Linke Soome institutsioonidele

Siia kogun igasugusei vajalikke ja ebavajalikke linke. Ja ütlen juba ette, et kogu tekti kavatsen vahetevahel muuta, lisada ja kustutada. See on kindlasti tüütu viis lugeda blogi :)

Soome haigekassa www.kela.fi, mille kaudu käib erinevate toetuste taotlemine. Näiteks Kela kaardi taotlus, eluasemetugi, lastetugi, haigus (nii Soomes kui ka välisriigis), õppetoetus, pension jne. Erinevad applikatsioonid soome keeles ja inglise keeles. Pean kohe ette hoiatama, et üks kõige aeglasemini toimivamaid ja bürokraatlikemaid riiklikke asutusi Soomes. Kui vähegi võimalik, proovige ilma nendeta hakkama saada. Õnneks on mul nendega vähe kokkupuudet olnud. Nende koduleheküljel on küll märgitud vastuste saatmisele “tavoiteajat” ehk umbkaudne aeg, millal peaks vastus tulema. Täielik möga. Minu naise õppetoe taotluse vastus (loomulikult äraütlev) tuli märgitud 2 nädala asemel 5 nädalat. Ja mina sain oma esimese, kuigi küll ajutise Kela kaardi 16 kuud pärast esmase taotluse saatmist. Ehk olin peaaegu poolteist aastat ilma haigekassata. Eestis see ju automaatselt lõppes pärast Soome sissekirjutamist.

Elanikeregister www.maistraatti.fi, mille kaudu esitatakse taotlusi seoses koduse aadressiga (sissekirjutus, väljakirjutus, kolimine), abielu või kooselu registreerimisega (Soomes kui ka välisriigis), valimisõigusesega jne. Kohati kiiremini toimiv institutsioon. Oluline paik seoses eelkõige sissekirjutuse saamisega, kuna seda Maistraatti paberit nõutakse alguses Soome kolides päris mitmetes kohtades.

Politsei www.poliisi.fi. Meie sõber ju. Kui sa just pole kurjategija või sooviga ennast eelnimetatud alaga siduda, siis politseiga on ka muudel oludel põhjust kokku puutuda. Sealt taotletakse erinevaid “litsentse”. Juhiload, pildiga ID kaart, sündmuste korraldamine, relvaluba ja mis kõige olulisem, olemisluba (õigus elada, töötada ja kasutada kohalikke teenuseid. Tingimused Soome olemisloa saamiseks juhul kui oled EU kodanik. Kusjuures, olemisloa tingumustest lähtuvalt ka see Eesti registris oleva sõidukiga sõitmise õigus, mida on internetis (nt. FB Soomes elavate eestlaste kommuuni leht) täiesti pilbasteks ja madalamaks kui muld arutatud. See teema hakkab ikka väga ära tüütama. Ehk siis lühidalt. Kui oled/töötad/magad/sööd/seksid/pidutsed/mida iganes Soomes vähem kui 3 kuud järjest, siis sa ei pea ennast kohalikus politseiametis registreerima ega taotlema olemisluba. Kui viibid kauem kui 3 kuud Soome riigi territooriumil, pead ennast ära registreerima. Peale ära registeerimist kaotad õiguse sõita Eesti registris oleva sõidukiga. Lihtne. Ja siit siis vihje. Kui töötad Soomes ja sa pole ennast Soome elanikuks registreerinud NING sa lahkud kasvõi korraks Soome riigi territooriumilt ennem 3 kuu täitumist, võid sõita kasvõi Marsil registreeritud numbrimärgiga autoga.

Väga hea ja kasulik leht Soomes õppimise, kohtade ja tingimuste kohta. Opintopolku www.opintopolku.fi. Siia lehte on ühendatud Soome ametikoolid, ametikõrgkoolid ja ülikoolid. PEan tunnistama, et õppimisvõimalusi Soomes on ja kui vähegi peale hakkamist, aega ja raha on, õpi ennast kasvõi herneks. Raha all pean silmas mitte õpingute eest maksmist (haridus k.a. kõrgharidus on Soomes suuresti tasuta), vaid kuna kool võtab ikkagi oma osa ajast, siis mingit tööd peaksid ikkagi tegema, et võid ja leiba külmakapist leiduks.

