Olen introvert

Kopeerin taas terve artikli. Pole ilus tegu, aga kardan, et üksnes viitega võib kogu sisu üks kord kaduda, aga minu jaoks on se oluline (vähemalt praegu).

See artikkel on nii minust.

1. Introverdid vajavad vaikset koosolemist kalli inimesega

Introverdid on vaiksed, kuid nende peas olevad hääled võivad olla väga valjud. Sageli võib introverdi armastamine tähendada seda, et sa austad vaikust, mida tema vajab normaalseks toimetulekuks. Introvert ei vaja seda, et teda ümbritsev maailm oleks armastust väljendavatest sõnadest paks. Ta tahab lihtsalt sinuga vaikuses olla.

Ma armastan vaikust. Ja ma ei vaja, et mulle pideavlt öeldakse, et mind armastatakse jne… Piisab ühest korrast või kord aastas. Nt H ei saa vaikuses olla ja seal, kus ma käin last hoidmas, seal ka TV koguaeg käib. Aga mind see väsitab. Kui ma üksi kodus olen, siis panen kohe TV kinni ja kui n-ö tööjuures isa kodust ära läheb, siis panen ka TV kinni.

Vahel, kui H on pikalt kodus, siis ma muutun isegi närviliseks, et see TV käib. Ma pole talle kunagi seda öelnud. Aga ma panen kõrvaklapid pähe ja sukeldun oma maailma. Ma lihtsalt nii vajan vaikust.

2. Introverdid on armastuse nimel valmis oma mugavustsoonist välja astuma

Introverdid on võimelised pingutama ja jätma mõnikord mulje, et tegemist on ekstravertse inimesega. Ent seda on nad valmis tegema vaid nende nimel, keda nad armastavad. Kui introvert nõustub sinuga mõnele rahvarohkele peole tulema, ürita kuidagi talle selle teene eest tasuda. Võib-olla tahaks ta järgmisel päeval vaikselt kodus olla ja sinu kaisus mõnuleda. See aitab tal patareisid laadida, et järgmine kord jälle oma mugavustsoonist välja astuda.

See on ka nii minumoodi, et pärast rahvarohket üritust ma vajan vaikust. Pärast linnas käimist või koolis käimist ma naudin jalutamist. Olen omaette ja laen end n-ö maha, rahunen.

Kuid ekstraverdi rolli näitlemine pole mulle veel selgeks saanud. Olen küll proovinud, aga ei ole seda suutnud. Tõeline kunst, minu jaoks.

3. Introverdid avavad oma südame vaid kõige erilisematele inimestele

Kui introvert on sinu välja valinud, siis ta on juba otsustanud, et sa oled riskimist väärt. Ta on valinud sinu, et näidata sulle oma tõelist olemust. See muudab introverdi haavatavaks, kuid mõne inimese nimel on ta nõus seda tegema.

Minu tõeline olemus avaldub jah harva. Seepärast Tartu R-ga juhtum ongi raske, sest tema puhul ma olin aus ja julge ning rääkisin oma tunnetest. Kuigi ta oli väga hooliv ja taktitundeline (ja minu arust käitus ka täiesti õigesti), sain ma ikka nii palju kõrvetada, et enam tükil ajal ei taha oma tundeid avada ega ka midagi tunda.

4. Introverdid hindavad kuulamist

Kuulamine näitab, et sa armastad teda. Introverdid kaaluvad hoolikalt oma sõnu enne, kui nad need välja ütlevad. Kui ta on sulle midagi rääkinud, siis võid kindel olla, et see on tema jaoks 100 protsenti tõde. Introverdid ei suhtu sõnadesse kergekäeliselt. Kui ta räägib sulle midagi olulist, tea, et ta on selle oma peas tuhandeid kordi hoolikalt läbi mõelnud. Introverdid on väga head kuulajad ja neile meeldib, kui mõnikord ka neid kuulatakse.

See on see punkt, mis alati minu kohta ei käi. Üldiselt ma ikka kaalun, mida ma ütlen, aga vahel ei ole nagu aega kaaluda, siis ütlen ma ilma mõtlemata. Vahel ma olen väsinud ja ei suuda end tagasi hoida, elan oma emotsioonid kõik välja.

