Minny MEELESPEA

Eelmisel aastal leidsin ühe artikli, milles loetleti lihtsaid tõdesid. Tookord kirjutasin need enda jaoks ülesse ja kui mu mõtted ummikusse jooksid, siis otsisin selle ülesse ja lugesin need uuesti läbi.

See artikke on ilmunud 18.01.2012 www.naine24.ee saidil, seda toimetas reporter Getter Lukjanov. Kuid algselt on need lihtsad tõed ilmunud marcandangel.com‘s ja neid oli oluliselt rohkem.

Kuid minu meelespea nimekirja jõudsid vaid 15, kuid need on minu jaoks kõige tähtsamad. Ja see nimekiri on järgnev (Postimees, 01.01.2013):

 1. Teist inimest ei saa muuta. Sa saad ainult pakkuda juhendamist ja juhtida teda näidetega.
 2. Need, kes hädaldavad kõige rohkem, tegutsevad kõige vähem.
 3. Mida sa täna ei alusta, ei saa homseks ka valmis.
 4. Kui ootad täiuslikke seisundeid, ideid ja plaane millegi alustamiseks, siis ei saavuta sa elus midagi.
 5. Millegi tegemine ja ebaõnnestumine on vähemalt kümme korda produktiivsemad kui üldse mitte tegemine.
 6. Kui sa jätkad oma praegusi tegevusi, siis sa jäädki saama asju, mida praegu saad.
 7. Vahet pole, kui tark sa oled – vigu teed sa ikkagi.
 8. Segadus su sees pole halb asi. See näitab, et sa arened ja mõtled.
 9. Iga päev peaksid mõtlema, kellele sa oma aega pühendad, sest erinevalt teistest asjadest – armastus, raha, austus, tervis, usk, võimalused ja palju muud – on aeg ainuke asi, mida sa kunagi tagasi ei saa.
 10. Sul lähed hästi, siis teavad sõbrad, kes sa oled. Kui sul läheb halvasti, siis tead sina, kes su sõbrad on.
 11. Kui keegi sind armastab, siis pole tal vaja seda sõnades väljendada. Sa tunned tema armastuse ära viisist, kuidas ta sinuga käitub.
 12. Sõbralik olemine kellegagi, kes sulle ei meeldi, ei tähenda, et sa oled võlts. See tähendab, et sa oled piisavalt täiskasvanu kontrollimaks oma emotsioone.
 13. Elu on liiga lühike, et veeta see inimestega, kes imevad sinust õnne välja.
 14. Parem ole üksi, kui halva kaaslasega.
 15. Alla andmine ei tähenda alati, et oled nõrk. Vahel tähendab see seda, et sa oled piisavalt tugev ja tark, et asjadel lasta minna.

Postimees, 2013. Lihtsad tõed, mis vajavad meelde tuletamist. [Onlinehttp://www.naine24.ee/707176/lihtsad-toed-mis-vajavad-meelde-tuletamist/ [01.01.2013]

Rubriigid: Kes ma olen? - Mina., Määratlemata, Midagi mõtisklemiseks, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

2 kommentaari postitusele Minny MEELESPEA

 1. 7777 kirjutab:

  ei tahaks sind solvata ..aga see sinu meelespea…………………….

