Ära loe, pehmo tekst tuleb nüüd

Ideaalses maailmas valivad tööandjad töötajaid, nende sooritusvõime järgi. Seega tuleks valida silmaklapid peas ja üldse oleks parem alguses suhelda kirjateel ja alla kirjutada kolm XXX või kasutada sooneutraalseid nimesid. Sest inimesed on emotsionaalsed loomad. Kaasa arvatud mina.

Alustan sooritusvõimest. Jah, ideaalses maailmas kõlab see suurepäraselt. Sest kui ettevõte palkab vaid hea või suurepärase sootitusvõimega inimesi, siis ei saa ju ettevõttel halvasti minna. Tegelikult peaks minema parimal võimalikul viisil.

Raskeks teeb asja see, kuidas inimesi selekteerida ja millist sooritust tahetakse. Sellised tavapärased dilemmad nagu: kas soovime kvaliteeti või kvantiteeti. Kui kõrge kvaliteet on piisav või mitu ühikut oleks piisav. Ning lõpuks veel subjektiised hinnangud, ilus kassadaam võib suurendada müüki (direktor ei ole vana seelikukütt, vaid ta on vana ärihai, pole diskrimineerimine), sest kutid tulevad temaga vestlema ja vestluse alustamiseks ostavad mingi ebaolulise vidina. Kui neid kutte on palju, siis mõjub see kaupluse müügitulule hästi. Sellised kaudsed mõjud, mida on raske mõõta. Igasuguseid ebaloogilisi seoseid võib leida, aga meie Majandusteaduskonnas oleme kindlad, et tegelikult/päris elus ei ole inimesed ratsionaalsed ja seetõttu on majanduses palju anomaaliaid. (Siit edasi läheks minu üks kirglikest teemadest: “aktsiaturgude psühholoogia”).

Ehk siis, need kutid pole ratsionaalsed, kui kassatibinat regulaarselt külastavad, samas ega ka ülemus pole ratsionaalne, kui valib inimesed, kellega on hea suhtluskapp (sest tulevikus tuleb ju palju koos töötada).

Nüüd pean vist seletama oma mõtet, miks ülemus pole ratsionaalne. Kui ettevõte ei müü suhtlusteenust või ülemuse alluva etendust “ideaalne töösuhe töötaja ja ülemuse vahel”, siis ei ole ju oluline, et inimestel jutt klapib. Pealegi täiskasvanud inimesed peaksid ju igal juhul tööalaselt suheldud saama, ega töö ole ju abielu.

See on normaalne, et need mõtted vastakaid tundeid tekitavad, sest inimesed on erinevad ja nende sotsiaalne elu tunnetus on erinev. Mõte ei saanud hästi kirja. See on koht, kus nähtub, et inimesed on emotsionaalsed (loomad). Ratsionaalsus ja emotsionaalsus kipuvad segamini minema. Ning tihti jääb emotsionaalsus peale ja see on väga inimlik. (Inimene arvab, et on ratsionaalne, aga tegelikult on ikkagi emotsionaalne. See on ohtlik kombinatsioon. Parem variant on see, kui inimene teadvustab, et on emotsionaalne. Sellega kaasneb vähem ootamatusi.)

***

Nüüd see teine pool. Põnev artikkel.

http://naistekas.delfi.ee/suhted/seks/teeme-nuud-puust-ja-punaseks-miks-on-seks-paljude-meeste-jaoks-kinnisidee?id=81663445

Ma pole nunn, kui imestate, et sellise pealkirjaga artikkel minus huvi tekitab.

Ma arvan, et ma olen kasvanud nii nagu üks poiss kasvab (kolme venna kõrval olen ka poisistunud). Pisarad ja tunded on keelatud. Lähedus on midagi ohtlikku ja see on vaid nõrkadele.