Üldiselt ma lahkun enne, kui väsimus tekib ja kui ma tunnen, et ma ei suuda end tagasi hoida, aga vahel magan ma õige momendi maha. Minuga ongi see asi, et ilma n-ö enda mõtte filtrita (eriti õhtuti) võin ma väga halvasti öelda. Kõik hetke emotsioonid tulevad väljad ja poolikud negatiivsed mõtted ning hinnangud.

5. Introverdid ei taha jätta muljet, et nad suhtuvad armastusse kõrgilt

Kui armastad introverti, siis võib sulle jääda mulje, et oled tema maailmas justkui väike sissetungija. Introvertidel võib vabalt olla täiesti oma universum, kus on neil mugav eksisteerida. Kui ta on sinuga loonud tugeva sideme, võta teadmiseks, et introvert ei unusta seda kunagi. Ta on valmis riskima vaid üksikute inimeste nimel. Introverdid ei varja suuri saladusi, nad lihtsalt mõtlevad ja analüüsivad oma elu. See on osa neist.

Mu eks oli ekstravert ja mulle tundus (tagant järele), et ta tundis end kõrvale jäetuna. Mul oli kool ja ma ei taibanud talle tähelepanu osutada. Tema vajas sõnu ja kiitmist ja toetamist, aga ma ei taibanud seda talle alati anda.

Aga see sidemete loomine. Jah, ma poleks ealski oma eksi maha jätnud. Selles mõttes, et kui ta mind oleks armastanud ja poleks petnud, siis poleks ta pidanud kunagi kartma, et ma leian kellegi uue või parema või keegi tõmbab mu n-ö rajalt maha. Mul jätkus silmi vaid talle ja tema vigadega harjusin ma ära ja need muutusid tema eripäraks.

6. Introverdid armuvad sageli ekstravertidesse

Introverdid imetlevad ja kadestavad ekstraverte. Nad imetlevad seda, kuidas ekstraverdid suudavad teisi võluda. Nende jaoks tundub võõrastega suhtlemine olevat midagi ääretult lihtsat. See on ka põhjuseks, miks ekstraverdid on introvertide jaoks nii ligitõmbavad. Samas on see nende jaoks ka natuke ähvardav. Introverdid näevad ekstravertides midagi, mida nemad kunagi ei suuda saavutada, seetõttu nad kardavad, et ekstraverdid võivad neist kähku tüdineda.

Ma kadestan ekstraverte. Oli aeg, mil ma nii püüdsin olla ekstravert. Harjutasin peegli ees seda enesekindlat hoiakut. Mõtlesin välja, kuidas ma vestlust juhiks jne… Aga… ei õnnestunud. Keskkonnas ma loksusin ikka oma vaiksesse nurka ja olin tihti nagu nukralt seisev kuju. Isegi kui püüti minuga vestlust alustada, siis oskasin ma öelda vaid “jah”, “ei”. Üsna pea loobuti…

7. Introverdid vajavad mõtlemiseks aega

Introverdid vajavad aega, et oma mõtteid puhastada. Nad valivad oma sõnu suure hoolega. Pea ees vaidlustesse sukeldumine ei sobi introvertidele. Kui introvert saab kõigepealt veidike aega mõelda ja siis oma mõtteid väljendada, võid olla kindel, et ta jääb oma sõnadele truuks.

Ma vajan aega. Vajan palju mõtlemise aega ja igasuguseid aktiiveid arutelusid ma väldin. Kui mind püütakse mõnda kiskuda, siis ütlen, et mul arvamus puudub. Või lihtsalt noogutan, et ma mõistan neid, kuid jätan ütlemata oma vastupidise seisukoha. Kui ma pole aruteluks valmistunud, siis ei oska ma ka midagi öelda ja ei ütle ka.