  see on ideaalne kui end närvi ajada tahad

  Teist inimest ei saa muuta. Sa saad ainult pakkuda juhendamist ja juhtida teda näidetega…..miks ültse kedagi muuta ..??
  Need, kes hädaldavad kõige rohkem, tegutsevad kõige vähem…..nendeks on tavaliselt ülemused..ja pahatihti nad teavad millekallal hädaldavad….või mis ??
  Mida sa täna ei alusta, ei saa homseks ka valmis….aga miks peab end kõigega üle koormama parem 1 samm ja korraga…??
  Kui ootad täiuslikke seisundeid, ideid ja plaane millegi alustamiseks, siis ei saavuta sa elus midagi……aga vigased ideed viivad kiirelt hävingule ja me kõik saavutame elus 1 kord midagi ???
  Millegi tegemine ja ebaõnnestumine on vähemalt kümme korda produktiivsemad kui üldse mitte tegemine….sellega olen sinuga täiesti nõus ..kes midagi ei tee sellel midagi ka ei juhtu sellel puudub elus ka põnevus ja kõik muud asjad ..kül sa ise ka tead seda.
  Kui sa jätkad oma praegusi tegevusi, siis sa jäädki saama asju, mida praegu saad…jah võimalik…kui raiskad kõik oma aja tühja elamisele ….tulemuseks…oh ei taha öeldag!
  Vahet pole, kui tark sa oled – vigu teed sa ikkagi…..woww…no shit sherlock !! me kõik teeme vigu aga ilma vigadetta poleks ju millestki TARKADEL ju õppida..??
  Segadus su sees pole halb asi. See näitab, et sa arened ja mõtled…või oled vaimselt ebastabiilne…??
  Iga päev peaksid mõtlema, kellele sa oma aega pühendad, sest erinevalt teistest asjadest – armastus, raha, austus, tervis, usk, võimalused ja palju muud – on aeg ainuke asi, mida sa kunagi tagasi ei saa….kurb aga tõsi ,samas mis mõtet siis ültse millelgi on miks ültse siis midagi teha miks ültse siis elada ..???
  Sul lähed hästi, siis teavad sõbrad, kes sa oled. Kui sul läheb halvasti, siis tead sina, kes su sõbrad on.selleks ongi tuttavad sõbrad kogunevad kirstu ümber..seal on alles näha kes tegelikult sõber oli….?
  Kui keegi sind armastab, siis pole tal vaja seda sõnades väljendada. Sa tunned tema armastuse ära viisist, kuidas ta sinuga käitub….no ole nüüd …sõnu on vaja kaa kuidas sa kujutad ette et oled koos kellegagi kes ise sind kunagi ei kallista …ei suudle ei ütle et sa meeldid talle et hoolid et armastad ..keerab sulle sela kohe kui voodisse heidad jne jne…sõnu on kaa vaja ilma kahjuks ei saa….no saab aga ilmselt mitte kaua….??
  Sõbralik olemine kellegagi, kes sulle ei meeldi, ei tähenda, et sa oled võlts. See tähendab, et sa oled piisavalt täiskasvanu kontrollimaks oma emotsioone….olenn nõus sinuga emotsioonid …see on väga tugev relv.
  Elu on liiga lühike, et veeta see inimestega, kes imevad sinust õnne välja…kurb. ??
  Parem ole üksi, kui halva kaaslasega….parem olla halva kaaslasega kui elulõpuni üksi ja surra üksi elada üksi olla kibestunud….näh nagu mina noh…!jne …???
  Alla andmine ei tähenda alati, et oled nõrk. Vahel tähendab see seda, et sa oled piisavalt tugev ja tark, et asjadel lasta minna….nõrgad loobuvadki esimesena võitlemast ….ka sõjas langeva nõrgad esimesena….elus on kahjuks samamoodi…..??

  tead sinu enda asi aga….otsi omale midagi positiivsemat kui need 15 punkti…elu pole alati hall ja põrgu sarnane ja ega sind vaid jama jama otsa ka ju ei ümbritse….ole positiivne ja mõtle ka sedasi …usu mind “naerukoht sulle”..sa näed ise ka asju sootuks paremas valguses…..

