälestuseks Vana-Tooma napsuklaasidega kinkekarbis kange liköör . Õlut hoidsime külmikus tagasisõiduks teepeale jagamiseks. „Meid on kaks“, oli  nagu naljatlev vastus, kui ühe pudeliga  autost tagasi  tulin. „Mul paraku vaid üks“, ja see oli vale vastus. Jälle  ootamine, lõpuks sain sissesõidu loa. Teises hoones tuli otsida, kes auto üle piiri laseb. Kästi täita kaheleheküljeline tollideklaratsioon. Auto kohta  oli enam küsimusi kui minu sõiduki registreerimise tunnistuses andmeid. Üks õllekõhukesega ametimees lubas siinkohal aidata ja kadus.  Auto seisis pimenevas  Kutšurgani (E 58,M 16). tollipunkti hoovis, ruumis  aga ootasid väljapressijad. Pole raske juurde mõelda, kuidas maanteedel võib miilits käituda. Lootsin, et kohtun justkui Valgevene viisakuse ja heas  rühis vormimeestega. Võtsin oma dokumendid ja sõitsin Ukrainasse tagasi. Täitsin riiki sisenemise kohta uuesti ankeedi. Lahke tollitöötaja teadis juhatada, et on üks Moldova  piiriületus, kus auto sisenemine märgitakse omaniku passi nagu Ukrainaski,  ja pole nõuet täita eraldi tolli deklareerimise dokumente. Kena on. Võib olla kasutan võimalust mõnel järgmisel aastal, selle korraga sai ekspressreis  läbi!

Spidomeetris  5300, kaheksas  öö  autos

Juba kogenuna  kiriku läheduses autos ööbima, sain sellega peale Musta mere kosutust, suurepäraselt hakkama. Perenaine oli täitnud      minu  kaheliitrise termose kohviga ja nüüd mõnulengi meega. Borodino  leivaviilud on parajalt tahkunud. Kaasas kohakala konservikarbid, tomatid, mahlad ja lahja keefir. Ainult õietolmu kotikesed said purgist otsa ja uut pole leidnud. Elame üle!

Ees on Odessa-Kiiev kiirtee (E 95, M 05).! Muudkui anna lõbusalt minna ja unusta Moldova! Tõusud ja langused, aga see pole see, millega  plaanis kohtuda. Kui Kiievini jääb 200 km, tarvis  rajoonikeskusest läände  suunduda. 90 tuhande elanikuga Uman (on Haapsalu sõpruslinn). Paljude  linnade  vaated on sarnased  ja pole niivõrd  paeluvad, kui pühakojad.  Kaunilt taastatud kirikust ei saa mööda sõita.  200 aastane Püha Nikolai kirik on Umani linna ehe. Mitte  niivõrd suursugune kui harmooniline.
Foto NAGI's: Püha Nikolai kirik Umani linnas

(Foto: Püha Nikolai  kirik Umani linnas)
Sõitsin Vinnõtsja (vene keeles Vinnitsa) poole, kui Kunka (E 50), küla väljal, tundmatu pruunja värvusega  põllul, kaks kombaini  liikusid. Kuivanud varred krõpsuvad. Kõrreline  see pole. Kas mingi õlikultuur? Noormees, kes koormalugeja ja autodele saatelehtede väljaandja tutvustas: valge sinep. Külvist 80 päeva möödas ja saak juba valmis. Sinep on kõrge  tasuvusega. Kui teravilja üks seeme annab saagis 10, siis sinep 100 seemet. Külvad hektarile 15 kg,  kombain koristab samalt  alalt 15 tsentnerit sinepit. Õigustatult  on külviõnne toova  sinepi sordile pandud  nimeks  Talisman. Kombain liigub jalakäija kiirusel, ühtlase trumlimüdinaga, mitte  nii kiirete pööretega kui teraviljas, muidu purustaks seemne ja saaks osaliselt juba jahu. Seeme on kuiv ja peaaegu maitseta ning  samase kuldse helgi ja suurusega   kui Jevpatorija  rannaliiv.
Foto NAGI's: Kombainipunkrist väljutatav sinepiseeme
(Foto: Kombainipunkrist väljutatav sinepiseeme)
Kui Eesti kombainer peab ootama põllu ääres  kaste kadumist või jälgib seda laastukatuse harja heledaks kuivamise  järgi, siis Ukraina põldur lõikab vilja juba hommikul 9. Lõpetab pimedaga, õhtul kell 9. Ühel kombainil kaks juhti. Seni kuni üks kombainer müttab, teine sööb ja  puhkab. Ühe päevaga koristavad  2 kombaini 100 hektarit, kinnitasid kombainerid. Põllu  mõõtmed pole Eestiga sarnased. Linlasele on viljapõld  ennekõike  moonide pildistamiseks  või rukkilille korjamiseks, temale meeldivad ennekõike  lilleõied. Et umbrohi on meie rahvuslill, hakka või arvama, kuidas on see mõjutanud meie käitumist ja hoiakut. Igal juhul rahvuse püsimise kohalt on positiivne teada: umbrohi  ei hävine. Ukrainas oli  ja on töökäsi enam kui nende järgi nõudlust. Kui kombainitöö lõpeb, väheneb kombainerite sissetulek  kolm korda. Masinaid remontides saavad sama raha, mis pensionär. Hooajal  teenib kombainer kuus  kuni 3000 krooni.
Nõukogude ajal juhtusin ühte Lääne-Ukraina kolhoosi. Mina neile heinaseemet, nemad vastu teravilja, kuid mitte äri võimalikkusest ei taha pajatada. Kolhoosi aegu  kombaineritele  teistsugust  tööd ei jätkunudki. Talvel istusid kodus, valmistasid vorsti ja ajasid puskarit. Võimalikult palju kasutati   hobuveokiteid. Mida väiksema tööviljakusega töö, seda enam jätkus inimestele tööd. Äraelamise aluseks oli kõrge  mullaviljakus, mitte töökultuur. Nõukogude Ukraina kulutas  mitu korda vähem töövahendeid, kui meie, oma toidu tootmiseks. Meil ei jätkunud  traktoriste, seal oli neid ülearu. Ja nii on praegugi töökäsi  ülearu. Põllu ääres tööjärge ootav kombainer saaks ka paberitööd teha. Aga siis jääks  saatelehtede kirjutaja ilma tööta. Juba enne euroliitu jõudmist tunnustab   Ukraina sotsiaaltööd.

*Kivist linnus ehk Ukraina ime*

Kaardi järgi ei peaks Karpaatia mägiala algama, kuid vaade autoaknast  viib mõtted sinnakanti. Kui enne reisi geograafiat mitte uurida, võibki nii arvata. Pidades teede atlasel valget ala kõrgendikeks,  tundub, et  kogu  Ukraina reljeef sarnaneb  Krimmi mägisele alale. Tegelikult on lauskmaad mitukümmend korda enam. Olen alles jõudnud riigi  edelaossa, kus pindala nagu  pool Eestimaast  ja Munamäe kõrgusega. Volõõnia-Podoolia kõrgustik ei ole Haanja maastikuga sarnane, on tunduvalt rahulikum, kuid üllatavate  geoloogiliste paljanditega.
Ukrainas nagu  maailmas tervikuna, on küsitluste  kaudu valitud  7 ime. Ühte huviväärsust täna külastangi.  Hmelnõtskõi (vene keeles Hmelnitski)   oblastikeskusest 100 km kaugusel asub   Kamjanets-Podilskõi (H 03, M 12)( vene keeles
Kamenets-Podolsk ). Linnas on 2 tuhat aastat elanud slaavi hõimud Leedu, Mongoli, Poola, Türgi ja Venemaa valitsejate käe all. Peale teist maailmasõda jäi linna alles 10 tuhat, nüüd on 80 tuhat elanikku. Tolles oblasti lõunapoolseimas  linnas on säilinud moslemite ja kristlaste arhitektuur. Kesklinn on barokses  toreduses ja soovitatud kandideerima UNESCO kultuuripärandi nimistusse.
Kaunis  Ukraina ime  on kõikidest külgedest piiratud Dnestri vasaklisajõega Smotritš.  Vanim linnosa on järskude servadega, vaenlase poolt vallutamatu maakitsus,  kuhu pääseb üle kanjoni ehitatud silla.
Foto NAGI's: Sõidutee Kamjanets-Podilskõi kindlusesse
(Foto: Sõidutee Kamjanets-Podilskõi  kindlusesse)
Linnus on restaureeritud ja heas seisukorras. Tal võib olla mistahes ajalugu  või  kantud imetlusväärsetesse nimistutesse, ent mitte see pole oluline, vaid ennekõike tasub siia sõita vaate pärast. Olin siin kaks aastat tagasi, kui ümberringi tellingud ja töömehed. Too häiris. Seekord on kõik täiuslik ja valmis. Kivist poolsaarele, mitte suuremale kui hiljutine  sinepi põld, on mahutatud 9  torniga, ideaalmaketile sarnanev,  300 meetrise kivimüüriga  kindlus. Siin on vändatud üle 20 filmi ja ka praegu saabub võttegruppe.  Hoovis lustitakse nagu Rakvere linnuseski, pinguta  vibunööri  kostüümi kandes  või ilma.  Kas erilist huvi äratab  sügavas orus, ümber kindluse looklev kollakas savikarvaline oja? Mitte seda. Siin ei saa ühtegi elulist  või arheoloogilist keha eraldi võtta. Mitte ainult ajaloolised kivikamad ja sündmused ei loo omalaadse pildi, vaid see joonistub käsikäes  loodusega. Sama endastmõistetav, kui kõrgel mere kaldal pesitses Pääsupesa loss, on   Podolski platool  Kamjanetsi kindluse asupaik. Ta nagu  ei saagi mujal olla, sedavõrd  täpselt  on osatud gooti ajastu kunstniku  ja inseneri Albrecht Düreri  kaitsesüsteemi  lahendusi siduda  looduse omapäraga.
Kamjanets-Podilskõi  kindlus on terviklik  ansambel, millel ei ole analooge Euroopas.
Foto NAGI's: Podolski platool asuv Kamjanetsi kindlus
(Foto: Podolski platool asuv  Kamjanetsi kindlus)

Avarus tõstab  mõtte lendu kuni ehmatuseni. Kas ajalugu teiseneb laadaplatsiks? Linnuse kohal,  kõrguvad festivalide aegu reklaami käravad aerostaadid. Kas keskaegse kindluse taevasse riputatud õhku täis vaateplatvormid on sama sobimatud kui keskaja Tallinna  kindlusetorni taustal  õhku täis klaasist suurrist? Elagu vabadus õhku tõusta  ja end risti alla seada!! Vabadus on väärt  tunne, iseasi kas selle atribuudid  igasse olusse sobivad! Kas oluline on väärtustada melu või ajaloolist keskkonda. Vastust ei too ka küsimus: mis miski maksab? Nii ühel kui teisel juhul saab iga külastaja plõksutada enam kui ühe kaadri, mis virgutab omakorda uusi uudishimulisi ebakõla  pildistama. Teadagi,  kui Pisa kellatorn poleks kaldu, väheneks külastuse huvi. Turism on lumepall, mille keskmes äri ja tavatud tingimused.
Kui ajalugu langeb turismi ja  meelelahutusäri või poliitikute mängualaks, ei suuda me väärtustada olulist ebaolulisest. Aga mis on linnuse puhul esmajärguline? Planeering! Kaitsevõime! Kindluse  sõjalist tähtsust  ja  turvalisust  tunnustas  eduka  ja läbinägeliku väepealikuna tuntud Peeter Suur. Samaaegselt   leidis  keiser, et  näiteks  Haapsalu Piiskopilinnuse  müüre võiks  madalamaks   lammutada ja ehitusmaterjali mujal kasutada,  kuna ehitisel   polnud enam sõjalist vajadust.  Siinkohal võib keisri hinnangu väljatoomine mõnele kohatuna tunduda. Mõnele  on meelepärane, kuidas  meie peaminister  analüüsib Peetri verist tausta. Ettenägev   tarkus, mis  mõistab hinnata ajaloolist põhja  ja põhjuseid, kasvatab ühe mehe suureks ja teise  jätab  tahaplaanile. Kui meie esimene mees oleks kaks sajandit tagasi osanud  hukka mõista Vene keisri   julma  taktikat oma riigi suureks tegemisel, teaksime eestlast,  nimega:  Ansip Suur. Tänases olus käib sõda mälestusmärkidega ja üheks  meie  pidupäevaks  on punuda okastraadist pärgasid  ning eskaleerida kannatusi, mis seotud Venemaaga. Eesti  teadlased on kutsutud  hindama kahju, mis on Idast tulnud. Paraku  ootaks 21 sajandil  enam koostööd, et  välja töötada Eesti  ja Vene  riiki ühendavad ja ühendanud olud. Täna kuulutab peaminister, et jõuame järele Euroopa jõukusele ja kes ei usu, need on savisaarlased, ehk peaaegu vaenlased. Kõik kordub, ainult uuema spiraali pinnal. Mäletan, kuidas  Nõukogude ajal halvustati neid, kes ei uskunud, et jõutakse USA-le järele. Siinkohal on lausa ülekohtune tahta endale soomlase tarkust, kuidas naabritega läbi saada, meie kui  pisem rahvas,  peame  läbi ajama üksnes uljusega.
Uljaspead Ukraina  kindluse jalamil õpivad mägironija oskuseid. Noored teevad 50 meetri kõrguselt kanjonisse
benjihüppeid. Tänaseks on geopoliitilisest arhitektuurikunsti näidisest  saanud ka atraktsioonide keskus. Sügiskuudel korraldatakse ajalooliste sündmuste taastamise festivale. Rekonstrueeritakse sõjaväelaagreid. Vaateväljas: ratsamehed ja lahingulipud, kilbid  ja mõõgad ning võitlusturniirid. Vanalinna läbib musketäride,  rüütlite ja odameeste paraad. Sündmuste külastamist  saab ajastada  veebikaamerast. Kaunis vaade avaneb õhtuti, kui kindlusetornid tuledesäras

http://www.geocam.ru/view/cam1147x537_kamenec-podolskiy_webcam.html

Ja ikka ei suuda väärtustada olulist ebaolulisest. Miks  külastada  kivist linnust?
Väliseid  atraktsioone ja muusikakära leiab ühtmoodi igas lõbustuspaigas. Või on oluline hoopis   tulla vaikusesse, et sinu hinge  jõuaks pugeda aukartus ajaloo ja ehitusmeistrite töödest. Küllap nii ongi!!

