KerttuAed

Kategooriad
Arhiiv
Suvelilled
Kirjutas kerttu, 16 January, 2014   

Meri-malkolmia ”Lesnye Jagody” (segu) Malcolmia maritima Malcolmia maritima http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=2485

Tootja: Aelita

 

1-aastane. Piisab, kui seemned kuhu iganes – linna haljasalale, poolvarjulistesse kohtadesse, pragudesse tee katteplaatide vahel – laiai puistata, ning kuu- kahe pärast puhkevad seal meeldivalt lõhnavad õied. Sobib segapeenrasse, kirjusse äärisesse, ripp- korvi ja amplisse. Taime kõrgus 15-30 cm, õie suurus 1,3-1,7 cm.
Meri-malkolmia on pärit  Vahemeremaadelt. Paljuvõrseline, üheaastane taim. Tal on peenikesed varred kõrgusega kuni 20 cm. Rikkalikult õitseb juunist külmadeni. Seemned säilitavad idavnevuse 2-3 aastat. Kultuuris alates 1713 a. Merimalkolmial on palju hübriide väga erinevate värvidega: valged, roosad, roosakas-lillad, punased, helesinised, isegi kollased. Eelistab päikeselisi kohti. Muld: sobivad praktilised kõik mullad, aga eelistab lubjaseid, kesk- või raskesaviseid muldasid, kuhu vesi ei jää seisma.
Hooldus: kui õitsemine ei tundu enam nii rikkalik, siis taimed lõigatakse tagasi ja mõni aja pärast nad on uuesti õisi täis.
Paljundamine: seemnetega, mis külvatakse kohale hilissügisel või kevadel. Taimed harvendatakse 7-10 cm vahega. Kerged külmad ei tee neile liiga, aga igaks juhuks võiks nad katta katelooriga. Istutatud kevadel, õitsevad juunist sügiseni, sügisel – alustavad õitsemist varem. Annab isekülvi. Kasutatakse segapeenras, kiviktaimlas, sobib ka amplisse.

 

2485_malkolmia_lesnye_jagody

 

Kaunis veniidium ”Zulu Prints” Venidium fastuosum Venidium fastuosum (Jacq.) Stapf http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=971

Tootja: NK

 

Valgustarmastav, külmakindel lill kõrgusega kuni 80 cm. Õie diameeter kuni 10 cm. Õitseb juunist- septembrini. Üheaastane rohttaim on tihedalt kaetud niitjate valgete karvadega. Puhmad lopsakad, harunevad. Lehed väheldased ebatasase labaga. Keeljate kroonlehtedega säravad õied pruuni keskosaga, südamik koosneb pruunidest või purpurpunastest torukestest. Õitseb eredalt ja rikkalikult juuni lõpust lõpust külmadeni.
Meie laiuskraadidel on ettenägelik kasvatada veniidiumi istikutest. Seemned külvatakse märtsi lõpus- aprilli alguses kergesse mullasegusse umbes 0,5 cm sügavusele, nõu kaetakse kuni tõusmete ilmumiseni kilega. Temperatuuril +20+22 °C ilmuvad tõusmed 7-10 päevaga. Pärast seda tuleb õhustamiseks kile hoida avatuna, et noored taimed ei hukkuks liigniiskuse tõttu. Mõne päeva pärast võib kile üldse ära võtta ja kasvatada taimi valges päikselises kohas, vältides liigset kastmist. Mai lõpus, kui öökülmade oht on möödunud, istutatakse taimed 25-30 cm vahedega avamaale. Veniidium on üsna põuakindel ja ei armasta liigset niiskust. Muld peab olema hea drenaažiga. Esimestel päikselistel päevadel tuleb taimi veidi varjutada, et ära hoida põletusi ja liigset aurumist. Niipea kui taimed juurduvad, hakkavad nad intensiivselt kasvama. Nüüd ei tohi mööda lasta õiget momenti ja juba varakult kinnitada dekoratiivsed toed. Asi on selles, et viljakas mullas kasvavad taimed ruttu laiali, aga võrsed on väga haprad ja võivad vihma ja tuule tõttu lamanduda. Seetõttu on dekoratiivne piire väga omal kohal, õitsemise ajal aitab see vältida suurte ja efektsete õite lamandumist.
Muide, õied on väga huvitavad ja omanäolised, väga suurte mõõtmetega – kuni 12 cm läbimõõdus. Õitsevad umbes suve keskpaigast kuni külmadeni. On kaunid peenras ja lõikeõiena seisavad vaasis kuni 7 päeva. Kahjuritest esineb lehetäisid, kuid nendest saab insektitsiididega kiiresti lahti. Veniidiumi võib julgelt soovitada lõikelilleks, kimpudesse ja lilleseadetesse.