 2. Avatar minny minny kirjutab:

  Miks üldse kedagi muuta? Ega jah… ei olegi vaja. Samas kui sa näed enda lähedast inimest või endale väga kallist inimest ise-end hävitamas, siis on raske seda vaadata, ikka tahaks sekkuda ja aidata oma parimal võimalikul moel. Kuigi jah, see mis mulle õige tundub, ei pruugi seda olla. Selle tõttu polegi õige inimest muuta vaid lihtsalt talle näidata teisi võimalusi (millest võib-olla tal aimu ei olnud), et ta saaks siis oma (teadliku) valiku teha. Sest inimese muutust ja arenemist juhib ta ise, mitte keegi teine.
  Selle hädaldamise koha pealt… Kui ülemus annab korralduse või delegeerib oma ülesandeid alluvatele, siis ei ole see hädaladamine. Aga kui inimene ütleb, et ma ei saa seda teha, sest mul on jalg haige või ma ei saa üldse kusagil käia, sest mul pole raha… siis ta ju ei tee midagi, sest ta ei saa. Aga hädaldada saab.
  Kui mina näen probleemi, siis ma püüan sellele vaadata läbi lahenduse. Nt mul ei ole kodus trelli, aga mul oli soov üks kalender üles riputada. Selles seinas polnud veel naela ega kruvi (mu seinad on juba nagu siilid :D ). Ma oleks võinud ju öelda, et ma ei saa siia kalendrit panna. Aga … seinal rippus kell… panin kalendri pika niidi otsa ja lisasin ka natuke teipi (teip ja näts on üksiku naisterahva peamised abivahendid :D ). Tegin veel igasuguseid süsteeme ja kkalender on seinas ja seal, kus ma tahtsin, et see oleks.
  Alustamise koha pealt. Ega alustamine ei tähenda, et ma pean ka selle täna ära lõpetama. Nt mul on õppimine. Teen endale plaani koos kuupäevadega. Ja õhtul kui mul juba tööhoog sees, õppimine sujub, siis alustan ma selles inertsis juba homset plaani, nt loen raamatus sissejuhatuse osa ära, et homme poleks vaja uue tegevuse alustamiseks n-ö vaimu koguda, et tee oleks juba n-ö sissesõidetud. Homme tiba lihtsam jätkata.
  See täiuse asi… Kui ma ootan täiuslikkust, siis seda ei tule ja kui see on alustamise eelduseks, siis jääb ju ka alustamata. Reaalses elus pole täiuslikkust. Pigem ma otsin soodsaid võimalusi, need pole täiuslikud, aga need on soodsad. Nt kui otsin tööd… tahan saada finantsjuhiks. Kui ootan täiuslikku töökohta, siis vaevalt keegi mulle seda pakkuma tuleb (kogemusi on vaja). Aga kui mul on võimalus arvepidamisega tegeleda või palgaarvestusega tegeleda, nt revisjoni amet… See pole täiuslik, aga see on soodne võimalus, et oma eesmärile jõuda. Ja soodsa võimaluse leidmine ja kasutamine ei täehnda alati ülepea-kaela tundmatusse hüppamist või mõtlematut kiirustamist.
  “Vahet pole, kui tark sa oled – vigu teed sa ikkagi.” Mina loen sellest lausest, et ka targad teevad vigu. Et ükski inimene pole täiuslik ega vigadeta. Et kõik eksivad, isegi professorid… Et tarkus ei vabasta inimest eksimisest.
  Segadus su sees… Võib-olla ma olen vaimselt ebastabiilne, aga ma vähemalt püüan end mõista ja saada aru oma tunnetest ning sellest, miks miski reaktsioon minu sees toimub. Ma ei lepi lihtsalt sellega, et ma olen närvis. Ma tahan teada, miks ma olen närvis, mis selle põhjustas, et tulevikus seda vältida. Kõik uus on alguses segane, tundmatu ja raske, kuid ajapikku õpitakse ju ja asi muutub selgemaks. Nagu esimese töökoha puhul, ülesanded on keerulised ja kõik võtab aega. Esmalt ei saa aru, miks miski tegevus on oluline jne… aga õppides ja arenedas tuleb vilumus ning kõik tegevused ja liigutused omavad/saavad mingi tähenduse.