Mäletan  noorpõlves, et laudkond maksis kõige kallimalt just käratuse eest:  3 minutit vaikust, et ei mängiks saatemuusika ega  restorani orkester. Vaikushetkedel  jõudsid kella vaadata, aru saada, kuhu olid jõudnud ja mis edasi  plaanid. Teinekord on  ootamatud pausi  hetked muljeterohkemad kui rütmid viimase helivaljusega. Nii muusikalärmi kui poliitilist kära on vaja ennekõike inimese nüristamiseks, et kurdistatud massi juhtida soovitavas suunas: maksta lõbu pakkujale  või anda hääl head elu lubajale. Õnneks leiab    Kamjanets-Podilskõi  kindluse külastaja meelelahutusürituste  kõrval praegu ka rahulikke hetki. Eesti kolleeg  lubas suvel ajalooliste müüride vahele pildistama  tulla ja toetada  kohalikku  naudisklejat.
Foto NAGI's: Kidlusevaadete väljapanek, tagaplaanil Püha Jüri kirik
(Foto: Kidlusevaadete  väljapanek, tagaplaanil Püha Jüri kirik)
Müüri taga on kauges vaateväljas,  ergavas sinises, 150 aastane  Püha Jüri kirik ja tema kõrval kellatorn. Sinna  saab ka autoga sõita. Noorem rahvas piirdub  vaid kaugvaatega. Vanad  ja noored  naudivad puhkust ja reisimist  eri  moodi.
Muljed ja  hinnangud pole kattuvad, ent ühinetakse  kiindumuses  salvestada enda või fotoaparaadi mällu uusi elamusi. Kindlalt   ollakse aga  koos  ajalooliste ehitiste pildistamisel ja taastamisel.
Eelmisel aasta ennistati  70 aastat  tagasi hävitatud kirik. Kolmainsuse ehk Troitski katedraal taastati vanale  vundamendile. Püha Kolmainu  kirik oli ehitatud 16. sajandil. Praegu on värava küljes annetuste karp, mis ei jää turistide tähelepanuta, olgu noored või vanad. Oluline rõhutada, et kirikud on, kus tahes Ukraina osas, suures aus. Vaatad seda kivist pühakoda  ja ei usuks, kui ei teaks, et see alles hiljuti valmis.
Foto NAGI's: Ülesehitatud Püha Kolmainu kirik
(Foto: Ülesehitatud Püha Kolmainu  kirik)
Keskajal oli  Kamjanets-Podilskõi    käsitöö ja kaubanduse keskus, praegu turismi magnet. Vene keelest aru saajatel  on võimalik leida virtuaalset linna plaani kodulehelt:

http://www.ukraina.turne.com.ua/resort/kamenec-podolskijj/map

*Kõrge kindlus ehk teine Ukraina ime*

Püüan   pildimasinasse uusi  vaateid. Paikonna kõrgeim punkt ületab mitu korda seni nähtud linnuse kivist platood.  Tee ääres saab puhast allikavett maitsta ja täidan kõik 5 liitrised kanistrid.  Rahulik ümbrus. Kaljukünkalt, puude vahelt kiikab kits, ei pööragi minult pilku ja kuidas  saabki, kui kipsist. Sedaviisi  allikakohtade tähistamisega algab  Lääne Ukraina. Paljud looduslembelised kohad on märgistatud kujudega. Tõsi, nad pole tähelepanuväärsed  kunstiteosed, kuid on inimeste südamesoojuse märgid, et sind janu kustutama kutsuda. Meistritöö on värvilistest  kivikestest pannoo voolava veejoaga- ja oh imet, kolhoosnikud on  rahvusrõivas ja ei mingit kõigi maade rahvaste ühendamise sümboolikat.
Foto NAGI's: Mosaiikpilt puhtast veevoolust
(Foto: Mosaiikpilt  puhtast veevoolust)
45 aastat Nõukogude korda ei pööranud siin, mägistel aladel,  inimesi end valitseva korra tavadega kaasa minema.
Jõuan uute elamuste  võrku. Kohtumine Ukraina teise imega. Kui  eelmine, uhkeldavate tornidega linnus oli sadu aastaid järjest Venemaa valitseda, siis see linnake mitte,  olgugi et vahemaa vaevalt 50 km. Hotõn (H 03)(vene keeles Hotin, mitte segi ajada Valgevene küla nimega  Hatõn),  jäi peale Venemaa Kodusõda,  kuni Teise Maailmasõjani, Rumeenia kuningriigile. Ja mitte ainult  too linn, vaid  kogu oblast oli 1918 kuni 1940 Rumeenia valduses.  Teisisõnu: see paikkond  oli justkui meiegi,  ühe põlvkonna jagu vähem seotud  nõukogulike traditsioonidega nagu kirikute hävitamine ja vene keele õppimine. Kohtusin vana mehega, kes oskas küll rumeenia ja ukraina, kuid mitte vene keelt. Täitsa üllatav leid, kahjuks ei osanud temalt  uudistada, kuidas ta üle 45 aasta sai ilma vene keeleta  hakkama. Aga miks ka mitte, kui 11 tuhande elanikuga linnas elab oletatavalt alla 300 venelase. Statistika järgi   on rajoonis venelasi vähem kui 2%. Kogu   oblasti  elanikkonnast on  kolmveerand ukrainlased, üle 10 % rumeenlased  ja veidi allapoole moldaavlased, venelasi vaid  5%. Venelasi samas vahekorras nagu Narvas eestlasi. Narvas suhtluses  vene nagu siin ukraina keel. Musta mere  ääres jälle enamalt vene keel. Mitte riigi võimkond, vaid ennemini lävimise tihedus,  on määranud  keele kasutuse.
Linnades aega ei viida. Kas  600 aastane oblasti keskus tõesti midagi ei paku? Mitte seda, ent võtad mis pidi tahes vaate, igal juhul jääb masendavalt palju traate taevast katma. Iseasi, kui keegi kirjastusest oleks tellinud linna vaateid. Aga unistada ju võib, kuigi pideva fotograafide koolituse olus on selline mõtlemine enam kui kentsakas. Reaalse vajaduse korral peaks  kohapeal mitu päeva pildistama:  varahommikuti, tühja liiklusega tänaval manööverdama,   et traate vältida.  Sarnast   risustatust kohtab ka  Eestis loodusmaastiku pildistamisel. Üks ülekande mast piirab teist ja vastupidi. Mastide rägastikust vabaned avaramas Ukrainas. Aga millal saaks linnades traadita   vaateid nautida? Enne usu kommunismi, kui esteetilise linnapildi tulekut. Ei oskagi midagi  utoopilisemat  sooviks  tähendada, isegi rikkama Eesti riigi sündimise lugu on enam usutavam. Kuigi jah,  maailma linnades  on juba katsetatud traate kaotada või maapinda peita. Ilmselt minu pildimasin seda aeg ei näe. Mine või traatide eest taime ja mullatoidule: ole maas käpuli ja pildista putukaid ja liblikaid või kirjuid lehti ning lumehelbeid. Ei noh, ilus muidugi, aga mitte kordumatu nagu Eesti maastik. Pealegi  ei oska eestimaist satikat ja mutukat mälupilti tuua, et märkida; makro made in Estonia.
Avaral väljal, ajalooliste kaubandusteede keskmes ja  Dnestri jõe paremal kaldal on 1000 aastane Hotõn. Siin oli viikingite peatuspaik ja  Genova kaupmeeste  kaupade ümberlaadimise punkt. Linn oli   lahingute tallermaaks. Olulised võitlused  võimu ja valitsemise pärast peeti paar kilomeetrit  eemal, kindluseseinte taga.  Kindluse hoovis  on komandandi loss, mis sõna otseses mõttes kindlaim kants ja  seninähtust kõrgeimate seintega.
Foto NAGI's: Kindlus Dnestri jõe kaldal

(Foto: Kindlus Dnestri jõe kaldal)


Ennemini müstilise paiga vangla kui lossi välimus.  Müür lõpeb ühelt poolt järsuveerelise Dnestri jõega. Jõe poolt pole võimalik  kindlust vallutada, küll aga on müürilt alla, otse  voogudesse, vange heidetud.

Soodsa asupaiga leidis kindlusele 11. sajandil Kiievi vürst Vladimir Suur, kes rajas puidust  kaitseehitise. Vähemalt iga saja aasta  tagant  ründasid  kindlust Moldova, Poola ja Türgi võimuväed.
1621 aastal peatasid siin kindluse kaitsjad Türgi  edasipääsu Euroopasse. Hotõni lahing on üks  kuulsusrikkamaid. Vaenlase ülekaalukad jõud ei suutnud kaitsjaid üle kavaldada. Kindluses asusid Poola sõdurid. Neile  tulid appi ukraina  kasakate väed, kes seadsid oma laagri  Türgi piiramislaagri lähedusse.  200 tuhat türgi ja  tatari sõdalast oli ähvardav jõud   kasakate ja poola 35 tuhandelisele ühendväele. Sõda kestis viis nädalat. Sõja käigus said türgi sõdurid teada,  et ühed kasakate väed olid Mustal merel uputanud 20  türgi laeva ja rünnanud Konstantinoopolit. Türklased vastasid Hotõnis  võimsa tormtulega, ent  siinseid kasakaid ei suudetud karistada. Muuseumis lubati mul üht momenti jäädvustada.
Foto NAGI's: Koopia muuseumilõuendilt Hotõni lahing

(Foto: Koopia muuseumilõuendilt  Hotõni lahing)
Teadmata põhjusel hukati  sõja alguses senine kasakate ataman ja valiti uus:  Petro  Sagaidatšnõi.  Vaatamata nädalate viisi järjepidevatele  rünnakutele,  ei suutnud türklased kasakate ja poolakate positsioone purustada. Näiteks 28. septembril korraldati 9 tormijooksu. Ühed ajalooandmed mainivad selle päeva lüüasaamiseks  3, teised kuni 20 tuhande    ründaja hukkumist. Kaotusterohke  sõda muutus türklastele vastumeelseks. Alustati läbirääkimistega ja rahuleping allkirjastati
8. oktoober 1621 aastal.  17  aastane väepealik, Türgi Sultan Osman II,   kaotas lahingutes ligi 80 tuhat sõjakaaslast ja järgmisel aastal hukkus ise mässuliste käe läbi. Kasakate atamani kätt aga haavas sõjas tatarlase mürginool ja 20 aprillil  ta suri: täpselt kuu aega hiljem, kui  tema poisiohtu türklasest vastane. Vaatamata kolmekordsele vanusevahele tabas  Hotõni lahingusaatus mõlemaid väejuhte ühel ja samal aastal.
Kui aga rahvas sammub iseseisvuse  maale, siis uued valitsused otsitavad  oma vanu kangelasi, et mõjutada elavaid ja näidata oma hoolivust ajaloo väärtustamisel. Tekib tarvidus seada üles eeskujusid ja leida  rahvuskangelasi. Samas avaneb  uks  ka poliitiku hingesügavusse. Tulihingeline  vabadusvõitleja häälestab energia reeturite paljastamisele ja kättemaksule, tasakaalukas  intelligent  rõhub ajalooliste kangelaste leidmisele, panustab positiivsusele.
Ataman  Petro Sagaidatšnõi  monument (skulptor I.Gamal) püstitati 370 aastat peale lahingut.

Foto NAGI's: Ataman Petro Sagaidatšnõi monument, aastast 1991
(Foto: Ataman  Petro Sagaidatšnõi monument, aastast 1991)
Pole nalja asi , avaral väljal, seista  hooldamata  20 aastat  ja ilmastiku tormidele vastu pidada. Poliitiliselt oli vahepeal tarvis uusi ja teravama sisuga mälestusmärke rajada. Vana juurde tagasi  ei jõutud. Mina natuke sain luitunud monumenti erksamaks pildiks teha, ehk nagu ta oli algselt, kuigi jah, kulunud kohad on ikkagi näha. Aga see ei vähenda paikkonna ajalugu ja erakordset silmsidet lahinguvälja ja kindlusega.

Foto NAGI's: Hotõni kindluse müür
(Foto: Hotõni kindluse müür)
Kui  lai jõgi paistab ojana, tunned ise end vägilasena Tingimata peaks teiselpool Dnestri jõge ööbima, et varahommikul sealt kindlust pildistada.
Kaardi järgi
http://www.mandria.ua/u/sights.html?did=183 kerge pärale jõuda. Jäägu see lugeja ja minu järgmise reisi uueks sihiks. Aga tagasi peab tulema, sellest pole pääsu!  Ega muidu siia  omal ajal mongolidki ratsutanud. Kuid 20 meetri kõrgused seinad ja  vaid üks sild üle vallikraavi, tegi vallutajale  kindlusesse sisenemise keeruliseks.
Foto NAGI's: Sild üle vallikraavi
(Foto: Sild üle vallikraavi)
Mis ajaloos teada majesteetliku  ja kättesaamatuna, on täna meile avatud. Kitsuke lossihoov viib ruttu mõtted müüridele ja tekitab  ettekujutuse kuidas seal end kaitsti. Koonusjad tornikatused ja püstised katuseviilud loovad romantilisi rütme.
Foto NAGI's: Vaade lossihoovi

(Foto: Vaade lossihoovi)
Kui meie jõukad on oma maju ehtinud kõikvõimalike katuse ja tornikujudega, siis Ukrainas jäljendatakse üksnes Hotõni tornide koonusjaid kübaraid. Kindluse katuste ja tornide kuju on omaviisi rahvuslik  mudel  ja seda  arhitektuurset vormi matkitakse  pea igas Karpaatia külas.

Hiljuti uuendatud  pühakoda, kindluse hoovis, on   justkui muinasjutu raamatust võetud.

Foto NAGI's: Aleksander Nevski kirik
(Foto: Aleksander Nevski kirik)
Vene garnisoni tarvis 1832 aastal ehitatud Aleksander Nevski kirik on praegu eksootiline paik kristlikeks talitusteks.   Noored laulatavad  ja naudivad vaateid Denstrile.  Ja tõesti, Euroopa suurimas  riigis võib elada ja saab areneda ning nägin palju pikkades loorides noorpaare. Mis  torkab siin ja meil silma, et isa  paabulinnu kirev  ja edvistav  lehviksaba on inimeste puhul, pulmade aegu,  meespoolelt üle kandunud pruudi poolele. See on ütlemata nägus, isegi tähelepanuväärsem kaunist maastikuvaatest.

*Maailma suurim muna ehk imed jätkuvad*

Ivano-Frankivski oblast Lääne Ukrainas on endine Poola ala, mille Nõukogude väed 1939 aasta sügise hakul Molotovi-Ribbentropi pakti järgi okupeerisid. Piirkond sulandub  oma etnograafilise omapära ja mägise loodusega  erilisse võluriiki.  Kolomõja (P 24) on 600 aastane linn 60 tuhande elanikuga. Juba kümme aastat on linna visiitkaardiks 14 m kõrgune ja 10 m läbimõõduga muna.