 

999_venidium_prints_zulu

 

Nägus klarkia (nägus sametlill) ”Malinovy Jam” Godetia amoena http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=12134

Tootja: Aelita

 

Suvelill kõrgusega kuni 70 cm, õie läbimõõt kuni 5 cm. Külmakindel, valguselembene, ei talu liigniiskust. Kasvatatakse kas seemnete otsekülvist avamaale või siis istikutest. Temperatuuril +15 °C ilmuvad tõusmed umbes 7-14 päeva pärast. Avamaale külvatakse mais, õitsemine algab sel juhul augustis. Istikute saamiseks külvatakse seemned aprilli algul, taimed istutatakse kohale mai II poolel, jättes taimede vahekauguseks 20-25 cm. Kasutatakse kauaõitseva lillena lillepeenardes, aga ka lõikeks.Seemneid pakis 0,1 g.

 

12134_godetia_malinovy_jam

 

Jaanikakar kollane GERMAN FLAG Chrysanthemum segetum http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=2023

Tootja: NK

 

1-aastane, 6-7 cm läbimõõduga karikakrakujulised õisikud. Pikalt kestva õitsemisega kompaktne taim. On kaunis erinevates iluaedades, seisab hästi kaua vaasis värskena. Seemneid pakis 50 tk.
Ajalugu: krüsanteemidel on tuhande aastane ajalugu. Pärit on nad Hiinast kus aedvorme hakati aretama 551-487 aastat e.m.a. tagasi. Sealt viidi nad Jaapanisse kus nad on praeguseni rahvuslilled. Euroopasse sattusid nad XVII sajandil, Venemaale XIX sajandi keskpaigas. Aretustöö toimus krüsanteemidega eri suundades. Jaapanis jaotati nad söödavad ja kibedad. Hiinas kasutati kui ravimtaime. Kuid üle kõige hinnati siiski dekoratiivsust ja lõpuks tänu tuhande aastasele selektsioonile saadi tohutu hulk erinevaid vorme, gruppe ja sorte. Viimaste aastate nomenklatuuri järgi aretati mitmeaastased eraldi perekonnana.
Külvikrüsanteem – on pärit Lõuna-Euroopast ja Põhja-Ameerikast kuid juba mõned sajandid kasvatatakse teda maades, mis on palju jahedama kliimaga näiteks Hollandis. Siin istutatakse teda kergesse liivakasse mitte väga happelisse mulda, mis võtab enda alla suured väljad. On võimalik, et alguses saadi õitsvatest krüsanteemidest värvi. Praegu on see taim väga populaarne oma vähenõudlikkuse pärast. Üheaastane taim on väga kiire kasvuga, tavaliste, vahel ka hargnevate püstiste vartega kuni 60 cm. Õied kuldkollased või valged ühetoonilised, harvem lihtsad 5-7 cm läbimõõduga. Keelõied laiad õitseb juulist oktoobrini. Seemnekambrid kitsad peened, 4 kambrilised, helekollased. 1gr =400-450 seemet, säilitavad idanevust 2-3 aastat. Kasutusala: armastab valgust, talub külma ja kuiva. Muld: kasvab hästi kergetel parajalt viljakatel muldadael. Andurjas jaanikakar tahab viljakamaid muldi. Külvikrüsanteem – vaesemaid muldi. Paljundamine: üheaastaseid paljundatakse seemnetega, mis külvatakse istikute saamiseks aprillis kastidesse või mais avamaale. Tõusmed ilmuvad 5-15 päeval. Taimed istutatakse 20-30 cm vahedega. Kasutusala: peenardel, äärelillena, lõikelillena ja potikultuurina.

 

2023_hrizantema_german_flagKommenteeri«     »