  Oma aja pühendamine… See, et sa valid, kellele oma aega pühendad ei tähenda, et sa jätad elamata. Kui su ümber ei ole sinu jaoks (või sinu silmis) väärtuslikke inimesi, siis ei tähenda, et neid pole olemas. Selle asemel, et oma aega kulutada seltkonnas, kus tunned end n-ö taandarenemas, võib ju hoopis otsida inimesi, kelle seltsis tunned end edasi liikumas ja arenemas. Või end ise arendada, otsida uusi võimalusi jne…
  Elumõtte küsimus on ka filosoofe paelunud. Aga selles osas ei ole ühtset õiget vastust. See on iga inimese jaoks individuaalne ja iga inimene peaks ise leidma selle, mille nimel elada. Mida ta väärtustab ja mida ta soovib ning tähsaks peab. Mõne jaoks on eesmärgiks riiki juhtida, mõni tahab oma elu jooksul 10 inimese elu päästa, mõni tahab võimsat luksuslikku autot omada… Inimeste unistused ja soovid on erinevad…
  Kui keegi sind armastab… Siinjuures ma arvan, et sünu pole vaja. Minu süsteemis pole sõnu vaja. Need oleksid n-ö desserdiks, aga saab ka ilma. Siin ongi see teine-teise täielik mõistmine ja hingeline lähedus. Soov aidata ja teise inimese jaoks olemas olla. Soov teada saada, miks teine inimene end ei ava ja otsida võimalusi ning pakkuda võimalusi, et seda muuta. Sellises olukorras, kus teine pool ehk armastatu on tuim, on kaks võimalust. Sa kas lööd käega ja otsid parema koha või sa püüad asja paranadad ja leida probleem või põhjus, miks see nii on… Kui ise ei oska, siis kaasata professionaal… Siin ongi küsimus, kui oluline see teine inimene sinu jaoks on. Kui palju ja mida sa oled valmis tema heaks tegema või selleks tegema, et asi paraneks või muutuks.
  Mina oleksin parem üksi kui halva kaaslasega. Jah, vahel on raske, tahaks kedagi kallistada ja puudutada, aga seda vaid vahest ning seda ikka saaks. Mina püüan näha üksi olemises positiivseid asju. See ei ole üdini halb.
  Alguses, kui ma pikaajalisest suhtest lahku läksin, oli väga raske. Osalt harjumuse tõttu, et olin harjunud, et keegi on kuskil. Aga siis tuli ju endaga leppida, kuid mina ei armastanud ennast. Ma vihkasin ennast. Kuid nüüd olen tasapisi end tundma õppinud ja olen avastanud, et ma olen päris tore tüdruk. Nüüd ma isegi suudan üksiolemist nautida. Muidugi ma vajan sõpru. Neid mul hetkel pole, aga ma kui ma olen piisavalt enesekindel ja rohkem väljas liigun. Küll nad ka tulevad.
  Olen mõelnud ka vanatüdruku positsiooniga. Isegi see on positiivsem, kui halva kaaslasega olemine. Oleksin pahur, kibestunud vanatüdruk oma kassiga. Karjuksin aknal lastega, et nad vait oleksid ja vinguksin kõigi kallal. :D (Praegu on naljakas sellele mõelda). Kui pole raha- ja aja-svamme (ehk lapsi ega meest), siis suudaksin koguda väikse varanduse ja hoolitsen selle eest, et ma saaksin tädiks ning küll need vennalapsed oma rikka vanatädi üles leiavad ja mind vanadekodusse panevad või muul moel mu elu kergendavad (lootuses suurele pärandusele). :D
  “Alla andmine ei tähenda alati, et oled nõrk. Vahel tähendab see seda, et sa oled piisavalt tugev ja tark, et asjadel lasta minna.” See mõte mulle väga meeldib. Ei “tähenda alati”, see tähendab, et on/eksisteerib olukordi, kus allaandmine ei ole nõrkuse väljendus. Mina kunagi arvasin ka, et allaannavad vaid nõrgad. Aga… toon näite ärimaailmas. See on üks mu õppejõu Andres Arraku näide… Mulle see näide väga meeldis… Igatahes, kui toota üksnes siniseid kalosse, kuid moes on punased, siis pole nende sinistega ju suurt midagi teha… Ehk see on see koht, kus tuleb loobuda, anda alla, et keskenduda uuele ja edasiviivale tegevusele/tootele.