Foto NAGI's: Kolomõja lihavõttemunade muuseum
(Foto:  Kolomõja lihavõttemunade muuseum)
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14386467&size=l

Muuseumis on enam kui  6 tuhat  lihavõttemuna. Peale Ukraina, on väljapanekuid   India, Pakistani, Valgevene, Poola, Tšehhi, Rootsi, USA  jt riikide munakollektsioonidest. Tavatu  arhitektuurse vormiga   hoone on minu reisil  kolmas  Ukraina 7 ime nimistust.
Põhimagistraalist kõrvale sõites pole raske leida külamaja, mille väravas ööseks peatuda ja pererahvaga enne pimedat juttu puhuda. Eesti õlu ja vene keel sillutab vestluse. Peremees näitab albumist oma ohvitseri karjääri pilte ja maja taga maisi ja arbuusi põllulappi. Maisi külvab labidaga, kiiniga aga raiub haljaks, samuti maiustab lehm  arbuuse. Vastutasuks 25 liitrit piima, mis toob  pererahvale kuu sissetulekuks 1000 krooni, mis enam kui naise pension.  Omanik  viib piima üle tee naabrimehe väravasse. Piimapukk nagu meil nõukogude aegu, ainult metallnõu on asendunud plastikuga.  Piimavedaja  kurdab, et tema teenistus on kasin, kulud hobuse  ülalpidamiseks  ja vankri hooldamiseks vaevu katavad piima veost saadava. Vedaja peamine  sissetulek on oma 3 lehma piim. Kuid eks sellele lisandu aupaiste olla piima vahendaja ja tundus, et see talle meeldis.      Pererahvas polnud põrmugi nõus, et värava ees valmistusin magama, pidin nende hoovi sisse sõitma, selgitasin küll, et varahommikul auto käivitamine võib  neid häirida.

Spidomeetris  5600 km, üheksas  öö  autos

Tahtsin hommikul vaikselt lahkuda, ent värava avas peremees ise. Kaunis paigas kaunid inimesed. Eripärane loodus täiendab  inimese loomust. Mäletan, et nõukogude ajal ei kohtunud kesk Eestis ühegi Võrumaalt tööd otsiva lüpsja või traktoristiga. Ometi oli kuplite peal traktoristi  ja kombaineri teenistus lauskmaa mehhanisaatoritest pisem ja töötingimused räbalamad.  Igal sügisel läks mõni kombain künkapeal ümber ja künda tuli vaid ühes suunas. Järved ja mäed toetasid ka näguripäevil  oma poegi ja tütreid kodukasest kinni hoidma. Ennemini oli tööotsijad  saartelt pärit keelemurrakuga,  kui võrulased. Midagi sarnast omakandi  armastusele oli  endast lugupidaval eestlasel Tallinnas: ta   ei tahtnud  musta tööd teha. Ehitustel ei olnud puhke-  ega tööriiete vahetamise  ruume. Tänaval ja trammis oli  ehitustööline  kohe äratuntav. Sõitsin  rongiga mitu   aastat  Aegviidust  pealinna tööle. Korteri võib olla oleksin töökoha kaudu 15 aasta pärast saanud, mitte varem. Aga meie kaardimängu pundist kadus paari aasta möödudes koolikaaslane, kes töötas  Lasnamäe ehitustandril. Millegi pärast keegi ei kadestanud, et noormees sai endale töökoha kaudu korteri. Meie, nagu paljud pealinlased,  mustatööliseks ei sobinud. Mida rohkem end    tuule, vihma ja külma eest hoidsime, seda enam iga oluga karastunud sisserändajaid lisandus. Ehitustöölisteks tuldi  kaugemalt kui Võrumaa.

Alustan nagu Otepää maastikult  sõitu Kanepisse, ent orgu laskumine ja tõus on 10 korda pikem.
Foto NAGI's: Parimad vaated põldudele avanevad kõrvalistelt teedelt

(Foto: Parimad vaated põldudele avanevad kõrvalistelt teedelt)
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14398915&size=l

Lauluga alla ja inertsiga poolde mäkke üles. Kaua sa laulad, kui vasakul mitme kupliga päikese tõusus kiiskav kirik. Kohatu võrrelda, aga kalmistu nagu piduehtes lilleklumpidega aed. Kõikvõimalikud pärjavärvid , erkrohelised ristid, kõrged marmorsambad lahkunute piltidega. Siin on jõukust ja uhkeldamist.
Foto NAGI's: Golma küla varahommikune surnuaed
(Foto: Golma küla varahommikune surnuaed)
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14400209&size=l
Saan vaid ühest asjast aru, et mina selles mullas küll puhkust ei tunneks ja paluksin end kuhugi kontrastivaesemale kalmule matta. Ei nime ega pilti! Kellele seda vaja? Omaksed mäletavad lahkunut oma mälupildis kuni ise elavad, võõrastele ei ütle enam  nimi ega pilt haual  midagi. Peale lahkumist tuleb kaduda, jätmata  enda põrmust jälgi. Kindlasti on tuha puistamine väetuseks kõige väärtuslikum hüvastijätt. Miks peab aastate möödudes tseremoniaalselt kalmuküngast mälestama, seisma  lume sajus, külma käes või millises tahes surnuaia olus. Kas seda on  vaja, et teised  näeksid leina? Aga kurb on siis, kui alles hauale tulles suudame lahkunut meenutada ega leia  aega või ruumi teda enda sees kanda. Kas suure monumendiga teeme tasa elusale vähese tähelepanu osutamise? Ei tea selle surnuaia külastajate arusaamasid. Siin on võõrastav toredus, ainus rahustav teadmine, et tegelikkus võib hoopis teistsugune  olla kui mulle paistab.
Seniks kuni elu, tuleb nautida hommikut. Haned on söögimaale ruttamas. Ekskursioonibussiga ei näe külapilti   mingi raha eest. Mutike tuleb udu varjust  bussipeale, et varakult poodi jõuda.
Foto NAGI's: Hanekari külateel
(Foto: Hanekari külateel)
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14408855&size=l
Teine eit, kui   printsess oranžis, on minuga rahul. Lasen hanekarjal üle tee minna ja mõtlen, kas pluusi värv on juhuslik või meelsuse märgiga. Viipan käega ja see naistele meeldib! Orus kiirustab mees, piimapütt hobuvankril. Vedaja on vaevalt eesli suurune, ent jätab enda järele tolmupilve ja kohati tekitab vikerkaare helke. Öösel oli vihma sabistanud. Pinnasteele ei julge käänata, mäeveerust üles sõites võib tagasi libiseda. Teeääres  kleepuv ja märg muld. Kui sinna ringipööramiseks keeraksin, siis jääb see selle korra viimaseks  ja edasi  pühenda puhkus traktori otsimisele.

*Vorohta ehk  mägine tõmbekeskus*

Vorohtas(H 09, P 24) on 800 meetri kõrgused  mäed  metsaga kaetud.
Foto NAGI's: Mäeveerul laiuv küla
(Foto: Mäeveerul laiuv küla)
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14408867&size=l
Siin  on sõlmpunkt, mida läbimata ei jõua  Taga-Karpaatiasse. Vorohta  linnastuvasse külasse  saab erinevaid teid siseneda ja alati  midagi uuesti avastada. Olen asulast eri aegadel läbi sõitnud ja alati raudteeäärseid maju  jäädvustanud.
Üks põnevamaid sõite on raudteeviadukti alt, kus tee kõrval, läbi teise võlvi  valgub   Pruti jõgi. Kui  märkad kivisillalt rongi lähenevat, teed loomulikult ajaloolisest kivisillast ülesvõtte. 1884 aastal ehitatud raudtee käivitaski turistide retked. Austria armeekorpused panid aluse suusaspordile. Möödunud sajandi alguses ehitasid  aristokraadid  siia  uhkeid villasid, mis sõdade käigus hävinenud. Asemele kerkivad uued.

Foto NAGI's: Vastvalminud hotell enne mäkke tõusu
( Foto: Vastvalminud hotell enne mäkke tõusu)

http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14421769&size=l


Kohalikule  ehitusele  omaseid  ilustusi  leiab juba üle 300 aasta taguselt puidust kirikult, mis ehitatud ilma ühegi naelata. Kirik  peetakse  hutsuuli arhitektuuri monumendiks. 5000 elanikuga küla on läbi aasta inimestest tulvil. Siit algab tee Ukraina kõrgeima mäe tippu.
Praeguseks on küla üheks talispordi keskuseks. Suusahüppetornist laskuvad eri maade võistlejad ja treenivad  vabariigi koondise liikmed.  Läbi aasta töötavatelt suusatõstukitelt naudid  kõrgusevaateid .
Ei ole pääsu lapsepõlve piltidest. Elasin raudtee ääres ja nüüd piidlen roopapaare ning elu selle ümber.
Foto NAGI's: Raudtee Vorohta külas
(Foto: Raudtee Vorohta külas)

http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14421793&size=l


Käänaku tagant paistab raudteejaam. Ajusoppides avatakse ühtäkki mälestusväärne  ja projitseerub pilt, milles oled kindlasti justkui korra olnud. Poisikese eas elasin raudtee läheduses, veduri vile kostus klassiruumi. Lapsepõlve endaga kaasas kanda,  on  suur rõõm ja õnn! Nii praegugi. Oblasti keskusesse, Ivano-Frankivski  linna on nii raud- kui  autoteed mööda  95 km. Eriti eksootiline on veereda  rongiga, kus tunnelid  mägesid läbivad. Et sõit oblasti keskusesse  kestab ligi 4 tundi, ehk 25 kilomeetrit tunnis, on aega ümbrust uudistada. Kui hommikul väljuda, jõuab õhtul tagasi. Mägisel alal sõidab  diiselrong aeglaselt  ja jõuab sadu kaadreid jäädvustada.  Saad ülevaate, kuidas  inimesed ja majad seaduvad ja elavad oma argist elu küngaste veerul, jõe ääres ning  raudtee kõrval. Kõik vaatamisväärsused ühest kohast ehk vaguni aknast.
Foto NAGI's: Mägede vahel looklev raudtee
( Foto: Mägede vahel  looklev raudtee)
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14657953&size=l
Minu jaoks on eriliseks imeks mägedes lokkavad kuused. Vanaisa ja vanaema ehitatud talu ümber kasvasid just samasugused, kui minu peanupp oli kasteheinte kõrgusel. Mäletan, et põdrakanepi vahelt nägin vaid kuuse latvasid ja  vilksamisi hobust, keda olin uudistama tulnud. Jooksin ja jooksin: lõputult   jämedad puutüved  ja lillat värvi õied, kuni ema poisipõnni üles leidis. Pillapalu oli teadagi madal soine ala ja kuuskedele elurõõmus paik. Aga, et maapinnast 1000 meetri kõrgusel võin kohtuda lapseeast  meeldima  jäänud kuusemetsaga poleks uskunud. Karpaatia metsas kasvab mustikas, kõrgemaid taimi pole. Puujuured ei mahu mägisesse pinnasesse ja peavad meetrite viisi otsima kust niiskust ammutada.

Foto NAGI's: Kuusemetsast algab teerada Goverla mäele
(Foto: Kuusemetsast algab teerada Goverla mäele)
http://nagi.ee/photos/photo_sizes.php?id=14388339&size=l

Goverla mäe jalamile vaja jõuda varahommikul. Automootorist ei sõltu siin midagi, küll aga enda omast. Tarvis tõusta 2061 meetri kõrgusele ja kui vahepeal peatuseid teha, siis peab aega ette varuma.

*Goverla ehk vaba ja demokraatlik vaade*

Metsa-Karpaadi alalt mäe tippu jõudmine on vaevalisem kui lootsin. Alt vaatad, et tipp juba paistab, kohale jõudes selgub, et vaja veel püstloodis ülespoole ja järgmise künka puhul eelmise kordus. Metsas oli vaja vältida puujuurtele, rohtunud mäeveerul aga rohule astumist. Ainult mullapind pole libe.  Üles mäge on päike vastu ja prillid tulevad  kasuks. Vahepael puhkad ja hindad neid künka veerusid, millest üles ronisid.

Foto NAGI's: Ülevaatlik puhkepaus
(Foto:Ülevaatlik puhkepaus)

Mis kõige naljakam, et äärmuslikus  olus tuleb vabaduse kihk ja polemiseerimise isu. Ronides  kattusid mitmel rajal me teed  ühe vene  piltnikuga. Ka mere ääres esitati sama küsimus: „Kas   Eestis ahistatakse venelasi“. Siin on vastuses mitmeid nüansse.  Jah tõega, kohati on tunda mõne poliitiku soovi muuta venelane eestlaseks. No mis nad  siis tahtsid  teha  meid NSVLiidu  standardseks kodanikuks. Iseasi on, kas  eestlasi  taheti venelasteks  vermida,  või vaid vene keelt tundvaks. Mäletan, kui olin  30 aastat tagasi Leningradis, ühiskonnaõpetajate täienduskursustel,  siis daamid Siberist olid üllatunud, et õpetan oma ainet Eesti keeles. See oli uskumatum, kui Neva all kunstlikus  igikeltsas  metrootunnel. Ja kes oleks võinud siis uskuda, et kunagi kasvab võitjate paadis sõudjaid, kes oma venekeelse nime muudavad Eestis müüdavamaks.   Olid  ajad! On   rühmitusi, kes kogu oma energia kulutavad  okastraadist pärgade punumisele ja   pingutusest  kaduvas   silmavalguses ei leia üles heanaaberlike suheteid. Õnneks, üldisemas plaanis, meie riigi poliitika ei vasta mitte teps mõne äärmuslase mõttele. Selgitan, et mõned venelased on tõesti ahistatud, kes teeninud nõukogude väeosades, sest riik keeldus ohvitseridele ja teistele armee teenistuses olijatele pensioni maksmise. Sellega oldi nagu nõus! Kui endine ohvitser tahab eestikeelses keskkonnas  tööd saada, võib tal olla raskusi, kui eesti keelt ei valda. Loomulikult  ei saa üksnes  oma soovidega arvestada. Isegi asustamata saar pole  demokraatia paradiis. Loodusjõud panevad sind kuuletuma ja kindlas suunas tegutsema.
Oleme ühel meelel, et kuskil pole absoluutset demokraatiat. Ikka peab millega või kellega arvestama ehk demokraatiat on sedavõrd, kuivõrd oma – vabalt elada – sooviga ,  ei piira sa teise isiku samasorti soovi. Mitte kõik venelased ei saanud Eestisse jääda, lahkus sedavõrd,  kuivõrd ei suudetud  uue oluga kohaneda. Nii lihtne see ongi. Keele omandamisel  on  määravaks isiksuslikud võimed, mitte poliitiline tahe. Mind kuulati hoolega, kuigi ka kohe küsimused  venelaste tõrjumisest. Kulla mees, eks Moskva telekanali reporter taha nagu iga teine  silma paista, sellepärast teadki nn väljasaatmistest ja venelaste kõrvale lükkamistest. Aga noored venelased, kes valdavad eesti keelt, teevad praegu Eestis suuremat karjääri kui eestlased ise, omal maal. Kuidas on see võimalik, üllatus pildisõber. Meie noored,  kes lasid poliitikustest  endale  Venemaa vaenulikkust süstida,  loomulikult vene  keelt ei õppinud, nagu praegu mitmes Ukraina piirkonnaski. Need, kel vene õppimine muutus vastikuks, on nüüd konkurentsist väljas. Majanduse, õiguse ja rahandusega tegelevad asutused eelistavad kolme keelt kõnelejaid: eesti, vene, inglise. Mitu  venelast teil siis ministeeriume juhivad? Mitte ühtegi ja olen nõus, siin on ilmne ebavõrdsus. Ja jääb ainult  loota, et mitte need venelased, kes oma kaasmaalasi kritiseerides Eestile meeldivat patriotismi kütavad, vaid just noored, kes ei pelga slaavlaseks jääda,  pääsevad varsti parlamendi meelsust muutma. Meie elame kompleksides, see ei lohuta, et  me pole ainus riik. Kui meil oleks  parlamendis juba kolmandik eesti keelt rääkivaid vene rahvuse esindajaid ,  siis areneme enam sallivuse ja mõistvuse suunas. Ning siis võime end euroopaliku kultuuri kandjaks pidada, mitte selle järgi, mitu asfaldi auku endises Nõukogudemaal reisil üles tähendame, või logiseva WC potikaane  avastasime.
Foto NAGI's: Vaba eneseteostus Goverlal
(Foto:Vaba eneseteostus Goverlal)
Demokraatiast mõtteid vahetades, leidsime, et demokraatia ei ole kõigi jaoks, see on olnud teatud kihi tarvis või  otsekui ühe kogukonna privileeg. Taluniku või külainimese demokraatia seisneb vabaduses  oma maalapil või peenramaal,    kartmata rohelisi, vabalt  peeru lasta või palja tagumikuga ringi sibada. Näiliselt ta polegi  koduarestis. Tegelikult ei  saa ta rahapuudusel  Eestist kaugemale sõita, isegi mitte  Saaremaale. Jätame siin välja demokraatia, vabalt  töökohti  valida. Täna on vabaduse  mõiste ühe partei poolt sõnastatud, homme tuleb demokraatia järgmise võimuparte töötluses. Meil pole sedavõrd hea demokraatia, kui selle teatraliseerimine ja  mäng. Ja see on täiesti loogiline,  ajaloost teada, kui vähem leiba, siis enam tsirkust! Mitte isiku heaolu  ja elu pole Eesti riigis tähtis, vaid demokraatia maine, olla näiliselt vabam kui Venemaal, kui punases Hiinas.
Valgevene ja Venemaa juhid aga ütlevad otsesõnu välja, et nendel ongi suunatud demokraatia, sest ise protsessi juhtimata nende riigi areng pidurduks. Slaavi juhid  ei korralda demokraatiast  näitemängu,  vaid nende stiiliks on varjamatult välja tuua toimivad  hoovad: kust kohast algab ja kust lõpeb suurriigi demokraatia. Hiina piiratud demokraatia pole piiranud riiki saamaks maailma mõjukate  kilda, kellest võib kõikuda  isegi USA majandus.
Demokraatlikus riigikorralduses rahvas tunnistab enamuse võimu ja võim austab vähemuse õiguseid. Meie oleme Eestis kogenud,  et vähemuse õiguseid arvestatakse ennekõike valimiseelsel perioodil. Mida segasem demokraatia käsitelu või pilt  vabadusest, seda avaramat ja puhtamat  looduse vaadet igatseme. Ent ka pilk  loodusesse pole lõputu, seda raamib  meie silmapiir ja vaataja  kogemus ning silmaring.
Foto NAGI's: Karpaadid
(Foto: Karpaadid)

