KerttuAed

Kategooriad
Arhiiv
Kokkuvõte aastast 2012
Kirjutas kerttu, 29 October, 2012   

Ilmad on juba sellised, et aias enam suurt midagi ei tee. Nüüd olekski aeg teha kokkuvõtteid ja järeldusi möödunud suvest ja kasvatamise perioodist, et järgmine aasta oleks eelnevate kogemuste võrra targem. Hakkan järjest oma blogi kategooriate kaupa alla pidi liikuma ning kirjutan oma mõtetest ja tähelepanekutest.

 

AEDASTER – seemned peaks maha panema varem, sest väga hilja läksid õitsema. Õied olid väga ilusad ja järgmine aasta peaks nendega rohkem vaeva nägema. Seemneid ei korjanud, seega tuleb need seemned kindlasti osta.

 

ARBUUS JA MELON – neid ma kuidagi kasvatada ei osanud. Alguses oli kõik ilus. Taimed kasvasid jõudsalt ja isegi väiksed viljad tulid külge. Kuid üks hetk need kukkusid maha ja taime lehed hakkasid ka nagu kolletuma ja asi üldse kuidagi kahtlane. Järgmine aasta proovin uuesti. Loen natuke rohkem nende kasvatamise kohta. Ise mõtlesin, et äkki need sordid ei olnud ise viljastuvad ja äkki oleks pidanud natuke kaasa aitama sellele protseduurile. Võtma isasõie ja sellega natuke emasõit tolmendama. Vot ei tea? Aga nüüd pikk talv tuleb ja küll ma jõuan seda asja uurida ja õppida. Enne uute seemnete ostmist tuleks põhjalikumalt uurida ja lugeda meil kasvatavate sortide kohta, mis oleks kõige parem ja sobilikum.

 

BASIILIK – Väga huvitav oli see seemnete padja sisse paigutus. Taimed tulid ka päris normaalsed. Kuid ei tulnud niipalju nagu eelmine aasta, et sain ka värsket basiilikut sügavkülma panna. See aasta ainult kuivatasin ja kasutasin võimalikult palju värskena. Sortide koha pealt nii palju, et see sidruni oma ei olnud mitte midagi erilist. See punane sort (Moulin Rouge) oli veel enam vähem – rohkem värvi kui maitse suhtes, aga kõige parem oli ikkagi see tavaline Edwina. Taimed jäid kasvuhoonesse maha, eks näis ole kas sealt järgmine aasta midagi üles tuleb. Kui ei siis ostan tavalise basiiliku seemneid.

 

DAALIA – see aasta sai seemneid natuke vähe korjatud, sest need ei jõudnud väga valmida. Korjasin vaid ühe korra ja niipalju, kui võimalik. Kogu tulemus on pildil.


Daalia mugulaid korjasin ka nii palju kui suutsin, sest plaan oli see töö ära teha nädalavahetusel, kuid reede hommikuks oli juba lumi maas. Korjasin ühe suure kilekoti pluss ühe väikse kasti täie. Loodan, et mugulad säilivad ilusasti üle talve ära ja siis järgmine aasta saan seemneid rohkem korjatud.

 

ESTRAGON – teisel katsel seemnetest taim õnnestus ja praegu talvitub aknalaul. Kasutan lihatoitude juures, aga ei ole mitte midagi erilist. Selle taime kohta peaks samuti rohkem uurima ja lugema. Kui elab talve toas üle, siis viin kevadel uuesti välja, aga kui ei siis spetsiaalselt seemneid uuesti ostma ei hakkaks.

 

HIINA NELK – ilusad taimed olid, aga ma ei tea kas need olid püsikud. Kui jah, siis väga hea, kuid uuesti ma neid seemnest panema ei hakkaks.

 

KAPSAS – Taimed tuleks ette kasvatada ja panna suurema vahega. See aasta moodustusid vaid 3 pead, brokkoli ja lillkapsas olid natuke paremad. Aga kahjuks jäid kõik lume alla. Üleval aiamaadel on üks mees, kellel on väga ilusad kapsad. Peaks kevadel tema juurde minema ja küsima õpetussõnu. Ühesõnaga järgmine aasta üritan nende kapsaste koha pealt olla ka tublim.

 

KARUKÕRV – Huvitavad lehed ja õied ning väga pinda katvad taimed. Kuid värvi oleks võinud õitel rohkem olla, sellised erksavärvilised mitte tuhmid oranzid ja valged. Taim peaks olema püsik, aga meie kliimas kasvatakse kui suvelille. Eks näha kas järgmine aasta midagi üles tuleb või mitte. Aga ettekasvatamise kohta ei oska ma praegu midagi öelda – täiesti kahe vahel. Kevade poole mõtlen.