  Kui ma näen, et miski ei toimi. Näen, et seda ei saa korda või korda tegemiseks kuluv ressurss on oluliselt suurem kui saadav kasu või kasulikkus, siis oleks ju jabur oma ressursse (aega ja raha) raisata lihtsalt selle pärast, et mitte alla anda, et mitte närgana näida. Palju mõistlikum on n-ö alla anda ja paigutada oma ressursid tootlikumalt. Ja see, et ma oma ressurse tootlikumalt paigutan ja otsin edasiviivamaid võimalusi, ei tähenda, et ma olen nõrk. See, et ma oskan näha asju, mis ei toimi ja mida ei saa enam korda ega paranadada, ei tähenda ka, et ma olen nõrk. Ma olen tugev, et julgen esialgsest plaanist loobuda, et keskenduda produktiivsemale ja tugevamale plaanile.
  Nt kui ma olen investeerinud mõnda aktsiasse ja see on languses ning see on pikalt languses. Olen kaotanud juba 10% oma algsest investeeringust ja kui arvesse võtta veel vahepeal teenitud kasum, siis oleks languse suurus üldse 60-70%. Raske loobuda, sest siis olen ma ju kahjumit saanud ja isegi väga suurt kahjumit. Kuid nende aktsiate edasise hoidmisega võin ma kaotada ka selle 90%-se esialgse investeeringu. seega tuleb alla anda, tunnistada, et investeering oli halb, ei osanud seda ette näha. Lepin ja aktsepteerin oma kahjumiga. Äkki järgmine investeering on parem ja suudan kaotatud jälle tasa teha…
  Nüüd need 15 punkti. Mind on need aidanud. Mina usun nendesse ja need ongi mind positiivsemaks ning enesekindlamaks muutnud. Mina neis ainult positiivsust näengi.
  Mina olen oma eluga rahul. Sesmõttes, et mul on tekkinud unistused ja soovid ning eesmärgid. Ma pole masenduses ja kõik pole halvasti. Vahel tõeti on päevi, kus ma olen mega vihane ja närvis. Tavaliselt õhtul veel ütlen endale, et kõik on halvasti ja teen seda mossis ning tusast nägu. Kuid siis mõtlesn, et kas tõesti KÕIK? Agaa mis on hästi, kas minski on ka hästi? Ja minu elus on palju asju ka hästi ja isegi väga hästi. Ning siis ma naeran enda üle ja luban, et homne saab olema parem ja siis on hoopis kõik hästi.
  Kui ma nüüd võin olla nii otsekohene, siis… Ma ütleks, et minu meelest oled pigem sina negatiivne. Sest teks, mida me lugesime oli sama. Mina näen selles vaid positiivset, aga mulle tundus, et sina näed nendes negatiivset. (Muidugi on erinevus ka info koguses. Sest mina olen nendel mõtetel kauem peatunud ja artiklis oli võib-olla ka rohkem kirjas, kuid ma noppisin enda jaoks selle kõige olulisema ja muu info jäi nagu taustaks minu mõtete n-ö “varasalve”).
  Igatahes… Täna päike paistab. Mulle päiksepaistelised ilmad väga meeldivad. Hommikul ärkasin kell 6:00 ja käisin jooksmas. Mõnus ja rahulik. Kell 7:00 ajal oli maantee täiesti tühi. Tavaliselt pidin seal ülekäiguraja juures oma 10 autot mööda laskma, kuid täna võisin kasvõi kest teed joosta… Hommikuselt hämar oli ka. Tänavavalgustus lülitas ennast välja. See oli nii mõnus. Selline tunne, et terve maailma (liialdan, nagu mulle kohane, tean, et meil on erinevad ajavööndid) alles ärkab, kuid mina olen juba üleval ja reibas (teistest ees).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>