Mõttelaadide erinevus

Võib-olla olen ma veel liiga vähe tööl käinud või olen elanud liiga mõnusat elu, kuid olen tajunud, et mõtlen hoopis teisiti kui mu kolleegid või inimesed, kellega olen kokkupuutunud.

Ma ei mõtle raha peale ja seda tegelikult ka. Mulle on oluline, et mu kulud saaksid kaetud, kuid väljakutsete juutes ei ole raha määravaks ega peamiseks ajendiks.

Nt töökaaslane küsis, et mis ma oma esimese palgaga teen. Küsis, et kas lähen jooma/peole. Ma ütlesin, et ma hakkan koguma, et end harida, et Tallinnasse kolida.

Siis pidevalt öeldakse, et tehke müüki, et kui kaupluse käive tõuseb, siis tõusevad ka palgad ja siis on teatud toodete müügivõistlused, mida müües on võimalik preemiaid saada. Mind need ei tõmba… Meil valitakse ka kuu parim töötaja, kes saab tunnustuse ja rahalise preemia. Kõik nii hullult pingutavad ja mulle tundub, et just selle raha pärast. Aga ma pole isegi süvenenud sellele, kui palju see kuu parim töötaja saab.

Ma olen pingutanud selle nimel, et kuulda lihtsalt positiivset tagasisidet. Ja vahel ei oota ma isegi mitte seda, vaid olen endale eesmärgi seadnud ja kui olen suutnud selle täita või ületada, siis tunnen end väga tublina… Ise vaatan oma arengut… Nt see lisamüük ja täiendmüük… Kas suudan seda teha ja kuidas see muuta see tavapäraseks tegevuseks… Kui on tekkinud kliendiga probleem, siis kodus analüüsin oma käitumist ja mõtlen, et kuidas oleks saanud selle probleemi paremini lahendada. Kui mingi kliendisituatsioon esineb tihti, siis püüan välja mõelda parima lahenduse.

Nt viimasel ajal küsitakse pidevalt allahindlust ja sooduskaarti (ma ei tea, mis neil inimestel viga on). Ma ise küll ei julge kaubelda (tekkib tunne nagu ma oleksin vaene.. ma ei tea, mingi vale häbi tekib..). Aga kliendid küsivad pidevalt. Ja siis ma mõtlesin välja fraasi, et meil pole sooduskaarti, sest me püüame hoida madalat hinda kõikidele klientidele. Ühele kliendile mu seisukoht meeldis. See oli positiivne ja motiveeriv seik. Kuid seda ei näinud keegi ja ma ka ei hakka end avalikult kiitma.

Nad nagunii ei oska mind hinnata. Täna olen hea ja homme lajatavad täie rauaga. Olen seda ka verem kogenud. Seega ei hakka ma pingutama, et olla “ühe õhtu staar”. Pigem olen stabiilselt “iga õhtu must lammas”… Stabiilsus on hea, vähemalt praegu tunnen, et eelistan stabiilsust.

Igatahes… Praegu ma ei aja raha taga. Teen seda, mida teen, selleks, et õppida ja end arendada. Ma ei oota, et lisamüüki tehas mulle preemiat makstakse. Ma teen seda, et arendada enda müügioskust, see oskus jääb mulle ja tuleb igalpool mulle kasuks. Nt tööle kandideerides, pean ju ennast, oma töö-oskust müüma. Lisaks veel CV-s või kaaskirjas saan väita, et oskan müüa, et saan sellega hakkama ja olen seda teinud jne… Kogemus ikkagi.

Muidugi, kui ma oma pingutuse eest raha saan ega ma seda tagasi ei lükka. Kuid see pole minu jaoks peamine. Praegu on minu jaoks peamine kogemus ja ise enda arnedamine. Ja raha ning muud hüved on nagu preemia õppimise ja enese arendamise eest. Võib-olla see veel muutub. Võib-olla hakkan ka mingist hetkest raha peale mõtlema ja üksnes dollareid taga ajama.

Üks töökaaslane ütles, et tahab erialast tööd teha, kuid kui sai pakkumise, siis ütles, et alla 500 euro kuus ta sinna küll ei lähe. Ma ei mõistnud teda. Aga see oli see koht, et me oleme erinevad. Hindame erinavaid asju ja meie võimalused on erinevad. Mina võtaks erialase töö ka väiksema palgaga vastu, just selle jaoks, et kogemust saada. (Tean, et sellega ma solgin turgu, et seetõttu (st minusuguste tõttu) ongi naiste palk madalam kui meeste oma ja kõrgharitud inimesed töötavad miinimum palgaga… Aga ma lihtsalt hetkel hindan kogemust kõrgemalt kui seda raha.)

Raha suhtes ootan, et see kataks mu kulutused ja kõik, mis seda ületab, ma säästaksin. (St ei kasutaks, ei investeeriks mingitesse hüvedesse. Mul pole luksust vaja. Peaasi, et minu esmased vajadused oleksid rahuldatud: hügieen, puhtus, nälg…).

Rubriigid: Kes ma olen? - Mina., Midagi mõtisklemiseks, Minu mõtted. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>