 

KOSMOS – seemnetest mitte midagi üles ei tulnud. Kuid ostsin hiljem ettekasvatud taimed ja müüja ütles, et see peaks ise ka päris hästi edasi külvama. Vaatame siis kevadel.

 

KURK – see aasta oli saak eelmiste aastatega võrreldes kõige kehvem. Sort ei olnud ka kõige parem. Need salati omad, mis kingituseks sain, olid täielikud jamad. Järgmine aasta tuleks panna mingi väga hea sort ja teha põhjalikum eeltöö.

 

LAVENDEL – Väga hea lõhnaga taim, praegu talvitub aknalaual. Kui talve üle ei ela, tuleks kindlasti uued seemned osta.

 

LILLTUBAKAS – Taimed tulid natuke kehvemad kui eelmine aasta – lehed olid küll ilusad, aga õitsema ei hakkanud.

 

LOBEELIA – Väga ilusad ja vahvad taimed, järgmine aasta panen ka kohe kindlasti. Aga siis järgmine kord tuleb seemned varem maha panna, et õitsemisaega pikendada.

 

LÕVILÕUG – paar õit sain, ka hea pinnakate taim, aga kas ettekasvatada on mõtet? Vist ei.

 

MADAL PEIULILL – arvatavasti väetasin üle, aga ettekasvatada võiks kindlasti, sest õitseb kaua ja õied ka ägedad. Aga peaks valima mingi vingema ja uuema sordi. See mandariin tundus mulle kuidagi liiga vanaaegne ja võibolla ka sellepärast ma väga vaeva ei näinud.

 

OGANE ÄMBLIK – ei tulnud midagi üles.

 

ÖÖLEVKOI – Suurepärane pinnakatte taim, on küll mõtet kasvatada.

 

PAPRIKA – peaks lugema ja uurima rohkem selle kohta, millist mulda paprikat tahavad. Sest minu lillad tulid palju väiksemad kui need, mis ma ühele kingituseks viisin. Rohelist paprikat küll tuli, kuid lõpupoole läksid mõrudaks ja tavalised teod hakkasid ka külge ronima. Ja tuleks valida sort, mis on nii saagikas kui ka vara valmiv.

 

PARKJUUR – peenras ei tulnud midagi üles.

 

PETUUNIA – super taim, täidisõielised on palju ägedamad. Aga amplitaimedest tahaks proovida ka fuksiat.

 

PRUUDISÕLG – äge lill, kindlasti peaks panema.

 

PUNANE PÄEVAKÜBAR – peenras edasi enam midagi ei tulnud.Kuskilt lugesin, et pidigi mitme aastaga alles taim kasvama. Eks kevadel paistab.

 

RAUDÜRT – väga äge taim, kindlasti peaks panema, aga siis seemned varem mulda, et hakkaks varem õitsema.

 

ROSMARIIN – teisel korral seemnest tuli. Mulle nii meeldib see lõhn. Kui talve toas üle ei ela, siis peaks kindlasti uuest panema.

 

TOMAT – liiga palju vigur tomateid, järgmine aasta kasvatan ette korralikud suured tomatid ja paar vigurat ostan kuskilt laadalt. Ka tuleks teha suur eeltöö enne kui kasvatama hakkata, et milline sort on ikka kõige parem.

 

TŚILLI – tuli, aga vähe. Sain vist kokku mingi 8 tsillit kokku 5 taimelt. Peaks nagu paprika puhulgi rohkem mulla kohta uurima.

 

TÜÜMIAN – sama jutt nagu rosmariinil: teisel korral seemnest tuli. Mulle nii meeldib see lõhn. Kui talve toas üle ei ela, siis peaks kindlasti uuest panema.

 

VILT-RISTIROHI – mitte midagi erilist, aga samas annab peenras teistest erinedes efekti.

 

Juurikate kohta ütleks niipalju, et kaalikas ja porgand oli super sordid, aga punapeedid tulid liiga väiksed. Järgmine aasta võiks panna mingi uue sordi.

 

Praeguseks siis kõik, enam aias ei toimeta. Kui midagi aiandusalast tegema peaks, siis panen ikka kirja. Aga praegu naudin sellist ilma.

 

Kui hoolega vaadata, siis puud on veel lehes :)2 kommentaari - “Kokkuvõte aastast 2012”
  1. kadri Says:

    tüümian, estragon ja lavendel kasvavad mul terve talve väljas.. ilusti on talve üle elanud. kuuseoksad peal.

  2. kerttu Says:

    Aitäh info eest :) – järgmine aasta enam ei muretse ning jätan nad julgelt välja. Arvasin, et nad ei elaks külma talve üle.


Kommenteeri«     »