Oct
18
2009

Kellele lüüakse hingekella

Ükski inimene ei ole Saar, täiesti omaette: iga inimene on tükk Mandrist, osa Maismaast; kui Meri Mullakamaka minema uhub, jääb Euroopa väiksemaks, samuti ka siis, kui ta Maanina upitab või sinu sõprade või sinu enda Lossi purustab; iga inimese surm kahandab mind, sest mina ei kuulu Inimkonda; ja sellepärast ära iialgi päri kellele lüüakse hingekella; seda lüüakse sinule.

                                                                                                                                                                                                                                                                                    JOHN DONNE

Nii algab raamat Ernest Hemingway ” Kellele lüüakse hingekella”. Selle sitaadiga on ära öeldud kogu raamatu mõtte.  Raamat juttusab noorest poisist Robert Jordan, kes läheb võitlema Hispaania vabaduse eest ja sureb enne, teadmata kuidas sõda lõppeb.  Robert Jordan oli tark, ülikooli lektor. Ta õpetas hispaania keelt Üiloolis. Talle meeldis see keel maa. Midagi väga sarnast ja ühist autorile endale.

Muidugi ei puudu ka armastus siin romaanis. Esmaskordselt elus armub Robert Jordan tüdrukusse, kes pääses tema õhku lastut rongi pealt. Tema nimi oli Maria. Armastus on vastastikune ja lootus peale sõda alustada uut elu koos, oli ainuke mis veel jäänud oli. Kuid paratamatult ei lähe nii. Robert Jordan sai haavata, mille tulemusena ei sa ta koos teidtega edasi liikuda. Ta jääb maha. “Sinu hinges elan ma edasi, seni kaua kui elad sina, elan ka mina” olid sõnade põhimõtte, mida lausus Robert Jordan Marile. Kurb oli raamatu lõpp. Öeldakse ju ikka, et igal muinasjuttul on õnnelik lõpp, siis sellel muinasjuttul oli kurb lõpp. Põnevust raamatus jagus, kuid tuli ka ette kordi, kus mõtte kordus. Kõige enam meeldis mulle sitaat, millega raamat algab. See kehtib iga inimse kohta, ükskõik kui tõsiselt seda võtta või arusaada.

   Hemingway mitte ainult ei meenutanud kogu aeg Hispaaniat, vaid elas oma elu koos Hispaaniaga.

Konstantin Simonov

Kirjutas mopsik kategoorias: Loetud:) |
Jäta kommentaarPowered by Blogi.ee | Aeros Theme | TheBuckmaker.com WordPress Themes