Minu imeline elu

15 juuni, 2015

Et saada pruuniks…

Postitas kategoorias Määratlemata

Tunnistan ausalt üles, et ma kuulasin seda lugu ja olin siiralt veendunud, et neiu soovib saada pruudiks teiseks juuniks. Alles siis kui käisin sõbrannaga koos orienteerumas ja tema viieaastane laulis seda lugu nii, et isegi mina sain aru, et mitte pruudiks ei taheta saada vaid hoopis pruuniks. Aga seda ka ikka eesmärgil vastassugupoolele muljet avaldada kuna naaberkülas olevat sel ajal simman ja seal on noori…

Lapsena olin väga uhke selle üle, et ma ei pidanud kaua ootama kui lippasin ringi kauni pronksi jumega. Olen isa poolt saanud kaasa geeni mis laseb päevitusel kergesti peale jääda ja naljalt nahka ei põleta. Paljud kadestavad mind selle pärast. nüüd täiskasvanuna pole ma selle üle kuigi õnnelik. Ma ei näe selles midagi vaimustavat, et ma näen teisel juunil välja nagu puuvillaistandusest pärit põlluneeger. Määrdunud, kuiv ja kortsus. Mis selles nii kadestamisväärset on, ei tea?

Mõeldes päevitamise ajaloole siis see sai populaarseks vähem kui sada aastat tagasi. Võrdlemisi uus trend. Enne seda kui Coco Chanel poolkogemata päevitunud nahatooni luksuse sümboliks muutis, peitsid korralikud naised ennast sallide, kinnaste ja päevavarjude taha, et hoida kahvatut nahavärvi. Klaar, puhas ja hele nahk olid hindamatu väärtusega. See oli omamoodi staatuse sümboliks. See näitas võõrastele, et inimene veedab päevad siseruumides ja ei pea lõõmava päikese all tööd rabama nii nagu vaesem rahvas. See kõneles intelligentsist, kuna andis mõista, et meelt lahutatakse siseruumides lugedes raamatuid ning harrastades muid kauneid kunste.

sun-woman

Siis oli sõda ja inimesed muutusid. Muutusid kombed ja väärtushinnangud. Päevitunud jume ei rääkinud enam raskest töörabamisest ja kehvast meelelahutuse valikust. See hakkas jutustama teistsugust lugu. Kümnendite jooksul selle loo nüansid varieerusid aga põhilugu jäi samaks. Nimelt rääkis vasekarva nahatoon soojamaa reisidest ning pikkadest vabadest suvekuudest oma maja aias tehes tööd oma kätega. Seda ei peetud enam põlastusväärseks vaid see oli uus elustandard. Selline standard valitseb kiivalt praeguse ajani. Need, kes ei saa endale tegelikke troopilisi või vahemerereise lubada käivad inkubaatoris* ennast kõrvetamas või määrivad kuivatuslinu, voodipesu, riideid ja kõike muud mille vastu nende nahk puutub isepäevituskreemidega. Vahendeid valimata peab olema pruun ja mitte ainult suvekuudel vaid aastaringselt.

Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt on see lauslollus. See pole ilus, see pole seksikas ja uskuge mind see pole ka trendikas. Kui minu käest küsida siis ma olen iga kell keedukana värvi kui riskin nahavähiga ja määrin oma riideid. Vähesed teavad, et igasugune päevitus on tegelikult nahale kahjulik. Jume mis tekib nahale pärast päikese kiirgusega kokkupuudet on tegelikult nahakahjustus. Ja seda kahjustust pole võimalik tagasipöörata. Ma pole viimased 18 aastad päikesevanne võtnud ja katnud ennast mitmekordsete päikesekaitse faktoritega, selleks et ma kuidagimoodi ikka oma nahka hoiaks. Sellest hoolimata on mu näol ja kehal märke, et ma nooruses oma nahale tähelepanu ei pööranud. Ja ei aita valgendavad kreemid ning sügavkoorimised, isegi mitte piimavannid. Minu suur lapsepõlve rumalus on sõnaotseses mõttes kirjutatud mulle otsaette.

Enamasti, kui ma oma vaatenurgaga avalikkuse ette tulen vaadatakse mind altkulmu ja kahtletakse minu terves mõistuses. Sest mul on piinlik vaadata oranže neiusid ja oliivikarva noormehi, kes arvavad, et nad näevad jube kenad ja moodsad välja. Ei tea kas nad kümne aasta pärast, leides oma kehalt kahtlaseid mügarikke, ka arvavad, et oli ikka jube äge ennast põletada? Vastuseks kobisetakse “aga see on ju ilus”. Uskuge mind, vähki põdeda pole üldsegi ilus. See on kole, väga kole.

 

 

* Vastavalt statistikale on neil, kes kasutavad solaariume suurem võimalus haigestuda nahavähki, kui suitsetajatel kopsuvähki.

2 kommentaari to ' Et saada pruuniks… '

Kommentaaride RSS or TrackBack to ' Et saada pruuniks… '.

 1. Airi kirjutas,

  15 juuni, 2015 kell 15:46

  Veel üks põhjus miks mitte pruuniks päevitada: kui immigrantide hordid saabuvad, on kergem eristada, kes oma kes võõras:)

 2. Jekaterina Kuisma kirjutas,

  16 juuni, 2015 kell 16:26

  Äkki see ongi valitsuse salajane missioon, muuta kõik mentaliteedilt ja välimuselt samasuguseks?

Kommenteeri


 • Kuud