Selline leht nagu Infopankki www.infopankki.fi, millele on ka eesti keelne versioon. Minu arvamust mööda on see nagu Elu Soomes for dummies (kes teab seda ameeriklaste kuulsat raamatusarja). Idee järgi peaks leheküljel lahti olema seletatud kõik peamised kriteeriumid ja aspektid Soomes elamise, töötamise ja õppimise kohta. Isegi see, kuidas äri hakata ajama. Noh….jah. Pigem kujutatakse elu Soomes ainult paberi peal niimoodi. Naiivsed usuvad seda ametlikku versiooni. Lugesin ka ise sealt üht-teist natukene ja huumorit jagus. A’la et ennem Soome saabumist vaata, et sul oleksid kõik “load ja paberid” korras. Mis paberid??? Ja näiteks, et kui kavatsed kolida/jääda Soome, registreeri ennast politseis. Ükski pagana politsejaoskond ei registreeri sind residendiks kui sul pole põhjust jääda. Paberitega tõestatavat põhjust! Ja siis mõtle nüüd ise, et kuidas sa saaksid neile põhjuse esitada kui et selleks põhjuseks on omakorda kas töö või kool. Mõlemad viimased eeldavad, et sa esitad neile politsei poolt ennem juba väljastatud elanikuks registeerimise tõendi. Hakkab kohale jõudma? Tere tulemast Soome :)

Soome keele õppe jaoks on olemas isegi täitsa kasulik leht http://www.finnishcourses.fi Tunnistan, et enamus on seal tasulised, sest lisaks riiklikele õppeasutustele on ja palju erakätes olevaid koole. Ja miks nad peaksidki tasuta seda tegema. Õpetajad tahavad ka ju makkarat ja tyrnihillot kodus nosida. Samas on seal valikuid palju lisaks Uusimaale ka Tampere piirkonnas. Aga tehke nagu mina. Leidsin sealt samalt leheküljelt sobiva kooli ja kursuse Vantaal. Läksin koolimajja ja marssisin kohe juhtaja kabinetti nukra näo ja küsimusega, et kas mulle kui algajale ei oleks alguseks äkki midagi tasuta. Et ei ole kindel kas suudan tasulisel kursusel sama usinalt ja kiirelt kaasa teha kui teised ning kardan, et jään seetõttu rahast ilma. Tunnistan ausalt, mängisin puht inimlikkus peale segades seda terakese tõega. Ja etskae. Mind pisteti venelaste, somaallaste ja Aasiast tulnutega samasse rühma. Inimrühmad, kellele on Soome keel eriti raske. Ja imede ime, peale 4ndat korda üteldi mulle, et mul pole siin nendega midagi teha ja suunati vaikselt ning viisakalt järmise taseme kursusel. Tasuta. Niimoodi sain oma esimese keele koolituse Soomes.

Trafi www.trafi.fi Nagu Eesti ARK. Oih, vabandust. Maanteeamet. Kokkupuude on piirdunud teadmisega, et nende käest tuli minu naisele auto aastamaksu dokumendid. Kui palju, mille eest ja miks. Minu käest küsides, pole automaks täiesti mõttetu. Kindasti tuli mulle nüüd vihkajaid. Aga kui vaadata liikluse ja teede kvaliteeti Soomes, pean ehk küll mitte nii suurt automaksu, aga siiski, seda õigustatuks. Olen aru saanud, et suur osa auto aastamaksust läheb teetöödesse ja seda on näha. 30-40 cm2 augu “lappimiseks” võetakse maha mõlemalt poolt auku paar meetrit asfalti ja laotakse kõik filigraanse peensuseni tagasi. Koos asfalti alla kuuluva materjaliga erinevalt Eestist. Tahan rõhutada, et Trafilt ei tule automaks sõiduki importimise eest. Sellega tegeleb toll www.tulli.fi

Toll nagu toll ikka. Tegeleb kõige sellega, mis ka asjatundmatule selge on. Aga kõige naljakam tolli puhul on see, et nende koduleheküljel on koht, mis on nagu elav, kogu aeg muutuv entiteet. Pean silmas seda osa, kus on kirjeldatud “Soome kasutatud sõiduki importimine EU riigist”. Soomet vist praeguselgi hetkel materdatakse Euroopa Kohtus ja sealsetes muudes kaugetes instantides selle eest, et miks Soome ikka karistab ja üritab reguleerida omade reeglite järgi välisriigi auto numbrimärgiga sõitvaid inimesi. Ja kuna sealt Lääne-Euroopa poolt tuleb vist iga kuu uusi ettekirjutusi, millele Soome reageerib omapoolsete muudatustega (mitte täpselt ettekirjutuste järgi), siis kohandatakse ka tolli kodulehekülje seda segmenti pidevalt. See olukord pakub olukorra jälgijale küll korraliku kõhutäie naeru. Suur Papa Euroopas manitseb teismelist Soome poissi, et miks ta ometigi ei võiks käituda niimoodi nagu tema suuremad ja vanemad vennad. Soome poiss noogutab ja siis pissib põrandale. Ütleldi ju, et ei tohi pissida nurka. Keegi ei maininud midagi pissimise enda kohta.

Pole kommentaare

Pole veel kommenteeritud

Jäta kommentaar