8. Introverdid tahavad, et neid mõistetakse

Introverdid toetuvad sellele, et armastatud inimesed mõistavad neid. Mõnikord võib juhtuda, et introvert takerdub liigselt oma mõttemaailma. Vahel mõtlevad nad teatud asju ka üle. Kui introvert on suhtes inimesega, kes teda mõistab, siis on tal lihtsam ka end väljendada. Kui miski tekitab tema juures küsimusi, küsi. Introvert hindab seda, et sa paned pisiasju tähele ja ulatad käe.

Jah, see mõistmine. Terve mu blogi on vist täis lauseid “ta ei mõista mind”, “maailm ei mõista mind”. Oi, kui raske on leida inimesi, kes mõistaksid. Tartu R ka ei mõistnud. Ta ütles tihti: “Ma saan aru, aga ma ei mõista sind, miks sa nii mõtled või teed.” Aga seegi oli hea, sest kuni temani, kuulsin ma vaid, et see, mis ma teen või mõtlen on vale. Tema ei öelnud, et vale, ta ütles, et ei mõista mind.

9. Introvertidele meeldib lõbutseda

See, et introverdid ei saa suurtest rahvakogunemistest lisaenergiat, ei tähenda, et neile ei meeldiks naerda ja lõbutseda. Introvertidel on terav huumorisoon, mis tuleb välja kõige paremini siis, kui introvert on koos inimestega, keda ta usaldab. Vaikne olemus ei tähenda seda, et tegemist on igava inimesega.

See on totaalselt õige. Ma tunnen end hästi ebakinldalt, eriti uutes seltskondades. Ja tavaliselt läheb ikka üsna palju aega, et ma enad avaks või oleksin valmis end avama. Mõne seltskonna puhul toimub see rutem, teiste puhul läheb enne ädalaid või kuid. Tavaliselt õhtuti olen ma avatum, siis pole seda filtrit peal, kuid tuleb arvestada, et ma võin olla siis ka üsna terav, seega saavad minuga hakkama vaid väga enesekindlad inimesed.

Igatahes. Mulle on nii palju öeldud, et ma olen tegelikult nii erinev sellest, millisena ma algul paistan. Keegi kunagi ütles, et ta poleks uskunud, et ma nii vaimukas ja jutukas võin olla. On öeldud ka, et olen positiivne inimene (et alguses see nii ei paistvat). Kindel on see, et need, kellel on kannatust ja tahet, neil ünnestub näha tegelikku mind, kes on hoopis teistsugune, kui see introvert ja vaikne vahakuju, keda esimese hooga nähakse.

10. Introverdid tahavad, et nende ellu kuuluvad inimesed oleksid õnnelikud

Introverdid teavad, et nad on teistest erinevad. Vähemalt nad ise tunnevad seda. Nad ei eelda, et teised inimesed on nende moodi või naudivad samu asju. Nad tahavad teisi vaid õnnelikuks teha. Introvert tahab teada, et ta teeb omalt poolt kõik, et sina oleksid õnnelik ja et temaga koos olemine pakub sulle rõõmu.

Jah. Ka ma olen kirjutanud vist juba miljon korda, et ma olen erinev. Et erinen teistest… Mulle meeldib, kui inimesed naudivad minu seltskonda. Kui neile meeldivad mu naljad ja mõtted jne… Ja ma ei taha, et teised minu moodi oleksid.

Kunagi ma kirjutasin ja soovisin leida enda kõrvale endasugust kaaslast. Samas, kui ma enda tulevasest mehest mõtlen, siis pigem ma näen teda ikkagi ekstraverdina. Sest teise introverdiga moodustaksin ma koopainimese koloonia. Kumbi väliskeskkonnaga ei suhtleks, kuidas siis need lapsedki väliskeskkonnaga suhtlema hakkaks.

Aga see ekstravert ei saa olla tavaline ekstravert, vaid peaks olema väga täiskavanulik, küps ja emotsionaalselt väga intelligentne… ja need teised olulised tunnused. :D

http://naine24.postimees.ee/2981691/kumme-armastusega-seotud-asja-mida-moistavad-vaid-introverdid [7.11.2014]

Rubriigid: Kes ma olen? - Mina., Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>