KerttuAed

Kategooriad
Arhiiv
Basiilik
Kirjutas kerttu, 20 March, 2012   

Basiilik (Ocimum) on väga hea maitse- ja ravimtaim. Magusalt vürtsine ja mõnusalt piprane taim, mis sisaldab rohkelt C- ja B5-vitamiini ning palju kasulikke eeterlikke õlisid.  Basiilik stimuleerib ajutegevust, parandab kontsentratsioonivõimet – seetõttu kasulik pikaajalise õppimise ajal ja vaimse väsimuse korral. Samuti kasutatakse basiilikut hingamisteede haiguste puhul. Basiilikul  on põletikuvastane toime, mis võib leevendada isegi migreeni. Köögis kasutatakse pitsade-pirukate, aedvilja- ja liharoogade, pasteetide, küpsetiste, aedviljasalatite maitsestamiseks. Eriti hästi sobib tomatiga, võib julgelt kasutada kõikkides tomatiroogades. 

 

Suvel hakkin basiiliku peeneks ja panen sügavkülma, siis on hiljem hea võtta. Basiilikut ma veel kuivatanud ei ole, sest meeldib värske taim rohkem.

 

Basiiliku seemneid sain kingituseks ja seda suurem oli ehmatus, kui paki sees olid vatipadjad. Ei oskanud kohe midagi arvata, aga siis vaatasin neid patju, küll ühelt küll teiselt poolt ning ei oskanud nendega mitte kui midagi peale hakkata. Võtsin siis seemnepaki kätte, kõik puha saksa keelne.

 

Basiiliku seemnepakk

 

Ruttu arvutisse ja trükkisin sisse “saatscheiben”. Sain päris palju informatsiooni, aga lühidalt seisnes siis asi sellest, et basiilik on valgusidaneja ja arvatavasti siis vatipadi aitab ka rumalamaid kasvatajaid, et nad ei kataks basiiliku seemneid mullaga. Asi oli lihtsamast lihtsam ja päris hea mõte valgusidanevaid seemneid niimooodi müüa. Pakis oli sees kolme liiki basiilikut ja need sai ka ilusasti mulla peale asetatud.

 

Liigid olid järgmised:

  1. Edwina
  2. Moulin Rouge
  3. Sidruni

 

Seemned panin maha 09.03.2012

 

14.03.12. –  paistsid juba Moulin rouge valged ja lillad idud.

 

16.03.12. – tärkasid ka Edwinal helerohelised lehed

 

20.03.12. – sidruni oma on veel ikka ilma muutusteta

 

Praegune olukord on selline:

Edwina

 

 

 

 

 

 

Moulin Rouge

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sidruni

 Kommenteeri    »