Kaunis pole mitte Vorohta suunas vaade, vaid legend, kuidas küla nime sai.  300 aastat tagasi  oli vene keisri sõdur Vorohta põgenenud armeeteenistusest. Tema julgus  ja tarkus oli köitnud  külaelanikke  ja peale sõduri surma olid elanikud pannud külale sõduri  nime. Kas nimetamine sedavõrd lihtsalt toimus, pole täpselt teada. Igal juhul Vorohtalt  sõita 20 km Goverla mäe jalamini on lihtne ja hästi tähistatud ning märkamatu tõusuga. Mitte vanus, vaid igatsus avarale vaatele viib sind pilvede poole. Mäkke tõusmas oli lasteaia lapsigi, rääkimata pensionäridest. Teinekord tuli kinni haarata kadakatest. Peale  kadakate vööndit tippu tõustes, hakkas pluusiväel jahe. Tuule kaitseks oleks pidanud kampsuni kaasa võtma!  Seadsin  fotoaparaadi statiivi koti endale ümber kaela ja sallist oli kasu. Tippu jõudmine ületas lootused. Allpool pilved, kaugel udus teised mäed, kuskil nõlval matkalaager, 4-5 erksinist värvi ja kaugemal isegi mõned majad. Peaaegu   2000  meetri    kõrgusel  nägin  lehmakooke. Rohtunud ala ulatub  mäetipuni, nii ka veise söömaala. Kui seista seljaga Vorohta asula, ehk põhja suunas, jääb paremale  veidi madalam Petrose mägi.
Foto NAGI's: Petros
(Foto: Petros)
Uus tuttav oli statiivi autosse jätnud ja rõõmustas, kui minu oma jõude seisma jäi. Ava mäe otsas või laenutusteenistus! Siin pildistatakse   riiklikke sümboolikaid ja iseennast nende taustal. Ülevat tunnet kütab mäkketõusjate rahulolev ilme: üks Ukraina 7.  ime  on vallutatud. Pea pooled vallutajad osutuvad  pildiplõksutajateks.  Iseasi kui suure formaadi moblast  välja prindib ja mis pidi horisont jääb, aga oluline on jäädvustamine  kui protsess. Nägin ja võtsin.!
Kas meil Eestis on korraldatud 7 ime konkursse, uudistab statiivilaenaja. Ei seda mitte, aga meil sünnivad teinekord imed iseenesest ja just   poliitika maastikul. Vestluskaaslane  millegi pärast teadis Venemaal  olnud suursaadiku  Helme nime, ajakirjaniku  mälu nagu hiljem selgus. Nojah,  Eesti imeks on vastupidiselt Venemaale, piiramatu sõnavabadus  ja ajakirjandusdemokraatia. Ajakirjanikud teavad eetikakoodeksi alusel,  kui endal oidu pole, mis sobib avalikustada ja mis määral, ning milline taktika on sobimatu. Ajakirjanikke on paari tuhande ringis ja võib olla enamgi. Väikeses riigis nagu Eesti, on aga diplomaate kordades vähem ja neil pole hindavat eetikakomisjoni: mida lubatakse, mis on  taunitav. On  üldlevinud tava, et diplomaat kes välismaal töötanud, austab  seda maad, kus oma riiki esindanud. Ajaloolane ja poliitik Väino Väljas  oli  8 aastat suursaadik Venezuelas ja Nicaraguas. Mees on tänaseni säilitanud  väärikuse ja austuse riikide kohta, kus ametit pidas. Meie nooremal suursaadikul pole aga uuenenud olus  muud juhist,  kui oma riigi põhikirja lahtimõtestamine ja selle vaimus käitumine. Ah et etikett? No sellest ma räägingi, et eetikat kas on või teda pole  sulle antud. Palja lipsuga ei tee diplomaatias midagi, kuigi meie popstaari laulusõnad lubavad enamat. Ja nii ongi. Kikilipsuga diplomaadist on saanud lugupeetav president, teine kes kohe alguses  lipsu eiras,  on nagu   labasekoelisem. Venemaad kriipida armastav  eesti ajakirjanik leiab endale truu kaaslase  Mart Helme näol. Nauditav tandem tekib teinekord televiisorikastis, kui kodanikud eesti asja ajavad.  Kas  suursaadik valetab? Seda pole keegi väitnud, vastupidi, ta on agar tõe urgitseja. Milles siis asi? Esiteks, mida on maailma diplomaatias palja tõega korda saadetud. Teiseks, isegi koer ei haugu oma kunagise tuttava peale, kes talle on seltsi ja  toidupoolist pakkunud.  Kas kujutate ette mehe mainet, kes avalikult püüab mustata oma endist abikaasat. Kelle seltskonnas  on ta mats, kelle kambas kangelane. Ja enne kui Brüsseli koridoris meie välisministrile keegi ei räägi mühaklusest  diplomaatias, ei sünni Eesti ime, ehk suursaadik saab esinemiskeelu, kui ei austa   etiketti, mis sügavam kui pealispindne  lipsu ja ülikonna kandmine. Loomulikult on ajaloo haridusega inimese olemine  raske, kui läheb konflikti oma edevuse ja endise ametikohaga. Aga miks peab elamine  vastutustundetu  ja kerge olema.

Mäest alla laskumine on isegi raskem kui tõus.
Foto NAGI's: Laskumine
(Foto:Laskumine)

Nägemine mitmesajameetrise allaveeremise võimalikkusest teeb ettevaatlikuks. Ülesse ronimine oli muretum, pole ohutaju.
Kell on pool seitse, kui olen mäest alla tulekuga niikaugel, et istun juba autos. Muidugi muljed on vapustavad, aga eks kivide ja kuusejuurte vahel turnimist, ja jälle kivikamakate  vahel manööverdamisi ning lõpmatuid pildistamise võimalusi annab veel kaua meenutada. Ekskurss oli väsitav, ent kosutav!  Hakkan Vorohta poole tagasi sõitma. Kui tuleb esimene ööbimise võimalus, puhkan välja. Goverla mäest alla sõites  pole enam vastutulejaid. Noh, ega tavalised automatkajad ööseks mäe otsa telkimist plaanigi.  Autoga tulles  ei saanud tõusust arugi, aga nüüd alla sõites on tunda, et masin tahab võtta kõvasid tuurisid. Panin esimese käigu ja gaasipedaalile ei vajuta, las rahuneb maha ja sõidab vaikselt. Nii oligi. Nägin enne turismikeskusesse jõudmist teeääres  puhkepaigaks seatud palkidest lauda ja  pinkisid. Plaan valmis. Siin on turvaline peatus. Kõik masinad mis minu ööbimispaigast mööduvad on all ökopunktis  registreeritud. Pealegi on paari tunni pärast pime ja kuidagi pole enam võimalik näha, kes kuskil masinat pargib.
Foto NAGI's: Teerada läbi mägise metsa
(Foto: Teerada läbi mägise metsa)

Imelik, kell on juba 21,30 ja polegi tavapäraselt pime, kui magistraalidel  sõites. Praegu olen   900 meetri kõrgusel, lugeda ei saa, aga  ümbrust on veel näha.
Autos magamiseks ase üles tehtud. Juhiiste rooli poole lükatud, seljatoe taha padi asetatud, madrats täies pikkuses sirgu pandud. Kanistrite veega ihu loputatud. Jõevesi on alla meetri ja seal kivide vahel turnimisel pole suuremat mõtet. Pruti  jõe üks harudest algab  Goverla  metsasest jalamilt. Kui autoakna alla lasen, on  kuulda  mägijõe vulinat. Milleks maksta 200 grivnat motellile,  ja loota, et disko  sinu une saabudes vaikib? Siin on loodusmuusika, mida ka tärnidega hotellist ei leia. Autos ööbimise eeliseks on ka  stardikiirus. Termosest kohvi välja kallamine, meega segamine, habeme ajamine, kanistrist vesi pähe, nõude täitmine  jõeveega. Seljatoe tagasi lükkamine ja käigukang pihku..  Maksimaalselt poole tunniga oled jälle teel. Loomulikult on enne magama jäämist lapaka ja Canoni aku laadimine ja  mälukaartide  tühjendamine arvutisse. See on harjumuspärane toiming.
Tänaseks päevaks alles üks karp kohakonservi ja mõned paprikad. Kõik Jevpatorijast ostetu hakkab lõppema. Kui süüa kasvõi üks suur paprika, siis on  ammutatud päevaks tarvilik vitamiinide kogus. Homme vaja otsida teeäärest täiendust. Osta veel  tomateid ja mahla.  Tõesti on mõnus pingevabalt  elada, kui kõht ei nõua rasket koormamist ja  eetrist  ei määrita sulle pähe demokraatia  mesimumme.  Jah, võõrsil on kosutav puhkus: võõras riik, võõrad mured! Ela nagu jaanalind liival.

*Kolõba ehk karjuse restoran*

Maastik on tulvil diagonaale. Keegi on piinliku täpsusega joonistanud kuuselatvu ning kohati uduga varjutanud  ja sinisega looritanud. Samas on kunstnik unustanud  madalama  poole. Orus pole kahele  autole jäetud  üksteisest möödumise ruumi. Niivõrd  kuidas  loodus koonerdab  allpool ruumiga,  koondub  küngastele lõputult okaspuid. Üksik helehall suitsujuga on kontrastiks sinkjastumedale silmapiirile. Keegi osav hutsuul on endale kodu rajanud.
Kui aga sõidutee ääres  leidub paarile autole sobiv parkimisplats, siis kuhjatakse sinna juurde kive ja tasandatakse ning võimalike kuuskede eemaldamisega   laiendatakse pinda,  et mahuks ehitada turistide tarvis söögikoht. Madalaladel võetakse merelt, siin aga mäeveerult  maad juurde. Et turism  annab aastaringset tulu, üritab sellega end toita iga vähegi toimekas mägilane. Maaviljelusel pole tulevikku, kuna  mäerinnakul  pole mullaharimiseks  looduslikke tingimusi. Sobib eelkõige karjakasvatus. Karjaste elulaad  pole sajandite jooksul muutunud nagu karigi, ikka lambad ja veised.  Karjased  elavad niitudel  majakestes, kus  ainsaks energia allikaks lõkketuli.  Ööd on siin jahedad. Varjualuse katuses on suitsu väljutamiseks avaus. Palkidest majakesed on akendeta ja suletakse uksega. Harva  valmistatakse karjamaal nagu vanasti, lambajuustu. Enamasti on karjasel kaasas kodus või tööstuslikult  kuivatatud lambajuust. Ühe veise karjatamise tasu on 150 krooni. Karjatatakse neli kuud. Karjak suudab kuni  30 lehmal silma peal hoida ja seega aastas kuni 5000 krooni palgaraha teenida. Ivan arvab, et elab ära. Ivan on Karpaatias levinuim nimi. Muutunud on vaid karjase maja nime kasutus.
Sõidad kus suunas tahes, tõused mäkke või laskud, ikka loed kaubandusehitistelt nime Kolõba. Ilma nimesildita kolõba on mäeveeru välul karjase  varjualune. Tänane kolõba  on hutsuuli arhitektuuri traditsioonides   teravate viilkatuste ja mitmete väljaehitustega kaunistatud,  ning palkidest ehitatud baar või restoran, või mõlemad kokku. Tingimata on  ruumis grillikoda. Nagu oli karjase onni keskel lõke, on turisti lõbuks  tuletegemise  koht. Lahtine lõke ja suitsuava   eristabki Kolõbat tavalisest restoranist. Hutsuulide grillikojad on täiskuhjatud etnograafiliste esemetega: rakmed,  muusikariistad, toidunõud, rõivad, kudumid ja mida kõike veel.

Foto NAGI's: Kolõba, söögia ja muuseumi majake
(Foto: Kolõba, söögia ja muuseumi majake)

Kolõba on turistile nagu sisenemine koduloomuuseumisse, ainult selle vahega, et võid süüa, juua ning tantsu lüüa ja lõkketulel sigareti süüdata.  Loomulikult on saadaval ka rahvustoite brõnsaga. Brõnsa on lambapiimast valmistatud juust, mida vanasti ka kolõbas või looduslikul karjamaal valmistati. Kolõba nimi pole tõlgitav ja see jääb Lääne Ukraina pärusmaaks. Ent  ruumikujunduse ja lõkketule kasutusega  äriidee nimi  levib aina edasi. Sajandi jooksul on karjase losutavast varjualusest saanud toretsev söögipaik kuni lõbustusasutuseni välja. See on kõrvuti Ukraina lennukitööstusega üks kõrgustesse   tõusnud ettevõtmine.
Taga-Karpaatia oblast algab või lõpeb, oleneb mis suunas siseneda, endisel  Poolamaal  asunud Jablunitsja külaga (P 21, H 10). Siin on  karusnahkade kuulus müügikoht.

