KerttuAed

Kategooriad
Arhiiv
Punapeet
Kirjutas kerttu, 14 January, 2014   

PUNAPEET F1 ”PABLO”  http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=2103

Tootja: Kurzemes Seklas

 

Külvatakse aprilli lõpust kuni poole juunini põllule, reavahedega 35 – 40 cm, taimevahedega reas 4 – 7 cm, koristatakse augustis – septembris. Kõrgesaagiline hübriid, ei õitse, vili ümmargune, tume punane. Liider juurviljade kvaliteedis. Keskmise varajase valmidusega hübriid. Tõusmetest kuni saagini 110 päeva. Lehtede rosett püsti asendis, mitte suur. Juurvili ümar, sile, tumepunane, saba peenike. Diameeter 10-13 cm. Sisu on intensiivselt värvunud, ilma rõngastsoonideta. Ideaalne nii värvilt kui ka vormilt. Suurepäraselt säilib. Vastupidav õitsemisele. 1 g = 40-60 seemet. Pakendis 2,0 g seemet.

Red Beet F1 “Pablo”. Sow in 35-40 cm distant rows outdoors from late April: to mid June, distance among seeds in row 5-10 cm, harvest August- September. Very fruitful variety with round, dark red root. Suitable for storage in winter.

Külvatakse aprilli lõpust kuni juuni keskpaigani avamaale, ridade vahedega 35-40 cm, taimede vahedega 5-10 cm. Koristatakse augustis – septembris. Väga saaginkas sort, ümmarguse tumepunase juurikaga. Sobib talviseks säilitamiseks. Peeti kasvatada on väga lihtne. Kogu saladus seisneb selles, et iga taim kasvaks eraldi, aga istutada võib teda mitmeti, külvata otse avamaale, istikutest või taimedest, mis saadakse harvendamisel kuna ühest seemnest saadakse 2-3 taime. Taimedeks võib peeti külvata aprilli keskel, aga avamaale 5-30 maini. Taimi välja istutada ja istutust peale harvendamist on parem teha 2 pärislehe faasis. Kui taim kasvatatakse ette on vaja meeles pidada, et ta kardab kevadisi külmi täiskasvanud taimed taluvad vabalt väikest külma ja kui te pole jõunud peeti ära koristada enne külmade saabumist pole sellest midagi. Säilitamiseks võib peeti korjata kogu septembri ja isegi oktoobri alguses. Taimede ettekasvatus: peedi taimede ettekasvatamiseks kasutatakse tavaliselt spetsiaalseid kasvuhooneid. See kasvuhoone omab järgmist konstruktsiooni. Valitakse valge kasvukoht, kus lumi läheb varakult ära, sinna kaevatakse auk sügavusega 30-40 sm ristkülikukujulise augu äärtesse pannakse puukarkass, mis on monteeri tud nii, et üks külg ulatub pinnasest välja 20-30 sm ja teine 10-15 sm. Karkass kaetakse klaasiga. Karkassi kalle on 30-45*C. Keskele puistatakse mullasegu 1 osa mättamulda, 1osa turvast,1/2 osa liiva, 1/2 osa kõdu. Mineraalväetised lisatakse arvestusega 1 m2-le 1 spl nitrofoskat, 1 spl virtsa (karbamiid), 1 klaas tuhka, 1 klaas aiakõdu. Mullasegu, mis on tihendatud peab olema 10-15 sm allpool mulla pinnast väljas ja paksus mitte vähem kui 20 sm. Külmal ajal kaetakse kasvuhoone täiendavalt kilega. Seemneid leotatakse 1-2 päeva enne külvi. Seemned, mis ei uppunud ära pole külvikõlblikud. Külvatakse ridadesse, kaetakse kergelt mullaga ja kastetakse. Palavatel päevadel avatakse kasvuhoone. Kastetakse vastavalt vajadusele. Mulla ettevalmistus. Peedi mulla ettevalmistus on järgmine:1 m2-le 1 ämber kõdusõnnikut, 1 ämber mättamulda või turvast, 1 ämber liiva, 1spl superfosfaati,1 spl nitroammofossi, 1 tl kaaliväetist, 1 klaas tuhka, 1 klaas aiakõdu. Kõik see kaevatakse läbi ja tehakse 30-35 sm laiused peenrad. Seemnete külv. Seemneid leotatakse enne külvi 1-2 päeva. Minimaalselt 6 tundi. Seemned külvatakse ritta jättes äärest 5 sm vabaks ja kaetakse mullaga. Külvisügavus 1 sm. Seemnete vahe reas 3-4 sm. Kastetakse tugevalt. Taimede välja istutus ja ümberistutus.
Taimede väljaistutamine ja ümberistutus taimede harvendamisel tehakse, kui taimedel on 2 pärislehte. Seda tehakse jaheda pilves ilmaga või õhtul. Istutatakse kahes reas külviseaduste järgi taimevahe 5-7 sm. Palava ilmaga lõigatakse lehtedel 1/3 lehelaba ülemisest osast ära. Nii juurduvad taimed paremini. Mõned kärbivad juuri, see ei anna midagi, kuid ei tee ka midagi halba. Taimed istutatakse tihendatud istutusauku. Auk tehakse ette näpuga või väikese kepiga, mille diameeter on 1 sm. Auk peab olema natuke sügavam, kui on juure pikkus. Täitke auk veega ja pange taim kohe auku. Hoidke teda ühe käega lehtedest kinni ja teise käega vajutage muld taime ümbert kinni. Tasandage muld ja kastke tugevalt. Kastke iga päev kuni ilmub kolmas pärisleht, mis näitab et taim on kasvama hakanud. Palavatel päikesepaistelistel päevadel on hea taimi varjutada. Rasket kattematerjali ei tohi taimedele panna, vigastab neid. Edasine hooldus: nii, nagu juba enne kirjutasime, on harvendada vaja üks kord 2 pärislehe faasis jättes vaheks 5-7 sm. Mida suurem on vahe seda suuremad tulevad juurviljad. Seda tehakse enne väetamist, kobestatakse ainult reavahed. Pealtväetamist orgaanikaga tehakse 2-3 korda nädalase vahega.

Lihtne ja efektiivne meetod seemnete paremaks idanemiseks ei ole ainult värskelt korjatud ja kaua säilivad seemned vaid idanemist parandab ka enne külvi kiiritamine mikrolaine ahjus. Kiiritamine ei paranda ainult idanevust vaid parandab ka saagikust. Uuringud näitavad, et sellisel meetodil on märgata ka paremat idanevust järgmistel seemnetel kui neid kuumutada vastavalt : kapsas – 40 sek, tomat, sigur, rabarber  -30 sek, peedid – 120sek, kartul – 60 sek, sibul (seemned) – 100 sek, tippsibul – 120 sek.. Sibula saagikus tõusis 20%.

 

2103_peet_pabloKommenteeri«     »