Minu ideaaliks on olnud üks tundetu raudnaine või -mees (ütleme sooneutraalselt “eeskuju”). Ma ei tea, miks. Ei mäleta eriti oma lapsepõlve. Ma veel ei taha raha psühholoogi peale raisata, seega püüan ise endale psühholoog olla. Näis, kuidas ja kas õnnestub. :D

Mis mulle sellest artiklist meelde jäi oli järgnev:

 1. Poiste kasvatamisel keelatakse neile tunded (poisid ei nuta, poisid ei kallista, poisid ei räägi oma tunnetetest, see on plikade teema). Poisid ei näita välja valu, kui saavad armi. Nt kukuvad põlve lõhki, lõikavad sõrme, sedasi kaotatakse kontakt oma kehaga. “Ei ole ime, et seksist saab kinnisideed, kui see on meie peamine kontakt tunnete, naudingu ja armastusega.”
 2. “Kaeva üles ammu peidetud tunded ja lase need vabaks. Nuta tõelisi pisaraid ja naera kogu südamest, värise hirmust ja itsita ebamugavustundest, mürista meelepahaga selle ebaõigluse üle, millega sind on haavatud, ära pelga nutta õrnast imetlusest meie eksistentsi ilu üle.” Tunded on ok ja nende tundmine/tajumine on privileeg, mitte midagi häbiväärset.
 3. “Seks ei pea olema ainuke allikas läheduse jaoks.” Lähedus ei tähenda alati seksi, need ei pea olema alati koos, selles mõttes, et lähedus üksi (ilma seksita) on täitsa ok. Ma ei ole värjdas, sest ma naudin Janiga koos olemist, temaga suhtlemist, kuid mul ei ole tema vastu armastuse tunnet. (Ma ei võlgne talle seksi, kuigi ma olen temaga natuke lähedane.)
 4. Taasavasta tunded: see kirglik intensiivsus, mida sa oled säästnud vaid seksuaalsuhete jaoks, võib vallanduda igas elu valdkonnas.” Tunnete tundmise, väljendamise viis, ei ole üksnes seks. Selline meeldiv ja ülim tunne nagu “kirg”, seda võib tunda ja kogeda, kui teha asju, mida on soov teha. “Töötas kirega, kirglik töössesuhtumine jne.” – Selline väike asi, aga aitab mu mõtted korda seada. Näen seda vastikut olukorda positiivsemates toonides ja mul on nüüd seletus, põhjendus, miks. See ei ole vist paslik siia kirjutada, kuidas, mil moel, aga…
 5. “Taasavasta oma keha: nauding on meile sünniga kaasa antud õigus ning seda on võimalik kogeda tuhandel erineval moel peale seksi. Võta kingad jalast ja kõnni paljajalu murus, mudas ja vihmas. Õpi hingama vabalt. Tantsi.” Läks natuke hipiks ja lilleliseks, aga mulle see idee meeldib. Mul on raskusi uinumisega. Hingan (sellili olles) hästi sügavalt sisse, ning see on mind kahel õhtul aidanud. Paljajalu mudas kõndimisega meenub mulle mu lapsepõlv. Ma nautisin seda, olgugi, et nüüd olen vanuse poolest juba ammu sisenenud täiskasvanute maailma, on mul jätkuvalt õigus seda naudingut kogeda. (Ma pole vana, olen antiik-teismeline või antiik-laps. FB-st). :D

Ma olen tihti väga kohmetunud, kui kohtun inimestega. Kas anda kätt, kas kallistada. Kui keegi on kurb ja nutab, siis sooviks minna ja kallistada, küsida, miks… Aga hirm on, et äkki ma rikun ta privaatsust (mina häbenen oma pisaraid ja tahaks nendega maa alla peitu minna, kui keegi veel minuga rääkima tuleks, siis hakkaks endast veel rohkem hale).

Tihti olen kohmetu kohtudes lastega, selline lasteaia-eelne või lasteaia-laps. Üks lugu on selline, et ma piirduksin vaid “Tere”-ga. Laps tuleb lähemale, siis patsutaksin õlale, aga laps tahab kallistada. Nad on ju nii armsad ja nad ei kahtle. Muidugi ma kallistan. Samas on kuidagi imelik tunne. Tema on nii avatud ja usaldav, kuid mina olen ikkagi kivistunud olekus.

https://media0.giphy.com/media/N8KOi4xU2Q1C8/200w.gif https://media3.giphy.com/media/M3u7W9s4ZlZg4/200w.gif

Ma ei oska oma tundeid väljendada. Tööl on paar sellist hästi avatud inimest ja julget. Neil on kombeks inimesi kallistada, aga minu puhul alati küsivad, kas tohivad. Ma näen välja nagu emotsioonide põlgur. :) Tegelikult ma pole halb ega kuri inimene. Ma lihtsalt ei oska oma tundeid ega ka poolehoidu välja näidata.