Foto NAGI's: Jablunitsja küla laadapaik
(Foto: Jablunitsja küla laadapaik)
Ostmata kootud  villaseid sokke pole sünnis hutsuulide juurest lahkuda. Õhuke villane  sokipaar maksis 25 krooni. Ostsin hulgi, et jätkuks  kinkida ja ise kanda. Külgetõmbavaim kaup on  lambanahad. Madala ja tiheda valge  karvaga, autole istmekatteks, nahk maksis  150 krooni. Küllap aitas hinnale kaasa esimese varahommikuse ostaja  tähendus ja pisike kauplemine hinda alandada.  Linnades küsitakse 50 krooni enam. Hutsuulid on oma loomult lahke ja viisakas rahvas ja ostja on nende jaoks suur väärtus. Mustavärvi ja valgetest lambanahkadest on kokku õmmeldud põrandakatteid ja  veste igale suurusele.  Kui vesti otsisin, sain üle kümne korra proovida uusi mudeleid. Ennemini oleksin ise ära tüdinenud kui müüja, õnneks leidsin endale paraja. Pakuti nahkasid kasuka jaoks.  Odav laadakaup on paigale kuulsuse toonud. Talved  on siin rahvarohked   suusa-ja saanisõitjatest.  Ligi 1000 meetri kõrguselt saab mäes alla sõites pika liu ja üles viib tõstuk.
Pole kordagi reisides Jablunitsja külakest vahele jätnud. Siin on looduse kõrval  veel mingi eriline eksootiline, isegi erootiline  kese,  olgugi et striptiisi veel ei müüda. Seevastu, kui oled varajane pildihuviline, näed kuidas mägi end paljastab. Kui kahejalgne lustimüüja  teeb keskpaiga  kõige lõpus valla, siis looduse  orus on vastupidi. Valguses löövad lõkendama kõige pisemad kuplid  ja praod, mida  avab  lehviv valge loor. Ei mingit muusikat. Udu on hääletu. Taevas on tõsine ja tume. Oru kohalt on piimjas  viir paisunud ja tumedad püstjad kolmnurgad hakkavad oma sisu näitama. Piklikud heinasaod  lõppevad kõrge peene toikaga. Seni kuni rehkendad heinakogust ja oletatavat veiste arvu laudas,  on taevas juba heledamaks joondunud ja valgustanud kogu mägise kuusevõra  kuni madalmiku põhjani välja. Kõveratest lattidest puutara mõne viltu vajunud postiga ei kaunista taluvaadet ning pilt jääb tegemata. Jäävad vaid ülesvõtted vinest sissetungiva päikesega. Kui on heinarõuk või  lauda kõrval sõnnikuhunnik, pole hoovis  uhkeldavat talumaja. Toretsev palkhoone  seisab õues, kus  suur veoauto ja haagis, mis peremehele tööd ja leiba annab ning aitab rikkust koguda. Ega  ilma asjata   juut poega õpetanud: sõnnikuhaisust hoia eemale, seal raha ei liigu.

Foto NAGI's: Vaade veisekasvatajate külale
(Foto: Vaade veisekasvatajate külale)

Ei saa sõita Taga-Karpaatiasse, Rumeenia piiri äärtpidi, läbimata Euroopa keskpunkti, Dilove külas (H 09). Euroopale on nabasid aegade jooksul erinevatesse kohtadesse kleebitud. Viimase märgina  lükati Saaremaal kadakavai Mõnnuste küla  soosse. Enne seda, mais 2008 pandi Euroopa keskpaik Polatski linnaparki  ja 2004 aastal Girija külasse,  Vilniuse lähedale.  Võib järeldada, et Euroopa manner kaalub eri aegadel erinevalt ja keskpunkt  libiseb  sedavõrd, kuis turiste kokkumeelitav  äriidee seda nihutada oskab. Ajaloolisem    geodeetiline  märk asub  Karpaatias, ent  tõelist Euroopa keskpunkti pole see kunagi tähistanud. 125 aastat tagasi paigaldati kesk Euroopas mitmesse paika  samasisulisi märgistusi, millest üks on säilinud Ukraina külas. Austrias-Ungaris paigaldati 20 täpselt kindlaksmääratud punkti, et meridiaanide ja paraleeride seast määrata koordinaadid,   kus asub  Euroopa keskpunkt. Mitte kuskile  ei ole aga kantud, kus see keskpunkt asub ja seda ei leia ka Dilove külas. Olen siniseks värvitud geodeetilise märgi müüritist mitmed korrad külastanud ja endale selle kõrval ka autoportree ilmutanud. Et nõukogude ajal polnud Euroopa nabale teisi konkurente tekkinud, on siin massiliselt pildimasinad inimnägusid jäädvustanud. Külastajate  rohkusest on asupaigast saanud justkui  püha  paik.

Foto NAGI's: Üle 100-aastane Euroopa keskpunkti tähis
(Foto: Üle  100-aastane Euroopa keskpunkti tähis)

Kes teab ajaloolist tausta, kes mitte, ent peatamiseks leiab ikkagi põhjuse. Kolõbas saab keha kinnitada või parkimisplatsilt nikerdatud suveniire, mitmeid rahvakunsti esemeid ja  suures mõõtkavas Karpaatia kaardi osta. Tähelepanuväärne, et iseseisvunud Ukraina pole loobunud Euroopa keskpunkti nimetusest, vastupidi, tähis on veel suuremate ja väljapaistvamate tähtedega kui nõukogude ajal, kivimüürile reklaamitud. Ja kas saame seda ühele riigile pahaks panna?  Veel enam külastajatele, kes seda usuvad ja seda enam, et paikkond on imetlusväärne. Üle tee on vilgas mägijõgi ja sild teiselt kaldalt vaate nautimiseks.
Sõidan mööda kõrgekaldalist Tisa (H 09) jõe ülemjooksu. Suuremalt jaolt saab liikuda paremal, aga korraks ka vasakul  kaldal. Kuigi  jõgi on suvel madal, tükati meetri sügavune, jätab voogeldes  huvitava pildi. Kaldale  uhutud kive viiakse veoautoga ehitusmaterjaliks, aga suuremad, voolu keskel, on süstadel sõitjatele, kuidas mööda manööverdada, heaks treeninguks.
Foto NAGI's: Kiirevooluline Tisa jõgi
(Foto: Kiirevooluline Tisa jõgi)

On ka ümberminemisi, vesi takkaotsa üsna kiire. Omapärane  vaade, kui jõgi  on end madalaks vulistanud. Kividest möödaruttav vesi joonistab  virvendavaid voolusid, mis   nagu  veelinnu ujumisest  mahajäänud lainetus. Maalilisus suureneb, kui jääd püstloodis kaljuveeru ja jõesängi vahele või näed jõekaldal rongi sõitmas. Kõrgel veerul võlvidega raudteesild. Kevadise vooluhulga vastu  on kohati kaldaid kaitstud. Kaljusest mäest niriseb mõni veenire kuni kukub  koseks. Tisa on alul Rumeenia ja äärmises lääne osas, Ungari piirijõgi. Üheltpoolt piiriäärne ja teisalt mägine ala, täis kitsaid teelõike, lisab reisile erilise põnevuse ning  seesamust  pilti tahaks korrata. Jõe üks haru algab Goverla mäe läänepoolsemalt  jalamilt ja 1300 km järel naaseb  Doonau voogudesse, ehk jõuab keerulist rada mööda, Musta mere kaudu, tagasi Ukraina naabrusesse.
Kõrge kastiga hobuvankris istub kaabuga vana härra.  Poodi minekuks annab ohjad kaaslasele. Hobune on rahulik, kokkupuude autode ja vööraste inimestega teda ei köida. Kui tema tööks on ootamine, siis teeb ta seda sõnakuulelikult ja vankris istuv naine ei pea kartma ootamatut käitumist. Midagi tsemendikoti taolist pandi kasti ja sõit jätkus. Jõudsin paar kaadrit ülestähenduseks.
Foto NAGI's: Hutsuuli vanapaar kaubareisil
(Foto: Hutsuuli vanapaar kaubareisil)

Kui juba huvireisil olla, oleks patt jätta kasutamata võimalust  end korraks sisse soolata. Tisa jõe paremal kaldal Solotvino linnake (P 09). Pole raske tuletada nime  sõnast sool. Üle 400 aasta on siin soola kaevandatud. Alul ammutati maasse kaevatud aukudest.  Praegu on huviväärseim maaalune elu. Astma ja allergihäiretega haigeid ravitakse 300 meetri sügavuse, kaevandus ja ekskursioonid on 100 meetrit allpool.
Maapealne järv on soolast  ja  inimestest  üleküllastatud. Iga ruutmeetri kohta tuleb üks inimene.  Mahutasin end  sisse.  Veidi väiksem  ja sügavam kui Moinaki järv ning soolasust  kolm korda enam: 1 liitris on 200 grammi soola.   Vees oled nagu hõljuvas olekus, põhja ei vaju ning saab kogu kehamassi lõdvaks lasta, mäkke ronimisest    kangeid jalgu lõdvestada ja sirutada, nautida justkui kaaluta seisu. Mõned meetrid saab ujumise moodi liuelda. Hingamise ruumi oli piisavalt, liikumiseks mitte eriti, aga mida sa liigud, kui oled  soolvees nagu õngekork järves. Ei jää muud üle kui istuda.   Puhkus, mis muud: vajuda   pole kuhugi, kätt ei pea liigutama. Meenub, kuidas kunagi küllastunud soolavees ujuvate kartulite järgi tärklissisaldust  määrati.  Huvitav , kas kalda pealt, peanupu asendi järgi saaks rasvumise astet kindlaks teha. Kaldal lesimiseks jääb naabrite vahele vaid  jalanõude paigutamise  ruum.  Ihukarvad traatistusid  ja nahk sai hallikirmeliseks. Otsustasin soolasena edasi sõita ja esimest korda motellis tuba üürida ning   dušši võtta.

*Sin ja Vir ehk mitmed armastuse köidikud*

Kas sõita peamagistraalil (H 09)  edasi,  mis viiks  oblastikeskusesse, või kuidas?  Užgorodi sõites jääks üks Ukraina ime, Sineviri järv nägemata.
Meelitus: oled ilus nagu sakura õis, on jaapanlannale kaunim, mida kuulda soovib. Ja ei mujal, kui Užgorodis puhkevad roosakad kirsiõed aprillikuu teisel poolel õitsele. Oleks sakura õitsemise aeg, sõidaks kindlasti, muus osas linnas  huviväärsemat seni nähtule  pole. Sada aasta tagasi  Jaapanist toodud Sakura võib õitseda kuni maikuu alguspäevadeni. Užgorodis on üle 1000 sakura puu ja arvukad turistid  on õitsemise aegu    tundnud, et saavad  positiivset energiat ja kauni meeleolu. Sakura on õnne ja rõõmu sümbol! Aga kirsipuu jääb sellel reisil püüdmatuks.
Suundun  otse põhja. Teresva jõe kaldajoonele, kohaliku  tähtsusega teele, mis kaardil ilma marsruudi numbrita, kuigi  tee on asfalt. Laiem tee algab   40 km pärast, marsruudiga P 21 ja suundub samuti põhja: Lvivi linna, ent  ei tõota tulla sedavõrd huvitav. Mida kõrvalisem tee nagu praegu see, seda põnevamad vaated. Ees on  10 kraadine mäkke sõit, mis tähendab, et iga 100 meetri jooksul  tõuseb tee 10 meetrit. Tee tundub lõputuna. Ei,  4  km möödudes juba pisike  laskumine. Järelikult  tõusin 400 meetrit.  Polegi sellel aastal nii ohtliku olusse sattunud kui mullu. Egas saanud siis kaardi pealt aru, mis kohaliku tähtsusega, mis laiem tee, kui äkki lõppes asfalt  ja pinnastee muutus üpris laialivalguvaks  ja auklikuks ning  mäest alla veeremise võimalusega.   Praegu on kaasas 2 uut kaarti, kus eri klassi teed ilusasti peal. Kui tollel korral juhusliku eessõitjaga  poleks kohtunud, oleksin kindlalt tagasi keeranud. Peatasin siis  mööduja, et küsida, mis teekate mäe otsas ootamas.  Sõida järgi, pole midagi hullu!  Ja tõesti, järsud mäeveerud  jäid küll kahele poole, aga tee oli üleval siledapoolne ning kannatas riski välja.  Probleem on alati vaid alguses, kui mäe jalamilt üles vaatad ja tunned, et siit ei tõuse mitte Munamäele, vaid mitu korda kõrgemale ja kaugemale. Sõidu ajal tekib turvalisem tunne, eriti kui keegi su ees sõidab. Kui oled juba poolel teel ja vajutad gaasipedaalile,  koged kuidas masin aina haakub tee külge ja sinu sisemusse valgub rahulolu. Lada ronib  teise käiguga kuhu suunad: anna ainult minna! Esimest käiku  läheb  tarvis vaid aeglaseks laskumiseks. Päike paistab selja tagant, kolmanda käiguga,  ilma kiirusele rõhumata, parajas tempos laskumine ja siis  ühel hetkel, kui tunda hoo kadumist  juba tugeva pedaalile vajutusega uuesti kõrgele ja üles.  Igav ei hakka, üks mure: taevas on pilvitu ja head vaated jäävad pildistamata. Ainsaks lohutuseks jääbki sõidumõnu.
Orgu enam kiired ei ulatu. Päike on ühe künka taga. Olgugi et päeval on temperatuur 30 kraadi juures,  näeb  igal pool haljust. Kui meenutada milliseks luitunuks ja kollaseks on kõrbenud meie Paganamaa, siis jaah, siin silm puhkab. Kus vähegi võimalik, on puude vahelt rohi niidetud.  Siinmail on loomapidajad  jahtimas igat rohukõrt ja sagedasest  niitmisest  loodus haljendab. Sületäie kaupa tuuakse haljas hoovipeale. Rõugud  on ühe küljega ja tuultele valla.

Mäekünkad on jätkuvalt rohendamas. Veergudel   on näha metsa ülestöötamise jälgi. Peab olema oskust, et järskudelt nõlvadelt metsa langetada. Palke on kooritud ja virna laotud. Enamus talumajasid ongi siin palkidest tehtud. Läheduses raiemeeste  elamud ja metsatööstuse hooned. Kella järgi võiks veel edasi sõita, kuid mine tea, millal teeääres uue motelliga kohtun. Mižgirja peatuspaik (P 21)  on  750 meetrise mäe jalamil. Motelli hoov ööseks lukustatakse ja autoga  muret pole. Et  varahommikul lahkun, kauplesin veidi hinda ja sain 100 krooni eest dušši alla ja magama. Oli aega  rahulikult arvuti ja Canoni akusid laadida ning kontrollida monitorilt ülesvõtteid.

Spidomeetris 5900 km, esimene  öö motellis.

Kõik  Taga-Karpaatia jõeveed jõuavad Tisa jõkke, nii ka 56 km pikkune Teresva.  Looduse  kõige tavalisem komme on, et vesi valgub allapoole ja järv on kuskil oru põhjas ja seda isegi siis, kui Maa magnetpoolused peaksid asukohta vahetama. Viidete järgi sõidan järve suunas, aga maapind pole laskuv, vaid ühe mäe küljelt  veelgi kõrgema juurde. Allavoolavalt   jõelt kuuldub  vulinat, aga  vesi on kivide taha, jõepõhja  peitu pugenud. Mõne meetri laiune ja mõne sentimeetri sügavune. See ei ole  seganud  telkide ülesseadjaid. On lõkketuld ja leitakse vee kogumise mooduseid.  Turiste siin liigub ja neile ehitatakse kämpinguid. Märkasin ühe kolõba ehitusel, et seina külge tapitakse freesitud palgi kumerusi. Täispalke polnud kuskil  näha. Hoonel  on tavalised  sõrestiktäidisseinad ja välisvoodriks kolmandik palgist. Siiani olin arvanud, et näen kõikjal palkmaju.
Foto NAGI's: Näilise palkmaja ehitus
(Foto: Näilise palkmaja ehitus)
Pettus ei  riku muljet, osavad ehitajad  ehk kuulsat eestlast   ümber sõnastades: litsid mehed need Karpaatia  omad! Nõukogude ajal, kui meil  ehitusmeestest oli nappus, käisid hutsuulid Eestis raha teenimas. Mul oli   vaja tööl laiendada üht  tootmishoonet. Vundamendi  asend oli maha märgitud, aga ei saanud koppa kaevamiseks, mis pidi veel paar päeva remondis olema. Mehed Karpaatiast toonitasid, et nad ei tulnud siia ootama, küsisid  labidaid  ja vundamendi süvend  oli enne ekskavaatorit kaevatud. See oli haruldus, et keegi hakkab  käsitsi musta tööd tegema. Mehed jaksasid iga päev 12 tundi tööd vihtuda ja tänaseni kvaliteeti maha jätta. Lühikest kasvu, päikesest parkunud nahaga väledad mehed jõudsid  kõikjale ja polnud tööd, mida nad ei osanud. Nende  erakordne töötegemise tase saadab tänast hutsuuli küla. Hoolitsetus, puidust kaunistused, puhtad värvid, mis loob Karpaatiast nagu teise ja kõrgemal tasemel riigi, kui keskmine Ukraina külaolu.

Oja voolab vastu, tuleb kuskilt ülevalt ühe mäe veerult    ja teine haru kõrvalasuvast künkast. Sain julgustust, tõe meeli võib järv ülevalpool olla. Sõida  edasi ja naudi vaateid, juhatab turvamees looduskaitse kontrollpunktist, kes sissepääsuks 7 krooni küsis.
Sihvakad  150 aastased kuused, sekka mõni nulg ja pöök. Tee kõrval vulisenud jõe lähtekohas on  järv 1000 meetrit  merepinnast kõrgemal.
Sin ja Vir on kõrged puukujud legendist, kuidas järv sai nimeks Sinevir.

Foto NAGI's: Sin ja Vir jälgivad kaldalt lõbusõiduparve sõitu
(Foto: Sin ja Vir  jälgivad kaldalt lõbusõiduparve sõitu)

Krahvi sinisilme tütar Sin, kui  isa mägedes  raietöid  kontrollis, nägi välul  karjast flööti mängimas. Võlutuna  imelisest meloodiast hakkas neiu sagedasti karjasega Vir  kohtuma. Kuulnud tütre armumisest lihtsasse karjasesse, laskis krahv karjase mäest alla visata. Sin,  hukkamisest teada saades, otsis kallimat. Kibedatest  pisaratest tekkis järv ja kohas kus lebas elutu Vir , raske kivi kaelas, on jäänud alles paarikümne ruutmeetrine saareke. Sinna sõidetakse praegu lõbustusparvega. Järv on 4-5 hektariline,  ehk samane  meie kuulsale lauluväljakule. Veekogu on tuntud oma isereguleeruva režiimi poolest. Mägedest laskuv  lumesula või tugevad vihmad ei uputa kaldaid, enne hakkab vesi ojana välja voolama. Räägitakse, et kui armuda järve ääres, tekib tugevalt  seotud  armastus. Samaste soovidega sõidab siia arvukalt noorpaare. Isegi kui mitte  ligimese, siis kindlasti suureneb looduse armastus. Kauaks jääb meelde tumerohelise kõrguva kuusemetsa keskel  puhas sinisilmne Siniver, ehk nagu maastikukaitsealal lausutakse: Karpaatia pärl.
Foto NAGI's: Siniveri kaldapealne
(Foto: Siniveri kaldapealne)
Lummavalt mõjuvad kontrastid. Kitsas mägitee, kus seisvast autost raske mööduda, on piiratud mitmekümnemeetrilistest kuuskedest. Allapoole sõites üllatav  vaatepilt.
Rohelisel  mäeveerul  tankla nagu meil kunagi nõukogulikus külapildis.  Ühest tonnisest vaadist saab A 95 bensiini 9 krooniga ja teisest vaadist diislit  krooni võrra odavamalt. Mäest tulebki jõuliselt üles Leningradis rakette vedanud mitmesillaveoga auto.  Auto on mehe isiklik, sellega elab lahedamalt ära, kuna aastaringne nõudlus. Ainukene murelik küsimus, mis juhtub, kui vaadist kütus voolama hakkab. Seda saan muidugi vaid endalt küsida! Mis kahju võib tonnine kütuse kogus loodusele teha? Pole näha hoidlat, mis laskuva vedeliku kinni püüaks.  Kui meie majandites olid kütusevaadid teinekord roostekarva, siis siin kõik kohad värvitud. Ilmselt ollakse  hoolikad ja õnnetused  välistatud.
Edasi saan 8 kraadisest tõusust  isegi kolmanda käiguga vaikselt üles. Nüüd andis ka helin kõrvus ragistades  teada, et olen üha kõrgemale jõudnud. Tõusud pole hirmu tekitavad ja peaksid  elamuteni viima. Mis muidu siin pagaritooteid vedav auto vahepeal  tiirutas. Ümberringi kuused, mäed ja rohelised välud. Valge Ziguli laskub, sinine Moskvitš tõuseb asula poole. Tõusta on küll pikalt, ent mind ei tohiks see heidutada, sest  pildistamise punktist  möödus õige kahvatus seisu Žiguli. Kui see liigub, siis järelikult minu masinale ei tohiks edasine tõus muret ei valmista. Siin on jah, kilomeetrite viisi pidev tõus, kuid tee lookleb tasapisi ümber küngaste ning pole sedavõrd järsk  kui otsesuunas mäetippu jõudmiseks.
Jõudsin ülalpool uuele  lagendikule. Küllap tuleb siia ühel ajal hotell. Eespool,  veelgi kõrgema künka otsas,  üks juba ilutseb. Kamjanka puhkekeskus on 1500 meetrisel kõrgusel samanimelise mäe vaateväljas. Mitmekorruseline punase katusega lossihoonet meenutav  hotell püüab kaugelt  pilkusid. Samamoodi haarav on vilgas tegevus all orus.

Foto NAGI's: Kamjanka mäeveerul on heinatöö lõppemas
(Foto: Kamjanka mäeveerul on heinatöö lõppemas)

Hobune oli  suure   põikpuuga heinavaalud ühte kohta lohistanud ja seisis juba vankri ees. Oli näha vihmapilvesid ja leidsin ettekäände abi pakkumiseks. Viimati  tegin rõukusid ja tõstsin heina vankrisse, kui oli põllutööline: kuskil 45 aastat  tagasi. Sain nüüd, kõrgemal kui 1000 meetrit,  veerand tundi nostalgiat maitsta  ja täiesti tasuta!  Peale paari hangutäit meenus, kust kohast on õigem heina tõstma hakata. Töö käigus selgus, et peremehel on 2 lehma, 1 siga ja  1 hobune. Nende  tarvis vaja varuda: 4 tonni  heina, 2 tonni silo, 2 tonni jahu  või maisi. Lehma päevane väljalüps  on  kuni 15 liitrit. Et lehm annab  mägedes vähem piima kui stepialal, siis on riiklik  kokkuostu hind mõnevõrra kõrgem.  Antud perele oli kasumlikum  ise oma piima tarbida  ja turistidele müües saadi   piimaliitrist  7 krooni. Keskeas perenaise ja peremehe peres kasvas 3 last ning kogu talu rahvas oli heas  tervises. Vene keelt ei rääkinud antud pere ega bensiinijaama mees, samuti  turismikaardi müünud naine. Minu juttu nagu  mõistsid, ent vastasid ukraina ja vene seguga, kui mitmed korrad üle küsisin, saime hakkama. Majapidamise kohta  selgus, et ilma lehmata ei saanud hakkama  bensiinijaama omanik ega kütust tankinud  autojuht.

Foto NAGI's: Auto sõidab heinaveole
(Foto: Auto sõidab heinaveole)

Kolmandal  mäeveerul on heinad madalatesse hunnikutesse kogutud  ja kaugemal  niidetakse juurde. Vikat liigub mehe käes mõõdukalt, ent katkematult. Paksukestel  pole võimalik mägede vahel  elada. Ja neid pole siin nähagi. Nad ei saa aktiivses tegevuses tüseneda, kui igapäev tuleb künkast üles  ja alla kõndida. Hobusedki on  väikest kasvu! Maapinna kalded ei võimalda  loobuda käsivikatist. Ja kui jutuks läks, polnud keegi hobuvikatit  kunagi näinud, rääkimata kasutamisest. Heinatöö põhineb ainult käte rammule. Kui mitmesillaveoga väike veoauto saabus, hakati saadudest heina hanguma.
Foto NAGI's: Rakette sõidutanud auto sobib Karpaatias heinaveole
(Foto: Rakette sõidutanud  auto sobib Karpaatias heinaveole)

Sellelt väljalt on sadu vaateid ja lummav rohelus. Mõne  seljaku peale on nupukamad  mehed  ehitanud endale küüni, teisal  karjuse varjupaik ehk kolõba.

Heinatöö hakkab lõpu poole saama nagu minu Karpaatias olemine.
Pilditegemise  preemiapunktina tõuseb mäkke  hobuveok. Peremehel  pole vastu, et jäädvustan. Jutt hakkas sobima, kui selgus, et meile on pandud oma isade nimed. Mind kutsutakse  San Sanovitš,  teda aga Ivan Ivanovitš. Järjekordne tõdemus,  et ilma hobuseta ei too künklikust  metsast küttepuid ega heina koju. Hutsuuli tõugu hobune on igas olus vastupidav, vagur liikluses, tubli teedeta mägialal, selgitab Ivan Ivanovitš. Raske on leida sitkemat  abilist, kui mägihobune, kes Karpaatias aretatud. Madalat kasvu, alla poolteistmeetri   setukas, võib kanda 100 kg koormat  ja kuni 100 km kaugusele. Ivani loomade toiduratsioonid on sarnased eelmiste peremeeste andmetega. Täpsustab, et autot tuleb kasutada  kaugelt  jõusööda ostul, ent   4 tonni heina varub oma hobusega.
Foto NAGI's: Ivan Ivanovitš selgitab hobuse headust
(Foto: Ivan Ivanovitš  selgitab hobuse headust)

Jõuan Sineveri (P 21) külasse, mis järvest 7 km lõuna pool. Pildistan kõrget püha risti, mis hoovis vastu maja. Peremees käib igal hommikul aias ristimärki tegemas. Nõukogude ajal korjati ristid ära, nüüd vaba voli talitada oma arusaamist mööda. Pererahvas tunneb, et nemad ilma palvetamata  ei saa päeva alustada. Kiriklikel tähtpäevadel tulevad  ka naabrid, et koos palvetada ja laulda. Aias kasvab mitmemeetriste toigaste otsas ohtralt fasooli. Väänlevad kasvud pikkade kauntega nagu meil kodus aedoad. Et siin suviti tunduvalt soojem, on jõulisem kasv  ning oad suuremad. Jahedate ööde tõttu tomatid ei valmi. Kartuli kasv samane kui meil Eestis.
Tänava kõrval  on majakõrgune  kaunistuste ja pärgadega püha rist. Sinna kogunevad, kellel oma koduões palvetamise paika pole tehtud.
Veidi looklev allasõit. Lambakari teel, valged ja mustad. Leivaauto ei saanud kuidagi neist mööda.
Minu katse  teha päikese abil  autos kohvi on õnnestunud. Eile hommikul kallasin musta kilesse mässitud nõusse  paar liitrit vett, lõunapaiku kallasin sooja vee termosesse ja  lisasin kohvipulbrit. Nõusse jätsin loksumise ruumi. Peale päevast kõikumist,  olge lahke, kohv valmis, pole küll nii terav ja on  väiksema maitsehulgaga, ent on lõhna ja värvi. Ostsin turult 15 krooni eest 1 kilogrammise rõnga kodujuustu. Eesti kadakase lusikaga ohtralt mett peale ja kõige lõpuks  suur apelsin, no   võrratu lõunasöök.
Vaated kõrgelt Turunski mäekurult (P 21) on selle päeva viimased. Kauneid kaadreid on kordades enam  kui auto peatamise võimalusi. See on mägisel alal peamine probleem.
Viimase 500 meetrise  mäe  läheduses  on väike küla Viškiv , kus lehmadel esmaõigus teele tulla. Aga seda pole, et end vastu autot lükkaksid või karjakud su peale pahandavad nagu jääksid veistele ette. Eemaldun ilmselt viimasest Ivano-Frankivski oblasti kõrgendikult.

Vasakul teepoolel, Vigoda külas (P 21), püüab pilku  uus motell. Hoovis autoteenindus  ja rehvide parandus. Rehviga ei ole ühegi  Krimmi sõidu  korral probleeme olnud. Esimesel korral võtsin  koguni kaks tagavararatast kaasa, nüüd olen piirdunud ühega. Hoov autode parkimiseks  raudaiaga piiratud, värav lukus. Öömaja eest maksan 180 krooni. Hubane ja mugav. Ehitusinsenerist  omanik on kõik läbimõelnud, kuidas külastajate rahulolu saavutada. Baari sisenes  eestlane, kes sugulastel külas.
Ainus kurvastav teadmine, et Karpaatias olemine hakkab läbi saama.