Ma olen hoopis teistsugune, kui ma räägin inimesega, keda ma saan usaldada, keda ma tunnen. Nt Jan-ga. Ma ei hoia oma emotsioone vaos. Ma mängin neid isegi üle. Nt räägin silmad säramas ja ülevoolavalt, kuidas ma autot parandaksin või mingitest kujutletavatest olukordadest või nende lahendustest.

Kuid neid inimesi on vähe, kellega ma suudan avatult suhelda. Isegi mu perekond ei näe mind just tihti sellisena. Pigem olen ma see hall kivimass, paar sõna moka otsast ja valmis.

Näis, kaua ma siis seda tunnete-usku olen, aga tasub proovimist. Esmalt püüan oma tunded identifitseerida ja siis leida põhjuse, miks see avaldus… Võib-olla kunagi suudan ma keset New Yorgi suurt väljakut, joosta, tantsida ja näidata oma piiritut rõõmu, et olen seal, kus olen. Rahulolu oma kehaga, eluga ja kõigega. Küll see oleks vahva. Tasub, mille nimel elada. :)

Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

8 kommentaari postitusele Ära loe, pehmo tekst tuleb nüüd

 1. roland kirjutab:

  Tead,mis mind häirib selle postituse juures? Kui tahad teada,siis kirjuta mulle e-mail.

  Sinu Roland

  • Avatar minny minny kirjutab:

   Kui ma nüüd päris aus olen, siis ei taha teada.

   Päikest! :)

   • roland kirjutab:

    Aitäh!

    Päikest on olnud küllaga, tekitab varsti ka ilmselt muresid.

    Muide, kas ma ütlesin, et peaksid J-otil silma peal hoidma?

    • Avatar minny minny kirjutab:

     Sa oled maininud, et Jan on potentsiaalne hea kvaliteetne kavaleri kandidaat.
     Kui sa mõtled negatiivses mõttes silma peal hoidmist. Nt et ta võib ohtlikuks osutuda, siis pole sa midagi maininud. Ma vähemalt ei mäleta küll midagi sellist.

     • roland kirjutab:

      Eks ma varem olen öelnud jah, et kui ta pingutab, et sulle meele järgi olla,siis tal võivad olla mingid ideed plaanis.

      Vaatasin tema pilti (kui üldsevaatsin õiget) ja on tõesti kena noormees, kuigi mõnel pildil eestlase mõttekohaselt veits liiga värviline. Aga pildid ja inimese sisu ei kattu enamasti niikuinii.

      Ei mõelnud absoluutselt negatiivses mõttes, pigem pani mõtlema, miks nii nägus mees vallaline on kui pole gei. Ja geid pole ju automehhaanikud või on?

      Kui sul klikkab, siis äkki ongi mees sulle. Kui mitte, siis BFF(best friend forever). Halvimal juhul jääd 20. aastaks tema keldrisse elama ja ma ei kuule sinust enam mitte midagi mitte kunagi…

     • Avatar minny minny kirjutab:

      Ma siin tagasihoidlikult arvan, et ma olen ka kena. Aga näed vallaline.
      Kus sa tema pilti vaatasid?

     • roland kirjutab:

      Nüüd siis tunnistad, et oled ilus? Aastaid ja aastaid (see oli nii piinarikas) ma pidin sinu jauramist taluma “ma pole ilus”.”Tahaks ükskord ilusa mehega väljas käia”.

      Damn, pole ime, et Taanis kõik õnnelikud on. Saada saladus siia ka.

     • Avatar minny minny kirjutab:

      Ma tunnistan, et olen naine. Kas olen ilus või kole, see sõltub tujust või tuule suunast.
      Sa ole aastaid ja aastaid mu blogi lugenud. Vabandan, et oled mu blogi lugenud. Ma olen küll proovinud igavalt kirjutada, et sul ei tekiks tungi seda lugeda. Nt Mammut pikad postitused, mis sulle kohe üldse ei meeldi. Mis ma ikka oskan öelda. Sorry.
      Õnneks reaalselt pidid sa seda kuulma vaevalt kümme korda ca 0.5 aasta jooksul. Mis muud kui vabandust. Püüan tulevikus oma vabaaega rohkem veeta inimestega, kes mu seltskonda naudivad ja mitte tüüdata inimesi, kes mu jauramist peavad taluma. Cheers!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>