Spidomeetris  6100km, teine  öö motellis

Sõidan Dolina (H 10) linna poole. Nimi tähendab  tõlkes orgu,  ent maastiku pilt  seda veel pole. Peale linna on horisondis küngas kirikukupliga. Jasna  mäel  toretseb Goševi  mungaklooster. Juba  jalamil on  pilkupüüdev  viit kloostrist, asutamise aastaga  1570. Kaugelt kostub elektrooniliste kellade helinat. Mujal Ukrainas, 21 sajandi tehnoloogiaga  kirikukellasid veel üles seatud ei ole.
Saksa meistrid  taastasid siin  5 aastaga kunagise nõukoguliku korratuse. Möödunud sajandi 50-ndal aastal, kui mungad olid Siberisse saadetud ja kirikuvara koos imettegeva ikooniga  riigistatud,  kolis kloostriruumidesse  lastekodu ning  kirikust tehti ladu. Gorbatšovi  aegu  klooster taaselustus. Praegu  elab seal 14 munka.
Sajad autod ja  bussid on pargitud kloostrivärava taha. Rahvas liigub  helina suunas. Et kirikusse soovijaid on enam kui sisse mahub, kuulatakse jumalateenistust ka  õues.
Foto NAGI's: Sissepääs Goševi mungakloostrisse
(Foto: Sissepääs Goševi  mungakloostrisse)

Katoliku kirik tähistab ühe tähtsama prohveti püha: 2. augustil läks Püha Eelija taevasse.  Legendi järgi, 9. sajandil enne Kristust, andnud Jumal prohvet Eelijasele kohtumõistmise õiguse Iisraeli tsaari üle, kui jätkatakse   ebajumalate teenimist.  Iisraeli kuulmatuid karistati põua ja näljahädaga. Eelijas andis Jumala volitusel  maapeal ka halastust ning saatis korda   imetegusid.  Jumal kutsus Eelija innuka tegevuse eest   elavana taevasse. Ja prohvet, nagu  tuulispask,  tuiskas  tuliratsudega maapealt üles. Temast on saanud maaviljeluse kaitseingel,  kes jagab põuajal vihma ja välgutab, kui keegi  ebaõigel moel  põldu ning karja  käsutab.
Kuna Eelija  on surematu, usutakse et ta  on ka kõikvõimas. Temalt palutakse abi tervise ja armumurede ning jahiõnne puhuks.

Foto NAGI's: Palvus ristilöödud Jumala Poja kuju ees Goševi mungakloostri hoovis
(Foto: Palvus  ristilöödud Jumala Poja  kuju ees Goševi  mungakloostri hoovis)

Eelija austajatest on vanade inimeste seas kohale tulnud palju  keskealisi ja nooremaid. Liigutav kuidas inimesed kiriku ees teevad  ristimärke ja annavad suud  ning  paitavad ristilöödud Jumala Poja  jalgu. Harduses pühenduti jutlusesse, mida saatis poistekoori laul. Jutlustaja monotoonne hääl ja poiste tiiskant on südantsulatav kuuldepilt, mis kõlaritest hoovi kogunenutele kostub. Kogu kloostri hoov on helisid täis. Hoovi peal kombetalituse aegu  nagu oleks tekkinud vahetu kontakt kõige kaugemaga, kõrgemaga või otse prohvetiga. Aga kellega täpsemalt ja  kus keegi tseremoonia  momendil  viibib,  seda ma enam ei taju. Samas on veidi kõhe, et uskujad on nagu monoliitses härduses ja  ühel ajal löövad enda ette ristimärke. Kõrvaltseisjana küsin endalt, kas need inimesed on manipuleeritavad. Mulle selline pühendumine ei istu. Pildistada oli jah huvitav, aga oma uskumises minna reaalsest argipäevast kaugemale… Ei, see pole minu jaoks.
Mäletan kui polnud veel koolipiss, käisime emaga Tallinnas suhkruostu  järjekorras. Ööbisime  vanatädi juures. Tädi sage kirikus käija ja võttis mind kaasa.  Seal tuli äkki moment, kus tädi selgitas põlvile laskumise vajadust, näed palveta sedasi nagu  patsiga  tüdruk.  Kõrval reas  tüdrukut  olin juba varem varjatult silmitsenud. Üsna huvitav plika, aga mina pidin temast erinema, vähemalt mitte välja tegema. Käsu peale vaatasin: jah,  tema põlvitas, aga olin samas veendunud, et mina ühe tüdruku moodi küll põlvili ei lasku. Aga võib olla oleks suure pressimise ja kombekuse lugemise peale ka põlvitanud, kuid mul oli õnneks kindel põhjendus.  Põlv veidi veritses, polnud linnakivide vahel harjunud jooksma ja eelmisel päeval kukkusin. Kirikusse tulles oli veidi kärna peale kasvanud, ent see just kiskus nahka kokku ja takistas põlvitamist.  Ma  ei  kummardanud. Minu jaoks oli see võit, kuigi kirikus olemine oli huvitav ja on tänaseni.

Foto NAGI's: Palvuse ajal tehakse rinnale ristimärki
(Foto: Palvuse ajal tehakse rinnale ristimärki)
Jeesuse kannatusi ristilööduna saan ma ette kujutada, aga kas ta peale ajaloolise isikuna oli ka Jumala poeg , on minu jaoks teema, millesse ei näe mõtet süüvida. Muinasjuttude aeg hakkab ümber saama nii nagu ka  uskumus maapealsest paradiisist ehk kommunismist või liberaalide utoopiast: olla 15 rikka Euroopa riigi seas. Meie kihistunud ühiskonnas jõuab jah väljavalitud seltskond  rikkuse maale. Ja kui jõukuses olijad  arvavad, et esindavad enda varaga kogu riigi rahvast, siis saame  sellist  uskumist riigikogu valimistel ka välja elada, Oleme niikuinii enda  jaoks mõned asjad segi ajanud. Põhikirja järgi, on kirik  riigist lahutad. See põhimõte ei sega aga meie riigiisasid kulutama maksumaksjate raha sõitudeks kiriku jumalateenistustele, ostma kaplanitele vormiriideid  ja korraldama lippude pühitsemist. Aga miks peab riigile kuuluvat vara kristlikult  õnnistama. Meie põhiseaduse alusel pole sellele selgitust. Demokraatlikus riigis peaks olema valik, kui armee noorsõdur  kristlikku nõustamist ei soovi, peaks ta saama  psühholoogiga vestelda.  Kaplan on armees  nn hingeteadlane, aga kui tema teenistuskohustused on väljatöötatud Eesti Kirikute Nõukogu poolt, siis ei saa nõustamist enam erapoolikuks pidada.  Miks ei võiks noormehi metsas laskeharjutuste  aegu  näiteks ka maa- või taarausuga kokku viia ja õpetada Looduse jumaldamist muinaseestlase viisi. Et väärtustada  endale püha puu, metsasalu või  kink ja mitte nautida, kui tõhusalt  puud pilbasteks tulistada. Miks peame oma  noori kristluses hoidma. Ütleme, et see meeste enda vaba tahe, kui aga teist valikut ei ole, siis see vabadus on kallutatud asendis, nagu vabalt langev vesi  veerennis. Kellele  on ühtpidi suunatud demokraatia vajalik?

Eeljapäev märgib sügise algust ja heinatöö   lõppu. Karpaatia katoliiklased  said pühakult kinnitust,  et saaki sihipäraselt väärindatakse. Olen nendega ühte meelt!
Kirik, bensiinijaam ja hotell on objektid, mida Karpaatia  küladesse ja maanteede äärde aina juurde ehitatakse.

*Viimane reisisiht  ehk Lääne Valgevene*

Kas Valgevene piiripeal vahetatakse grivnasid, või peab enne kuskil linnas Ukraina rahast lahti saama.  Ühest küljest nagu tähtsusetu asi, kui aga sihiks võimalikult palju pildistada, siis on iga kõrvaltegevus nagu  kurjast. Arusaamatu, miks tee  äärtest  on juba mitmed sajad  kilomeetrid müüjad kadunud. Tomateid vahel trehvab, ent mitte paprikat. Ilmselt valgevenelasel   pole koju sõitmiseks asja Ukraina toidukauba järele.  Eelmine kord sain Ukrainast väljudes 150 krooni  eest 30 kg paprikat. Praegu tühjus, või on süüdi  algav vihmaperiood.
Teede ristumisel (M 19,P 15) märkab mind miilits. Kuulsin nende omavahelist juttu, mul ju aken praokil , mis number see võib küll olla. Justkui  uudishimust siis peatamine. Vaatasid juhiluba, eriti midagi ei küsinudki, rohelise kaardi sisu ei hakatudki  uurima, mina omalt poolt pärisin kuidas Bresti saab sõita. Selgus,  et olin õiges suunas.
40 km enne riigipiiri, on teeolud üliheaks muutunud: mitmerealine ja suundade  vahel teepeenar.
Valgevene piiripunkt Mokranõ (E 85, M 12) on sõbralikum kui eeldasin. Oma mittetarviliku raha vahetasin dollariteks ja 17 dollari vastu sain 48940 rubla. 5 dollarit tasusin autoteede kasutuse eest. Kui oleksin tahtnud enam kui 24 tundi Valgevenes viibida, siis tulnuks maksta 15 dollarit.
Elasin üle oma elu suurimat paduvihmaga sõitu. Tugevasti trummeldas. Peatasin auto ja libistasin käe katusele. Et mõlkideni  veel  olu  ei kiskunud, sain sedavõrd edasi sõita, kuis kojamehel jõudu ja minul nägemist. Ei vastutulejaid  ega möödaminejaid. On kesköö ja välgud sähvivad. Bresti äärelinna bensiinijaam juba ammu suletud. Jään ainukesena platsile. Sõidan kõige kõrgemale kohale, et uputuse puhul ikka kuivale jääda. Kõrguste vahe ligi meeter, pole vihmavalingus turvalisemat kohta kui kühmu otsas parkimine. Ennemini võib vesi maanteed uputada kui minu autod. Muljeterohke  sõit ja eeljapäeva elamused  suigutasid unele.

Spidomeetris 6500 km,  kümnes öö autos.

Hea  et elamusterohkeks   päevaks sai autos hästi välja puhata. Vihma enam ei saja, aga udusegust niiskust võib lõunani jätkuda.

Algselt  kaitses Bresti linna 11. sajandil ehitatud puidust linnus.  20 aastat tagasi, arheoloogilistel kaevamistel paljastus  4 meetrise kultuurkihi alt kaks tänavat ja elamute puidust seinad. Ajalugu on säilitatud   muuseumi katuse all. Esimese külastajana   on rahulik mõelda slaavlaste elule 1000 aastat tagasi. Unikaalne vaatepilt ja pildistamise võimalus. Olen justkui avatud kirstu ees, mille põhjapindala 1000 m2.
Foto NAGI's: Bresti arheoloogiamuuseum
(Foto:  Bresti arheoloogiamuuseum)

Ajaloolise  linna asemest  mõned sajad meetrid eemal, rajasid vene sõjaväeinsenerid 19. sajandil kivist kindluse. Purustatud telliseaukudega  müüririda palistab  väikest  saart,  jõgede Lääne-Bug  ( Zapadnõi Bug) ja Muhavets  vahel.   Bresti kindluse hoovis tilguvad kastemärjad kahuritorud. Nõukogude aegu sõjaväelaste klubi ja arhiiv on taas uskujatele pühakojaks saanud.

Foto NAGI's:  Niguliste kirikus on taastatud  liturgiline elu
(Foto:  Niguliste kirikus on taastatud  liturgiline elu)

Mitte ainult kindluse hoov, vaid kogu Bresti linnal on koormav ajalugu. Raske oli  praegustel vanaisadel ja vanaemadel elada saladusega. Paljud teadsid, mis sündmused  2. maailmasõja algul   linnas toimusid, ent juhtunust  sai  ligi 50 aastat vaid  sosinal rääkida – teinekord kas sedagi – ja tuli vaikimisi siit  ilmast  lahkuda.
Linn oli Poola riigi valduses. 14. septembril 1939 aastal, eelnenult nädalapäeva pommitanud, vallutas  Saksa armee korpus Bresti  linna. Poolakatest linna  garnison varjus kindlusesse ja kallaletungijatel ei õnnestunud seda ühtäkki  vallutada. 22 septembril lähenes Brestile Vene tankibrigaad selgitamaks  sakslaste  eksitust linna tungimisel. Molotov-Ribbentropi paktiga oli kuu aega varem  kokku lepitud, kuidas Poolat jagada ja Brest ning Grodno linn  pidid  jääma Punaarmee valdustesse. Arhiivifotodelt  leiame, et  arusaamatused lahenesid  ja lahkudes naeratavad nii brigaadikomandör  Semjon Krivošei  kui ka kindralpolkovnik
Heinz Guderian.
Foto NAGI's: Brigaadikomandör Semjon Krivošei ja kindralpolkovnik Heinz Guderian, arhiivifoto keskel
(Foto: Brigaadikomandör Semjon Krivošei ja kindralpolkovnik Heinz Guderian, arhiivifoto keskel)

Nende teed enam  kokku ei läinud, kuid üksiti tulid nad Bresti  tagasi, kuid seda juba hiljem.
22. septembril lepiti kokku, et  pidulike marsihelide saatel asub teele  saksa motoriseeritud sõjaväekorpus ja  sisenevad  nõukogude tankid. Teisisõnu, sakslased olid teinud Nõukogude väeosale  teene ja andsid nüüd peaaegu vallutatud  Bresti linna punaarmeelastele  üle, kuigi Bresti kindluses olid varjul veel Poola sõjaväelased. Ajaloolased vaidlevad, kas sõbralike vägede kohtumise päeval oli Bresti linnas sõjaväeparaad, tähistamaks võitu Poola üle, või ühe  vallutaja pidulik lahkumine ekslikult hõivatud lahinguväljalt.
Üks paraadi  pealtnägija meenutab, et katusele roninud piltnikud aeti tol korral  minema. Teine julges alles  hiljaaegu tunnistada, et oli näinud punaväelaste  ja Natsi-Saksamaa vägesid üksteise järel sõbralikult marssimas ning  oli  püüdnud  rahva sekka visatud  kirjus ümbrises saksa  kompvekke.

Foto NAGI's: Saksa sõdur kostitab Brestis punaarmeelasi. 22.09.1939
(Foto: Saksa sõdur kostitab Brestis  punaarmeelasi. 22.09.1939)

Nõukogude ajal paraadist rääkimine oli eluohtlik. Kolmas oli olnud hämmingus punaarmeelaste kasimatust riietusest.  Improviseeritud paraadlikust  päevast alates kuulus  linn Nõukogude Liidu koosseisu ja algas Bresti kindlust  kaitsvate poolakate ründamine. 27 septembril õnnestus kaitsjatel kindlusest lahkuda.
Ei möödunud 2 aastatki, kui  Poolat jaganud okupandid  läksid maade hõivamisel  vaenujalale. Saksa väed alustasid 22 juuni öösel 1941 aastal,  Bresti  pommitamist, ülesandega 12 tunniga linn vallutada. Ja taas oli kohal Bresti paraadis osalenud   Wermachti  kindral
Heinz Guderian, keda vahepeal jõuti autasustada Rüütliristiga, mida sõja jooksul ka 4 eestlast välja teenisid. Hüüdnime saanud „kiire Heinz“ ei saanud aga  plaanitud ajaga hakkama.  Lahingud kestsid mitu päeva, kuigi kaitsjate arv oli kordades vähenenud.  Üksteisest äralõigatud gruppidesse oli alles jäänud umbes 400 võitlejat, kes suutsid kindluses varjuda. Garnison ja kindluse lähiümbrus oli sakslaste  poolt hõivatud. Punaarmeelastel ei õnnestunud   kindlusest väljuda ja pidid  kaitsesse jääma.  23 juulil võeti raskelt haavatuna vangi   komandör, major Pjotr Gavrilov.    Kanderaamil,  üleni veres – ohvitseri vormis elutuna näiv mees – oli vangivõtja sõnade järgi alles mõned minutid tagasi heitnud granaate ja tulistanud. Kui ta  1945 aastal saksa koonduslaagrist omade poolt vabastati,  saatis  Stalin kangelase Siberisse jaapani sõjavangide laagri ülemaks. Sedavõrd kahtlustäratav  oli tema süü, et ellu jäi. Alles mõned aastad hiljem, peale  Stalini surma, tunnistati ta riigi poolt  kangelaseks ja anti Lenini  orden ning  võeti  tagasi  komparteisse. Mõned päevad  enne majori vangi langemist oli keegi võitleja jõudnud kindluseseinal hüvasti jätta: “Mina suren, aga ei alistu!“
Foto NAGI's: Bareljeef muuseumi hoovis
(Foto: Bareljeef muuseumi hoovis)

Üksikuid laskusid oli olnud kuulda veel augustikuu alul.

Ajalugu on mõnes mõttes nagu vee ringkäik looduses, muutub vaid olek, mitte aines. Teisisõnu, teisenevad sündmused, mitte inimene.

Uus lahingumöll algas 3 aasta möödudes.  Huvitav siinkohal, et sama vene ohvitser, kes naerusui 1939 aastal saksa ooberstiga Brestis kogemusi vahetas, oli nüüd juba  tõsimeeli ja kindrali auastmes saksa vägesid  ründamas. Tema osalusel, 28. juulil 1944 aastal, vabastati Brest.  Bresti vallutamise ajal oli  „kiire Heinz“  juba jõudnud   Natsi-Saksamaa maaväe  kindralstaabi ülemjuhatajaks. Lõpuks ta sattus  ameeriklaste kätte vangi ja vabanes 1948 aastal. Kui Semjon Krivošei  elas 79, siis Heinz Guderian 66 aastat. Psühholoogid on täheldanud, et sarnastes oludes, paranevad võidetute haavad vaevalisemalt võitjate omadest. Kas Bresti paraadist osalejate eluea erisus on ainult psüühiliste üleelamistega  seotud, pole mul teada, kuid head sõjalist karjääri tegid mõlemad kindralid, et tähelepanuväärselt  teise ilma minna ja sellest siinkohal lugejale teada anda.
Mõne episoodi otsimine  ei tee minust ajaloolast. Seda ei toeta haridus ega kinnita pildihuvi. Ja samavõrd ei saa ega pea minu uudishimu  ja järeldused kokku minema lugeja arusaamadega.  Et üht ja sama ajaloolist sündmust  tajutakse  eri aegadel ja vanuses erinevalt, ei saa me paljudel juhtudel isegi  ajaloo tõlgendusi  teadusena käsitleda. Teadus mõõdab ja kaalub ning määrab kvaliteedi.  Ebateadus  on suvalise mõõtmega. Kui monument on punaseks värvitud, siis selliseks ta teadlase silmis jääbki.  Ent emotsionaalseis kütkeis ajaloolane  annab mõisteks punamonument ja lõpuks näeb isegi  halli kivikamakat punasena. Drastilise näitena võime puskari uimas metsavenna tegevust meelevaldselt  tõlgendada: kas  oli ta rohkem redutaja  ja röövel või  vabastaja. Me ei tea täpselt ka kindluse kaitsjate motiive. Võitlejatest  saadi teada mõned aastad hiljem, kui leiti  saksa armee ettekandeid. Pole  teada, kas kartmatus tulenes piiritusest, mida armees jagati või kodumaa armastusest, mida Nõukogude ajaarvamine levitas, või hoopis soovist surra Stalini eest. Surnud ei räägi kui palju nad hirmu tundsid!  Nende tegusid saab võimendada või pisendada. Olenevalt ideoloogiast nii ka tehakse. Hakkab nagu harjumuseks saama, et mida suurema kaaluga  mälestusmärk, seda enam ta midagi varjab: kas päevapoliitiku edevust või ajaloolist tõde, või mõlemaid ühe korraga. Kui pool rahvast pooldab ja teine osa on ausamba vastu, siis on ilmselt mõlemad variandid. Samas saab Eestit näiteks võttes rõhutada, et poolt ja vastu  võimalused ilmnevad eelkõige demokraatiale lähenevas ühiskonnas, kus  iga inimene saab ise avastada, kes on austust väärt ja keda kangelaseks pidada. Nõukogude  Valgevenes otsustas üks partei, keda  mälestada ja kuidas.
Punastest  tellist, sõjakahjustustega  Bresti kindluse seina ääres tilguvad suurtükitorud. Kogukas, kuni  20 km laskekaugusega kahur on topeltratastega. Teen pildi läikivate rehvidega seitsmetonnisest,     enne teist maailmasõda valmistatud, kahurist.
Foto NAGI's: 122 mm kauglaskekahur  Bresti kindluse muuseumis
(Foto: 122 mm kauglaskekahur   Bresti kindluse muuseumis)
Samasuguse 122 mm kaliibriga kauglaskekahur esimesest  maailmasõjast,  on  neli korda kergem ja tulistas kuni 9 km kaugusele. 19. sajandi
kahuritorud  on suunatud endise garnisoni klubihoone poole. Praegune
hoovis on kõik ettekirjutatud, sul pole vaja süüvida ega kahelda: kas on sangar, mitu vaenlase laipa lahinguväljale jäi jne. Antakse otsevalangust, et mitmekorruselise  maja suurune nägu ei saa olla midagi muud kui kangelase pea.
Nõukodude aega tuli periood, kus ideoloogias hakati rahvast sotsialismi sõnaga lollitama. Ühel viisaastakul  tõdeti, et jõuti sotsialismi; teisel  saavutati sotsialismi võit; siis kuulutati, et sotsialism on täieliult võitnud. Kui aga kinnitati täieliku ja lõpliku võidu saabumist,   lendas kogu  kaadervärk vastu taevast ja Gorbatšov hakkas uutmoodi ühiskonda lappima. Stagnatsiooni ehk sotsialismi sõnamängu ajal, sedamööda, kuidas NLKP peamehe  Brežnevi  ajupotentsiaal sõnavahtu kinni jäi, hakkasid kunstnikud  pisikest kasvu  Leninit aina suuremana kujutama. Ja ei jäänudki  muud üle. Kui riik on suurima territooriumiga ja teda pole kunagi suudetud täielikult võita, see käib ka sotsialismi kohta,  siis peavad tollel  riigil  vägilaslikud  iidolid olema.
Mida siis oletatava  punaarmeelase hiigelpea varjab. Tema mõtlik meel annab tunnistust,  et  ta teab  ka nende poolakate kangelastegu  sama kindluse kaitsmisel, keda tema võitluskaaslased 22 kuud tagasi tulistasid.  Monument vormiliselt sellest vaikib. Möödunud sajandi alul sündinud skulptoritest üks elas  Minski lähedal ja  pidi teadma tõde Bresti vallutamisest, miks muidu pole sõduri  mütsil viisnurga kuju. Me ei kujuta ühtegi ajaloolist  filmikaadrit ilma punatäheta. 1943 aastal muutus sõjaväevorm ja tähised ning mütsi kuju, ent alati on  sees  viisnurk. Skulptor aga millegi pärast kujutab peakatet  ilma viisnurgata.
Kas ülepaisutatud suur ja monumentaalne mälestuskompleks kujutab ülekantud tähenduses alistumatut  sõdurit või üksnes leinavat ja hirmu tundnud pead,  jääb teadmata. Mulle meeldib, et  monumendis pole paraaditsevat vaprust: tulista, kõiki ikka ei suuda, võidame niikuinii ja teised pealesõjaaegsed loosungid, kus oluline polnud inimelu säästmine, vaid  võit fašistide üle. Oletan, et skulptorid mõtlesid avaramalt, kogu kindluse ajaloole ja ka üksikisikule selle sees. Igal juhul on mõtliku hiiglase pea pilkupüüdev. Ta teab  rohkem kui välja paistab, midagi jääb ütlemata ja see on kunstiteose sünd.   Pildistan tõsist meest mitmel moel, et ta mõjuks ennemini sõjafilosoofina, kui tavalise sureva inimesena ent mitte surematu kangelasena. Jätan välja taevasse tõusva püssitäägi, mis kaadrit lõhub. Ilmselt sotsialismi sunnil pidi arhitekt monumendi kõrvale mitmekümnemeetrise püssitiku panema.
Foto NAGI's: Mõtlik sangar Bresti kindluse hoovil
(Foto: Mõtlik sangar Bresti kindluse hoovil)

Vähemalt meil Sõrves on maastikuvaatega vedanud. Tehumardi tääkidega öölahing  jäi piksenooli püüdva vardaga tähistamata nagu Bresti kindlusehoovis kõrgub. Et suurtest kunstiliialdusest on meie loodusmaastik pääsenud ,  ei tähenda  see veel kergendust. Kui Lennart Meri hakkas Nokiat otsima, siis järgmised presidendid alustasid potentsiaali maha müümist Eesti Energiale. Eesti loodusmaastik on meie peamine ning  kindel rikkus ja turismi magnet. Paraku lagastavad rohelisemeelsed loodusvaateid  vuristavate tuulikutega ja me ei tea, mis saab vibreerivate generaatorite toel  meie mullafaunast. Ent peaeesmärk  on õhk puhtaks, mitte toota süsihappegaasi ja vahendid  pole sedavõrd olulised.  Meie loodusmaastikku  ei suutnud lõhkuda rebenev  Nõukogudemaa,  küll aga saavad tema eripära euroopalikuks vermida meie „keskkonnahoidjad.“
Tuulegeneraatorid ei sobi Eesti maastiku koduõue. Erimeelsused ilu ja praktilisuse vahel jäävad seni, kuni turistid, kes  puutumatut loodust otsides meist eemalduvad.
Nõukogudeaegsed  erimeelsused riigi ja kiriku vahel on Valgevenes mineviku prügikastis.  President Aleksandr Lukašenko kuulutab otsesõnu, et  riik ei saa eksisteerida  ilma kirikuta. Ja samas ei saa rahvas   ilma kirikuta elada. Valgevene 9,4 miljonilisest elanikkonnast  on pooled usklikud. Kui  linnas ja mitte ainult  Brestis, kirikud  enam rahvast ei mahuta, ehitatakse lisa. Teine Bresti suuremahuline tippteos ongi Püha Ülestõusmise katedraal. Siin pole midagi taastatud, nagu paljude Valgevene kirikute puhul, vaid tegu on uusehitusega. Nagu  Bresti kindluse mälestist,   on ka pühakoda heroiseeritud. Katedraal  ehitati Suure Võidu 60 aastapäeva auks. Vastne  õigeusu kirik mahutab  endasse 5000 inimest.

Foto NAGI's: Püha Ülestõusmise katedraal Bresti linnas
(Foto: Püha Ülestõusmise katedraal Bresti linnas)

Üllatas, et kiriku hoovis kasvasid valmivate viljadega pähklipuud, mida viimati 600 km lõuna pool nägin. Hoolivuse ja armastusega mitte üksnes ei ületata inimestevahelisi  vaid ka   geograafilisi erisusi.
Meeleheaks vaja midagi head kaasa võtta. Maiusepoes oli  valge toonekure kommikarp kõige nägusama kujunduse  ja pildiga.
Samasuguses  austuses  on  lind teeäärses sümboolikas. Sellel sajandil on juba kahel korral valge toonekurg  valitud aasta linnuks. Arvukalt on teda markidele trükitud.  Ukrainas oli kurg  koguni küla nimesse põimitud ja neid on seal rohkemalt kui Valgevenes. Ent Valgevenes on neid enam kivisse  valatud.

Üht  igavesti Aafrikasse lendavat tabasin  Pruti jõe sillal.

Foto NAGI's: Skulptuur lendavast kurest
(Foto: Skulptuur lendavast kurest)

Maailma mõõtmes iga kümnes toonekure paar punub oma pesa Valgevenesse. Ornitoloogid arvavad, et neid  on kokku 18 tuhat pesa.
Leedu ja Poola piiri äärde jääb
Grodna (vene keeles Grodno) linn ( E 85,P 41), mis Brestist 250 km ja Pärnu  jääb 650 km. Peale  Poola iseseisvumist ja Vene kodusõja lõppemist jäi linn 1921 aastast Poola riigile. Molotov-Ribbentropi  leppe kohaselt, vallutas Nõukogude riik 1939 aastal osa Poolast ja sai endale Grodna ja juba teadaolevalt Bresti linna. Ka siin toimus Puna-ja Saksavägede ühiskohtumine ja lahkumine. Erinevalt Brestist, vallutati linn 1941 aastal ühe päevaga ja sõjapurustusi tublisti  vähem ning ajaloolist enam säilinud.
Olin virtuaalselt linnapildiga varem  tutvunud  ja valisin sõidu põhiliseks  eesmärgiks jäädvustada kõrgel
Nemani kaldal futuristlikus laadis Grodno oblasti draamateatrit. See ei tähenda, et ajaloolisi  ja jõega liigendatud linnavaateid siit püüda ei saaks. Kuid linn jääb ikkagi linnaks oma sarnaste piltidega, on see   raekoda või  kirik. Mina ilmutan Leedu suurvürsti kroonikuju. Minu jaoks on see ime!
Foto NAGI's: Grodno draamateatrit
(Foto: Grodno draamateatrit)
Lõhatud kiriku ja ajaloolise naiste kloostri sente  liitmisel ehitati  omanäoline ja kaunis kultuuritempel. Seda  vaadet küll riivab kõrgel poodiumil tank T-34, kuid sellest annab mööda hiilida  ja kaadrisse ei jää.
Kingul paikneb ümberpööratud kroon. Sellist arhitektuurset lahendust pole kujuteldavas  maailmas enne näinud, rääkimata  reaalsest linnapildist. Omapärane ja mõjub eriti kaunilt peale jässaka  Bresti sõduripea vaatamist. Arhitekt  pole läinud Nõukogude sotsialismi ülistamise ega liialduste teele, vaid nii vertikaalsed kui horisontaalsed jooned on proportsioonis, õigem oleks rõhutada graatilisust. Õrnuse ja kerguse muljet   rõhutavad kumerjooned ja teatri peasissekäigu ees tantsisklevad Pegasuse kaaslased.  Skulptuuride autor  L. Zilber. Originaalse   maja  projekteeris arhitekt  R. Motšulski. Valmis 1984 aastal. Nauditav harmoonia, mis on meeldivaks lõpupunktiks Valgevenest lahkudes.

Koju jõudsin  700 km pärast.

Sellega pisut teadmistepõhine ja ajaloo ning poliitikakastmes reisikiri Valgevene ja Ukraina radadel lõpeb. Oleksin meelitatud, kui leiaks huvilise, kes kirjapandut koos piltidega  paberkandjal avaldab.

Posted in ajalugu, inimesed, loodusmaastik, poliitika, reisikiri, Ukraina vaatamisväärsused, Valgevene kirikud | Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | 1 Comment